چرا نتانیاهو پارلمان اسرائیل را منحل کرد؟

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که شرایط نامناسبی را در داخل این رژیم از سر می‌گذراند در آخرین تصمیم‌گیری‌اش اعلام کرده که در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند. سخنگوی نتانیاهو، این خبر را بعد از جلسه رهبران احزاب ائتلاف دولت، اعلام کرد و گفت رهبران احزاب بر سر انحلال پارلمان برای برگزاری انتخابات زودهنگام به توافق رسیده‌اند. به این ترتیب انتخابات اسرائیل هفت ماه زودتر از موعد تعیین‌شده یعنی نوامبر ۲۰۱۹ در روز نهم آوریل برابر با ۲۰ فروردین سال آینده برگزار می‌شود.

ظاهرا این تصمیم در پی برخی اختلاف‌ها و موقعیت حساس نتانیاهو و حزب لیکود اتخاذ شده است.  در واقع، دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم اسرائیل از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی در حال طی کردن شرایط دشواری است. در این رابطه می‌توان به دو رویداد اشاره کرد؛ نخست استعفای وزیر جنگ رژیم صهیونیستی آن هم در شرایطی که اسرائیلی‌ها در همان روزها درگیر جنگی در غزه بودند. دومین مورد هم اعلام خروج نظامیان آمریکایی از سوریه است در حالی که اسرائیلی‌ها به شدت به حمایت آمریکا از وضعیت امنیتی اسرائیل نیازمند بودند. این قضایا در مجموع انتقادات بسیار گسترده‌ای را در داخل سرزمین‌های اشغالی علیه بنیامین نتانیاهو و حزب لیکود بوجود آورد. در نهایت این مسائل باعث شد تا احزاب ائتلافی با محوریت لیکود در راس مجلس تصمیم بگیرند که انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار کنند و یک نفس تازه‌ای به سیستم درونی اسرائیل بدمند.

در رابطه با این موضوع باید چند نکته را مورد توجه قرار داد؛ مطلب اول اینکه وضعیت اقتصادی اسرائیل رو به وخامت گذاشته و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ این رژیم به بالاترین سطح از مشکلات اقتصادی خواهد رسید. لذا نتانیاهو و احزاب ائتلافی کنونی تلاش دارند تا پیش از بدتر شدن شرایط اقتصادی، انتخابات را برگزار کنند تا درواقع ۴ سال دیگر مهلت بخرند و بتوانند از شرایط فشار اقتصادی عبور کنند.

مطلب دوم این است که انتقادات از نتانیاهو و دولت و پارلمان کنونی بسیار بالا گرفته که این مسئله سبب محبوبیت احزاب مخالف از جمله احزاب چپ‌گرا مانند حزب کارگر شده است و این روند اگر به همین شکل ادامه پیدا می‌کرد آنها پیروز انتخابات آینده می‌شدند. بنابراین نتانیاهو در یک ابتکار عمل تلاش کرد در شرایطی که احزاب مخالف هنوز آمادگی ورود به انتخابات را ندارند، برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کند تا در این شرایط بتواند آنها را شکست دهد.

مسئله سوم نیز به موضوع به تاخیر افتادن معامله قرن مربوط می‌شود؛ آمریکایی‌ها روی معامله قرن اصرار زیادی دارند و لازمه آن نیز این است که اسرائیلی‌ها هم امتیازاتی بدهند. در این بین نتانیاهو با اعلام انتخابات زودهنگام عملا زمان اجرای تعهدات اسرائیل در توافق قرن را به تاخیر انداخته است تا شاید در شرایط آتی بتواند این توافق را ملغی کند.

در مجموع به نظر می‌رسد تنگناهای فعلی امنیتی، سیاسی و اقتصادی سبب شده که دولت کنونی اسرائیل به سمت انتخابات زودهنگام گام بردارد. اما این مسئله که آیا انتخابات زودهنگام که تاکنون همواره یک نسخه شفابخش برای احزاب حاکم اسرائیلی بوده بار دیگر نیز جواب خواهد داد یا خیر، هنوز مشخص نیست.

البته برخی تحلیلگران معتقد هستند که در برهه فعلی برگزاری انتخابات زودهنگام هم نمی‌تواند راهگشای مشکلات پیش‌روی نتانیاهو و حزب لیکود باشد.

در نهایت یکی دیگر از مواردی که در داخل دولت و پارلمان رژیم صهیونیستی مطرح است موضوع پرونده‌های قضایی مربوط به نتانیاهو است و مخالفان وی بر این باور هستند که این پرونده‌ها در نهایت نخست وزیر رژیم صهیونیستی را از کار برکنار خواهد کرد. باید توجه داشت که انتخابات زودهنگام این خاصیت را هم دارد که رسیدگی قضایی را تا زمان برگزاری انتخابات به تعویق بیاندازد. در نتیجه نتانیاهو امیدوار است که بتواند با یک اکثریت قابل قبولی در این انتخابات پیروز شود که در این صورت، رسیدگی به پرونده‌های قضایی وی عملا تا پایان دولت بعدی به تاخیر خواهد افتاد.

سعدالله زارعی/ کارشناس مسائل بین‌الملل

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

10 + 10 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.