پشت پرده تشکیل "شورای جنگ" عربستان و امارات

نخستین نشست شورای هماهنگی عربستان سعودی و امارات، در حالی روز پنجشنبه در شهر جده برگزار شد، که با نخستین سالروز بحران خلیج‌فارس هم‌زمان شده بود. در این نشست شاهزاده محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی و محمد بن‌زاید ولیعهد ابوظبی، در راستای تقویت ائتلاف دو کشور علیه قطر به عنوان دشمن کوچک و ایران به عنوان دشمن بزرگ خود با یکدیگر گفتگو کردند. با توجه به اهمیت تشکیل این شورا که به مثابه شلیک تیر خلاص به شورای همکاری خلیج‌فارس و ایجاد شورای همکاری دوجانبه بسته و محدود به دو کشور است، سایت تحلیلی خبری سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع، گفتگویی را با حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه انجام داده است. به گفته این کارشناس، یکی از اهداف مهم این شورا تقابل با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و در صورت امکان نظامی است. همچنین وی از دیگر اهداف این شورا را انزوای قطر، کویت و پادشاهی عمان عنوان کرد، موضوعی که در بلندمدت فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس را رقم خواهد زد.

آنچه در ادامه میخوانید متن کامل این گفتگوست:
اهداف عربستان و امارات از تشکیل شورای هماهنگی که عبدالباری عطوان، روزنامه‌نگار سرشناس عرب آن را "شورای جنگ" نامیده است، چیست؟
شورای هماهنگی جدید که همزمان با تشدید بحران قطر با شرکت عربستان و امارات شکل گرفته در حقیقت یک چتر حمایتی جدید برای ریاض، ابوظبی و بحرین خواهد بود و هدف آن انزوای قطر، پادشاهی عمان و کویت است که اخیرا نیز به عنوان ریاست کنونی شورای امنیت سازمان ملل مواضع تندی علیه اسرائیل اتخاذ کرد. درواقع اکنون عربستان و امارات به همراه بحرین چند راهبرد سیاسی و امنیتی را دنبال می‌کنند. نخست تقابل با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و در صورت امکان نظامی است. موضوع دیگر توافق امارات و عربستان برای اشغال جزیره یمنی سقطری است.
مسئله دیگر گشایش سفارتخانه رژیم صهیونیستی در عربستان، امارات و بحرین خواهد بود که این امر به مفهوم شریک شدن اسرائیل در راهبردهای امنیتی، نظامی و اقتصادی با این سه کشور عربی خواهد بود. لذا در آینده بحرین و سپس رژیم صهیونیستی به این شورا خواهند پیوست.
از دیگر سو عربستان و امارات قصد دارند تا از رهگذر فشار به اردن این کشور را دچار آشوب اجتماعی سازند و پادشاه اردن را وادار کنند که طرح معامله قرن را بپذیرد. به موجب این طرح قرار است تشکیلات خودگران از بیت‌المقدس چشم‌پوشی کند و تنها به شهر ابودیس به عنوان پایتخت فلسطین اکتفا کند. در عین حال موضوع بازگشت آوارگان فلسطینی به کلی نادیده گرفته شود و ساکنان نوار غزه به اردن منتقل شوند.
 بنابراین به نظر می رسد که تشکیل شورای هماهنگی عربستان و امارات به دنبال ایجاد زمینه های تحقق عملی این راهبردها است.

آیا این شورا با توجه به عدم کارایی شورای همکاری خلیج فارس طی یک سال گذشته، جایگزین آن خواهد شد؟
این شورا مقدمه تشکیل یک بلوک سیاسی و نظامی جدید خارج از شورای همکاری خلیج فارس است. چرا که شورای همکاری خلیج فارس پس از بروز اختلافاتی میان شش کشور عضو این شورا در آستانه فروپاشی قرار دارد.
در واقع، تشکیل این شورا نشان داد که تقابل میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خیلی پررنگ شده و عملا این شورا از سال گذشته تاکنون هیچگونه فعالیتی نداشته است، همچنانکه بسیاری از ادارات مربوط به این شورا عملا تعطیل شده و کارمندان آن بیکار شده اند.

برخی معتقدند که یکی از اهداف مهم این شورا برخورد نظامی با قطر است. شما این فرضیه را چقدر درست می‌دانید؟
از آنجایی که قطر به عنوان یک کشور تاثیرگذار در شورای همکاری خلیج فارس با سیاست‌های امارات، عربستان و بحرین مخالف است لذا ابوظبی و ریاض درصدد تشکیل شورای جدید برآمدند که بتوانند علیه قطر دست به اقدامات سیاسی و نظامی بزنند. آنها در وهله نخست در پی تشدید محاصره قطر در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی هستند. در همین حال، با توجه به اینکه روسیه قرار است سامانه موشکی اس‌‌400 در اختیار قطر قرار دهد لذا این امر نگرانی‌هایی برای عربستان و امارات بوجود آورده است.

آیا احتمال حمله نظامی علیه قطر نیز وجود دارد؟
بدون اجازه آمریکا امکان حمله نظامی عربستان و امارات به قطر وجود ندارد، زیرا آمریکا بزرگ‌ترین پایگاه هوایی خود را در قطر مستقر کرده است. اما اگر مسئله استقرار سامانه موشکی اس 400 روسیه در قطر عملیاتی شود قطعا آمریکا با کمک عربستان، امارات و بحرین علیه قطر وارد عمل خواهد شد.

در نهایت چه چشم‌اندازی برای همکاری‌ها در این شورا متصور هستید؟
درواقع همکاری امارات، بحرین و عربستان یک نوع همکاری تاکتیکی و مرحله‌ای است؛ زیرا دیدگاه‌های ابوظبی و ریاض با یکدیگر تفاوت دارند، اما از آنجایی که آمریکا نگران حضور روسیه در قطر است در تشکیل شورای جدید امارات و عربستان، آمریکا نقش دارد.
همچنین این اقدام امارات و عربستان می‌تواند اختلافات را در مجموعه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تشدید کند و حتی بر تقابل کشورهای عرب با یکدیگر منجر شود و بر فعالیت اتحادیه عرب نیز تاثیر بگذارد.

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 13 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.