پشت پرده انفجار نفتکش های اماراتی

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

وزارت خارجه امارات با تأخیری7 ساعته و پس از تکذیب های اولیه، شامگاه یکشنبه با صدور بیانیه‌ای از عملیاتی مخرب علیه چهار فروند کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های سرزمینی این کشور خبرداد. در بیانیه وزارت خارجه امارات تاکید شد که «این عملیات هیچ گونه خسارت جانی و مصدوم در بر نداشته است.» همزمان روزنامه فایننشال تایمز نیزگزارش داد، عملیات خرابکاری علیه کشتی‌های اماراتی در نزدیکی تنگه هرمز، هشدارهای امنیتی مقامات اجرایی بندر الفجیره را برانگیخته است.

انتشار این خبر به سرعت بر بازارهای اقتصادی تأثیر گذاشت و ضمن افزایش بهای جهانی نفت، موجبات سقوط چند درصدی بهای سهام در بورس های عربی را فراهم کرد.  در این حال، برخی از رسانه‌ها از نگرانی شدید مقامات ابوظبی از هرج و مرج در بنادر صادراتی نفت این کشور و آسیب پذیر این بنادر خبر دادند. به گفته این خبرگزاری ها، وقوع انفجارهای پی در پی در بندر نفتی الفجیره، از آنجا  برای اماراتی‌ها اسباب نگرانی را فراهم می‌کند که این کشور دوشادوش رژیم متجاوز سعودی مشغول کشتار مردم بی دفاع و بی گناه یمن است و پیش از این برخی از تأسیسات اماراتی از جمله تاسیسات فرودگاهی این کشور هدف موشک های دوربرد ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته است. 

حال اگرچه در حادثه اسکله نفتی فجیره نیز برخی از رسانه‌های منطقه از نقش نیروهای مردمی یمن سخن گفته و چنین انفجارهایی را پاسخ به حملات یک سال گذشته امارات به بندر الحدیده و دیگر بنادر یمن عنوان کرده‌اند، ولیکن هنوز اطلاعات دقیقی درباره عاملان این حمله و چگونگی وقوع آن در سطح رسانه‌ها انتشار نیافته است.. البته کارشناسان و تحلیلگران مسایل منطقه، سناریوهای دیگری را درخصوص این انفجارها مطرح کرده و احتمال حرکت‌های تروریستی گروهک‌های تکفیری و استفاده از انواع مواد انفجاری و مین‌های هدایت شونده را نیز در وقوع این انفجارها محتمل دانسته‌اند .

اما روی دیگر قضایا، گمانه زنی هایی فراتر از فرضیات مطرح شده در رسانه های منطقه ای است و آن گمانه زنی هایی است که از نقش سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی غرب و همچنین برخی از سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای منطقه سخن می‌گوید و بر اساس چنین فرضی، از احتمال یک توطئه بزرگ برای دامن زدن به یک تشنج و مناقشه بزرگ نظامی خبر می دهد. 

درواقع شاید بر همین مبنا است که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، خواهان روشن شدن ابعاد دقیق حوادث پیش آمده برای چند کشتی در دریای عمان ( در بندر نفتی الفجیره امارات) شد و نسبت به هرگونه دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه هشدار داد.

این بدان معنا است که احتمال نقش‌آفرینی سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی غرب، ارتجاع منطقه و رژیم صهیونیستی برای کشاندن پای ایران به یک مناقشه نظامی از جمله فرضیات و احتمالات مورد نظر وزارت خارجه ایران است. 

و این به معنی نوعی خود زنی فریبکارانه، برای تحقق یک سناریوی بزرگتر و همسو با سیاست توجیه حضور گسترده تر آمریکا در منطقه است. پیداست که هرگونه آتش‌افروزی در روند انتقال نفت به بازرهای جهانی، ( ولو به صورت محدود ) به شدت به زیان جهان غرب و ارتجاع منطقه خواهد بود؛ چرا که با اخلال در روند انتقال نفت و گاز، موجبات افزایش قابل ملاحظه بهای جهانی نفت را فراهم خواهد شد و این به مفهوم فراهم شدن زمینه‌های جدّی جهت شکست تحریم‌های نفتی و اقتصادی علیه ایران خواهد بود.

با توجه اینگونه گمانه زنی ها و در یک جمع بندی می‌توان به دو احتمال کاملا متفاوت درباره علت اصلی انفجارها در بندر نفتی الفجیره اشاره کرد: نخست نقش‌آفرینی نیروهای مردمی یمن برای پاسخگویی به تجاوزات نظامی امارات و بنادر یمن است که به صورت غیرمستقیم برنامه تحریم‌های اقتصادی آمریکا را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد و احتمال دیگر نقش نیروهای ثالثی است که به رغم زیان‌هایی که غرب به خاطر این انفجارها متحمل می‌شود، درصدد یافتن بهانه‌هایی برای جنگ افروزی در خلیج فارس هستند و در این عرصه منافع واشنگتن و پایتخت‌های عربی را در  کوتاه مدت نادیده می‌گیرند. 

آن هم در شرایطی که نه تنها گروه‌های تروریستی داعش ودیگرگروه‌های تروریستی وابسته به رژیم صهیونیستی از چنین انگیزه‌ای برخوردار هستند، بلکه با فشرده‌تر شدن رقابت‌های سیاسی و اقتصادی در دنیای غرب، احتمال نقش‌آفرینی غیرمستقیم رقبای واشنگتن نیز در این عرصه به هیچ وجه دور از ذهن نیستند.

به هر ترتیب همه نشانه ها بیانگر قرار گرفتن واشنگتن در مخمصه و بحبوبه بسیارپیچیده و پُر ابعادی است که مقامات کاخ سفید توانایی عبور آبرومندانه از آن را به هیچ وجه ندارند.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 14 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.