پشت پرده سفر بن سلمان به کشورهای عربی

 

سفر محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و شمال آفریقا در چارچوب یک سناریوی هالیوودی و پروپاگاندای تعریف شده آمریکایی برای نجات وی قابل تجزیه و تحلیل است. از آنجایی که موضوع قتل دردناک جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار برجسته‌سعودی افکار عمومی را به شدت علیه حاکمیت عربستان و شخص محمد بن سلمان برانگیخته است لذا سناریوهای جدیدی از سوی آمریکا برای تحت‌الشعاع قرار دادن قتل خاشقجی تهیه شد. سفر بن‌سلمان به امارات و بحرین با بی‌توجهی رسانه‌های بین‌المللی مواجه شد و سفر وی به مصر، الجزایر و تونس با واکنش منفی مردم این سه کشور روبرو گشت. نهادهای مردمی در مصر، تونس و الجزایر با صدور بیانیه‌هایی، این سفر را محکوم کردند و از مردم خواستند تا علیه ولیعهد سعودی دست به تظاهرات بزنند. دلیل این امر نیز این است که مردم شمال آفریقا به خوبی می‌دانند که محمد بن‌سلمان به دستور آمریکا و شخص دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا برای خروج از بن‌بست سیاسی اقدام به انجام این سفر کرده است. لذا به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان که مورد نفرت ملت‌های عرب قرار دارد نخواهد توانست با این سفرها از بحران ناشی از قتل جمال خاشقجی به سلامت خارج شود. نباید از نظر دور داشت که بسیاری از نخبگان آمریکا و حتی سناتورهای جمهوریخواه به شدت ترامپ را به دلیل پشتیبانی از محمد بن سلمان مورد انتقاد قرار داده‌اند. روزنامه‌های مختلف آمریکایی ضمن ارائه تحلیل‌هایی تاکید کردند که پشتیبانی ترامپ از بن‌سلمان نشان داد که موضوع حقوق بشر، ابزاری در دست آمریکا است.

در این میان دولت‌های کشورهای عرب شمال آفریقا به خصوص مصر به دلیل دریافت کمک مالی از عربستان سعودی از محمد بن‌سلمان طی این سفر استقبال کردند. همچنین تونس و الجزایر با بی‌میلی پذیرای ولیعهد عربستان شدند زیرا تحت فشار مصر ناچار شدند که با سفر بن‌سلمان به این دو کشور موافقت‌ کنند اما نهادهای مردمی در تونس و الجزایر به شدت این سفر را محکوم کردند.

در حال حاضر محمد بن سلمان به شدت تحت فشار افکار عمومی قرار گرفته و حتی داخل عربستان نیز دچار انزوا شده است.

این در حالی است که سناریوی تعریف شده از سوی کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا این است که از رهگذر جریان‌سازی علیه دشمنان بن‌سلمان و بحران‌سازی‌های جدید منطقه‌ای تلاش کنند که به تدریج موضوع قتل جمال خاشقجی را به بوته فراموشی بسپارند تا بار دیگر محمد بن سلمان به جایگاه واقعی خود در حاکمیت عربستان بازگردد.

به عنوان مثال بحث حمله شیمیایی به مردم بی‌گناه حلب از جمله سناریوهایی است که برای تحت الشعاع قرار دادن مسئله خاشقجی از سوی آمریکا و دیگر متحدان عربستان پی‌ریزی شده است.   اما با وجود تمام این تلاش‌ها نباید فراموش کرد که نخبگان سیاسی آمریکا اکنون شعار "خون جمال خاشقجی، سنگین‌تر از نفت عربستان است" را برای تقابل با دونالد ترامپ برگزیده‌اند و تلاش دارند تا موضوع قتل خاشقجی به حاشیه رانده‌شود.

لذا حتی اگر بن‌سلمان این سفرها را تکرار کند و تلاشش این باشد تا وجهه از دست رفته‌اش را در میان جامعه جهانی به ویژه جوامع عربی بازسازی کند اما بحران خاشقجی و نقش فاحش حقوق بشر توسط ریاض و دوستانش، مسئله‌ای نیست که به آسانی فراموش شود و به همین دلیل می‌توان گفت که تور عربی محمد بن سلمان، ولیعهد ناپخته سعودی نه تنها وی را به اهدافی که مدنظر دارد، نمی‌رساند بلکه محکوم به شکست است و جوامع مدنی لااقل در این برهه زمانی نمی‌توانند پذیرای آمر قتلی چنین فجیع باشند.

حسن هانی‌زاده/ کارشناس مسائل خاورمیانه

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 7 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.