پیامدهای حضور نظامی رژیم صهیونیستی در خلیج فارس

حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه

اواسط مرداد ماه بود که وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی در نشستی پشت درهای بسته اعلام کرد که این رژیم می‌خواهد به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج‌فارس ملحق شود. اسرائیل‌کاتز، وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی روز سه‌شنبه 15 مرداد ماه در نشست پشت درهای بسته با کمیته دفاعی و امورخارجی کنست اعلام کرد که این رژیم در حوزه اطلاعاتی و دیگر حوزه‌ها به ائتلاف دریایی در خلیج‌فارس ملحق خواهد شد. وزیر خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرده که این تصمیم را پس از بازدیدش از ابوظبی اتخاذ کرده است. وی در این دیدار، درباره به اصطلاح «تهدید ایران» با یک مقام اماراتی ارشد که به نامش اشاره‌ای نشده، گفت‌وگویی داشته است. هنوز مشخص نشده که آیا رژیم صهیونیستی به ائتلاف دریایی آمریکا ناو ارسال خواهد کرد یا خیر.

این تصمیم رژیم صهیونیستی با واکنش مقامات ایران مواجه شد و سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در این باره گفت:« ایران معتقد است اصل این ائتلاف تنش‌زا است و هرگونه حضور احتمالی رژیم اشغالگر قدس در این ائتلاف خودخوانده را، که وجود نامشروعش در خاورمیانه اساس ناامنی و بی‌ثباتی است، تهدیدی آشکار علیه امنیت، حاکمیت و تمامیت ارضی خود و عاملی بحران‌آفرین و بی‌ثبات‌ساز در منطقه خلیج‌فارس تلقی می‌کند.»

با این تفاسیر می‌توان گفت که حضور احتمالی اسرائیل در ائتلاف پیشنهادی آمریکا می‌تواند ناامنی‌ها را در منطقه گسترش دهد و شرایطی را فراهم آورد که بروز یک جنگ در خلیج‌فارس را جدی‌تر کند. اما تجربه نشان داده که آمریکا به دلیل بدنامی اسرائیل و نفرت عمومی منطقه از جنایات رژیم صهیونیستی معمولا در رابطه با مشارکت دادن این رژیم در هر ائتلافی در منطقه با تردید برخورد می‌کند. تصور آمریکا این است که اگر اسرائیل در این ائتلاف‌ها شرکت کند این ائتلاف‌ها به شکست سیاسی و نظامی دچار خواهند شد. به همین دلیل طی سه دهه گذشته و در جریان ائتلاف سال 1991 علیه عراق در کویت، در سال 2003 علیه عراق، در سال 2001 علیه افغانستان و در سال 2011 علیه لیبی، مانع مشارکت رژیم صهیونیستی در این گونه ائتلاف‌ها شد. زیرا کشورهای شرکت‌کننده در ائتلاف‌ها همواره از قرار گرفتن در کنار رژیم صهیونیستی اجتناب می‌کنند. لذا گزینه احتمالی این است که آمریکا در آخرین لحظه از ورود رژیم صهیونیستی در ائتلاف احتمالی جلوگیری به عمل آورد. اما اگر این اتفاق رخ دهد و اسرائیل وارد خلیج‌فارس شود، امنیت تنگه هرمز و خلیج‌فارس و حتی کشورهای عرب این حوزه دچار مخاطره خواهد شد. رژیم صهیونیستی اگرچه از یک نیروی هوایی قدرتمند برخوردار است اما در عرصه‌های دریایی بسیار ناتوان است. بنابراین آمریکا ترجیح می‌دهد که کشورهای جهان به صورتی سمبلیک و نمادین در ائتلاف پیشنهادی در خلیج‌فارس بدون حضور اسرائیل مشارکت داشته باشند.

اگر رژیم صهیونیستی در این ائتلاف شرکت کند بدون شک یک رویارویی و درگیری مستقیم بین ایران و رژیم صهیونیستی رخ خواهد داد که منحصر به حوزه جغرافیایی خلیج‌فارس نخواهد بود و کشورهایی مانند سوریه، عراق، یمن، لبنان و جنبش‌های جهادی فلسطین با استفاده از امکانات خود علیه اسرائیل و در کنار ایران قرار خواهند گرفت و این به ضرر رژیم صهیونیستی و آمریکا خواهد بود. زیرا آسیب‌پذیری اسرائیل در صورت بروز جنگ تشدید خواهد شد.

درخصوص تمایل اسرائیل برای حضور در این ائتلاف باید گفت که به هر حال این رژیم تلاش دارد جای پایی در خلیج فارس برای آزار رساندن به ایران برای خود باز کند. در عین حال کشورهایی مانند بحرین و عربستان به دلیل تقابل سیاسی با ایران سعی می‌کنند که یک درگیری فیزیکی بین ایران و اسرائیل ایجاد کنند تا به زعم خود ایران را تضعیف کنند. اما به نظر می‌رسد که رژیم صهیونیستی بیشتر برای حضور سیاسی در میان کشورهای حوزه خلیج‌فارس مانند بحرین، امارات و عربستان تمایل بیشتری برای حضور در این ائتلاف دارد. البته گمانه‌زنی‌ها حاکی این است که هم آمریکا و هم اسرائیل در آخرین لحظه از حضور اسرائیل در این ائتلاف جلوگیری می‌کنند. این در شرایط است که متاسفانه بحرین تلاش می‌کند تا از رهگذر برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی نوعی موازنه قدرت بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ایجاد کند. اما این کشور دچار خطای محاسباتی شده و نمی‌داند که توان نظامی ایران فراتر از حد تصور این 6 کشور کوچک حوزه خلیج‌فارس است.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

7 + 11 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.