پیامدهای اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه

 

دکتر فواد ایزدی، استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا در گفتگوی  اختصاصی با سایت تحلیلی خبری سازمان عقیدتی سیاسی ودجا به بررسی اقدام اخیر آمریکا مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی پرداخته است.

 

در  شرایطی که کاخ سفید در اقدامی خصمانه و مغایر با قوانین بین‌المللی نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رسما در لیست به اصطلاح تروریستی دولت آمریکا قرار داده یک سناتور آمریکا با حمایت گروهی از سناتورهای دموکرات طرحی را به کنگره برده که هدف از آن ممنوع کردن اقدام نظامی دولت این کشور علیه ایران است.

از سوی دیگر نیز برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که کشورش تحریم‌های بی‌سابقه‌ای را علیه ایران اعمال کرده، در یادداشتی تلاش کرده کاخ سفید را حامی گفت‌وگو با تهران نشان دهد و گفت که مردم ایران و آمریکا باید با یکدیگر روابط دیپلماتیک داشته باشند. با این تفاسیر شما راهبرد و سیاست آمریکا در قبال ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

آنچه که مسلم است سیاست آمریکا سال‌های زیادی است مبتنی بر براندازی نظام جمهوری اسلامی است. نکته اینجاست که دولت دونالد ترامپ این سیاست را جدی‌تر دنبال می‌کند و تلاش دارد که از ابزارهای بیشتری در راستای رسیدن به این هدف بهره ببرد. درواقع ترامپ به دنبال آن است که راه را برای رسیدن به توافق از سوی دولت‌های بعدی آمریکا نیز سد کند. چرا که در ایالات متحده آمریکا جامعه‌شناسی سیاسی در حال تغییر است و افرادی وجود دارند که امروز از سیستم سیاسی موجود در این کشور ناراضی هستند. در نهایت با وجودیکه احتمال روی کار آمدن شخصی که بتواند سیاست آمریکا را در قبال ایران تغییر دهد خیلی پایین است اما دولت فعلی قصدش این است که محکم‌کاری کند تا به هیچ وجه راهی برای مصالحه با تهران وجود نداشته باشد.

در این بین برخی از اطرافیان ترامپ و اشخاص تندرو نسبت به شخص رئیس‌جمهور نیز نگرانی‌هایی دارند مبنی بر اینکه مبادا روحیه معامله‌گری وی باعث شود همانند پیونگ یانگ با تهران نیز وارد مذاکره شود.

 

به نظر شما اقدام آمریکا در تروریستی خواندن سپاه چه تبعاتی خواهد داشت؟

توجه داشته باشید که تروریستی خواندن سپاه اقدام تازه‌ای نیست. زیرا ذیل قانون کاتسا تقریبا یک سال و نیم پیش این اقدام کلید زده شد. تفاوت این دو آنجا است که طبق قانون کاتسا، سپاه به ادعای حمایت از تروریسم ذیل گروه‌های تروریستی وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت و امروز ذیل لیست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه قرار گرفته است و آن را یک گروه تروریستی خوانده‌اند.

منتها در ساختار سیاسی آمریکا، وزارت خزانه‌داری مسئول اقدامات تحریمی است از این جهت طبق قانون کاتسا، تحریم‌هایی علیه سپاه وضع شده بود و بیش از آن دیگر نمی‌توان اقدامی علیه یک گروه انجام داد. بنابراین اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه بیشتر جنبه نمادین و تبلیغی دارد چرا که در حوزه تحریم‌ها اتفاق جدیدی نمی‌افتد و پیش از این نیز سپاه به صورت گسترده تحریم بوده است. در عین حال باید مدنظر داشت که قانون کاتسا هم خیلی موفقیتی نداشته زیرا اگر موفق بود آمریکا امروز تا بدین حد نگران سپاه و توانمندی‌های این سازمان نبودند.

 

پس از تروریستی اعلام کردن سپاه شخص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از ترامپ به دلیل این اقدام تشکر کرد. به نظر شما این اقدام تاچه حد برای خوشنودی رژیم صهیونیستی انجام گرفته است؟

قرار است که امروز(سه شنبه) انتخابات در سرزمین‌های اشغالی برگزار شود و این در حالی است که در نظرسنجی‌‌ها، رای نتانیاهو و رقیب وی تقریبا برابر است. لذا دولت ترامپ با این اقدام تلاش دارد که به نوعی در آستانه برگزاری انتخابات به نتانیاهو کمک کرده باشد.

 

البته در گزارش‌ها و اخبار آمده است که اقدام آمریکا علیه سپاه، نه تنها اعضای این نهاد نظامی را در سفر به خارج در معرض بازداشت یا استرداد به آمریکا قرار می‌دهد بلکه حتی ممکن است جان آنها به خطر بیفتد. شما این سناریو را چقدر محتمل می‌دانید؟

آمریکایی‌ها اگر جرات داشتند خیلی پیش از این اقدام به بازداشت یا قتل نیروهای سپاه ایران در کشورهای دیگر می‌کردند. اگر آمریکا تا به امروز علیه نیروهای سپاهی ایران اقدامی انجام نداده به آن دلیل نیست که سپاه در لیست گروه‌های تروریستی قرار نداشته بلکه آنها می‌دانند که در صورت مبادرت به چنین اقدام نابخردانه‌ای از سوی ایران پاسخ سختی دریافت خواهند کرد. لذا از این پس نیز تا زمانی که توانمندی‌ نظامی و نفوذ منطقه‌ای ایران بالا است و موشک‌ در اختیار دارد، به نظر نمی‌رسد که آمریکا دست به اقدام خصمانه‌ای علیه سپاه بزند.

البته شاید در آینده آمریکا وارد یک درگیری نظامی با ایران بشود اما نمی‌توان گفت که این درگیری به دلیل قرار گرفتن سپاه در لیست تروریستی است.

 

با این تفاسیر محتمل‌ترین سناریو در تحولات بین تهران و واشنگتن را چه می‌دانید؟

 مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اخیرا در سخنانی بار دیگر تاکید کرد که ۱۲ شرط برای ایران گذاشته‌اند که در صورت اجرای آنها، واشنگتن وارد مذاکره با ایران خواهد شد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند آن شروط را اجرایی کند چرا که به عنوان مثال یکی از خواسته‌های آمریکا از این خلع سلاح کامل موشکی ایران است. درواقع ایالات متحده خواهان تسلیم کامل ایران است و جمهوری اسلامی ایران نیز چنین امری را نخواهد پذیرفت. به همین دلیل احتمالا فعلا در آینده کوتاه مدت مناسبات میان دو کشور به همین منوال ادامه خواهد یافت و آمریکا نیز به امید تسلیم شدن ایران فشارها را علیه کشورمان افزایش می‌دهد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 1 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.