چرا نشست اخیر آستانه مهم بود

 

یازدهمین دور از نشست‌های آستانه درباره سوریه اواخر هفته گذشته با حضور ایران، روسیه و ترکیه، نمایندگان دمشق، مخالفان سوری و برخی اعضای ناظر در پایتخت قزاقستان برگزار شد. همانگونه که پیش‌بینی می‌شد در این نشست بر دو موضوع بسیار مهم تاکید شد؛ نخست موضوعات مربوط به شرایط نظامی و بغرنجی است که در استان ادلب سوریه بوجود آمده و همکاری نکردن دولت آنکارا سبب شده تا نه تنها موافقت‌نامه‌های قبلی جنبه اجرایی پیدا نکند بلکه گروه‌های تروریستی مستقر در این استان با استفاده از حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم خارجی بکوشند تا برای بار دیگر تحرکاتی را در مناطق مختلف سوریه به‌ویژه در استان‌های همجوار ادلب آغاز کنند. لذا بخش مهمی از مذاکرات این نشست به ضرورت‌های مربوط به همکاری ترکیه برای پایان بخشیدن به تحرکات گروه‌های تروریستی و پایان دادن به تحرکات اخیر گروه‌های مسلح مستقر در ادلب مرتبط بود. موضوعی که می‌تواند حتی بر ادامه روند مذاکرات موسوم به آستانه تاثیرات زیادی بر جای بگذارد. چراکه مخالفت‌های ترکیه با ادامه عملیات ارتش سوریه برای آزادسازی ادلب سبب شده است تا روند کاهش تنش در سوریه که محوری‌ترین اهداف مذاکرات آستانه است تحت تاثیر قرار گرفته و زمینه‌های آغاز مجدد جنگ‌های داخلی در سوریه را فراهم کند. حال باوجودی‌که ترکیه درصدد است تا با حمایت غیرعلنی از برخی از گروه‌های تکفیری شرایط دلخواه خود را جهت مهار گروه‌های کرد فعال در شمال سوریه فراهم کند، ولیکن این اقدام دولت آنکارا باعث شده تا دولت‌های غربی به ویژه آمریکا و همچنین رژیم صهیونیستی با سواستفاده از این شرایط به تقویت گروه‌های تروریستی مستقر در ادلب اقدام کنند. درواقع بر این اساس است که نماینده سوریه در سازمان ملل متحد بر ضرورت آغاز مجدد عملیات آزادسازی ادلب و سرکوب گروه‌های تروریستی در این منطقه تاکید کرده است.

 اما دومین موضوعی که مورد تاکید کلیه شرکت‌کنندگان در اجلاس آستانه قرار گرفت موضوع ضرورت توقف مداخلات آمریکا در سوریه و همچنین پایان دادن به فعالیت‌ پایگاه‌های نظامی این کشور در استان‌های شرقی و شمالی سوریه بود. بدین ترتیب می‌توان گفت که در یازدهمین نشست آستانه دو موضوعی مورد تاکید و بحث قرار گرفت که هرکدام به نوعی مخالفت با اقدامات و سیاست‌های آمریکا را در سوریه محکوم کرده است. چرا که واشنگتن از یک سو ادامه حمایت از گروه‌های تروریستی در استان ادلب را در دستور کار خود قرار داده و از سوی دیگر با افزایش تحرکات پایگاه‌های نظامی خود در سوریه کوشیده است تا همچنان اوضاع این کشور را ملتهب نگه‌ دارد.

بدین ترتیب طبیعی است که دولت واشنگتن و وزارتخانه‌های دفاع و خارجه این کشور در مواجهه با نشست اخیر آستانه، واکنش‌ جدی از خود نشان دهند و بکوشند تا نه تنها این نشست بلکه مجموع نشست‌های موسوم به نشست آستانه را زیر سوال ببرند و آنها را نشست‌هایی بی‌ثمر و بی‌فایده تلقی کنند.

یعنی دقیقا همان موضعی که مقامات رژیم صهیونیستی نیز بر آن تاکید دارند و از ابتدای نشست‌های موسوم به آستانه با آن مخالف بوده‌اند.

این در حالی است که دولت آمریکا و دیگر دولت‌های غربی به رغم تلاش‌های متعدد امکان حضور در نشست آستانه را پیدا نکرده و به همین دلیل نیز این نشست به موفقیت‌های چشمگیری در پایان دادن به تنش‌های گسترده در اغلب بخش‌های سوریه نایل شده است.

در حال حاضر نیز تاکیدات یازدهمین نشست آستانه دقیقا سیاست مداخله‌جویانه آمریکا و رژیم صهیونیستی را در سوریه مورد تخطئه قرار داده و با تاکید بر ضرورت آغاز مجدد عملیات آزادسازی استان ادلب و همچنین توقف مداخلات نظامی آمریکا در سوریه، واشنگتن را به انفعال واداشته است.

لذا اظهارات اخیر مقامات واشنگتن بیانگر انفعال آنها در برابر نشست آستانه و بیانگر نگرانی آنها از روندی است که به آغاز احتمالی عملیات آزادسازی ادلب خواهد انجامید.

البته مقامات آمریکا در مواضع خود در قبال سوریه بار دیگر خواسته خود مبنی بر ضرورت جلوگیری از حضور ایران در سوریه را تکرار کردند و از روسیه خواسته‌اند تا در این زمینه با واشنگتن همکاری کند. حال آنکه دولت سوریه بارها بر این امر تاکید کرده که روابط تهران-دمشق، رابطه دو جانبه‌ای است که به هیچ کشور دیگری ارتباط ندارد و از دریچه قوانین بین‌المللی، هیچ کشور دیگری حق تصمیم‌گیری در این زمینه را نخواهد داشت. البته مقامات مسکو نیز بارها در پاسخ به این درخواست ملتمسانه دولت واشنگتن موضع مخالف خود را اعلام کرده و در این باره با اشاره به حق حاکمیت دولت سوریه، تصمیم‌گیری راجع به حضور دیگر همپیمانان این کشور را مختص دولت دمشق عنوان کرده‌اند.

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

10 + 10 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.