پایان خواب خوش رژیم صهیونیستی

تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس در سرزمین‌های اشغالی که همزمان با فرارسیدن هفتادمین سالگرد روز «نکبت» بود در میان خشم شهروندان فلسطینی و کشتار غیرانسانی رژیم صهیونیستی، دیروز -دوشنبه- برگزار شد. در روزی که رژیم صهیونیستی به واسطه توطئه و دخالت‌های قدرت‌ها غربی با اخراج و آواره شدن هزاران مسلمان فلسطینی ایجاد شد و فلسطینی‌ها از آن به عنوان روز «نکبت» یاد می‌کنند؛ تظاهرات میلیونی فلسطینی‌ها در نوار غزه، کرانه باختری و دیگر سرزمین‌های اشغالی روی داد و در آن فلسطینی‌ها نسبت به اقدام انتقال سفارت  آمریکا به بیت‌المقدس مخالفت شدید و مسالمتآمیز خود را ابراز داشتند که این امر از سوی نظامیان رژیم صهیونیستی به شدیدترین وجه ممکن پاسخ داده شد و در ادامه جنایات چند دهه قبل خود، دیروز 59 فلسطینی را شهید و بیش از 2700 تن زخمی را زخمی کردند که از بین زخمیشدگان 225 تن کودک و 79 تن زن هستند. کشتار رژیم جنایتکار تل‌آویو در شرایطی است که مردم فلسطین از تاریخ 30 ماه مارس سال جاری در مرز غزه با سرزمینهای اشغالی در راهپیمایی بازگشت بزرگ به مناسبت چهل و دومین سالگرد «روز زمین» شرکت می کنند. از ابتدای برگزاری راهپیمایی بازگشت بزرگ تاکنون بیش از 60 فلسطینی که 7 نفر آنها کودک بودند به‌ ضرب گلوله نظامیان اسرائیل به‌ شهادت رسیده و حدود 8 هزار نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند که مجروحیت بیش از 2 هزار نفر از آن‌ها با گلوله واقعی بوده است.

 علاوه بر این، اکنون بیش از هر زمان دیگری می‌توان فلسطین را قربانی سکوت و سازش پنهانی جهان عرب در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست. با این وجود، آن‌چه که شاید ترامپ هیچگاه به آن فکر نکرده بود، آغاز دوران جدید مبارزات شهروندان فلسطینی در وضعیت کنونی می‌تواند پایانی بر رویای صهیونیست‌ها برای کنترل بر بیت‌المقدس باشد. 

 

تاکید ایران بر حمایت ویژه از مقاومت مردم فلسطین

مساله انتقال سفارت آمریکا با واکنش جدید مقام‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران همراه بود. در همین ارتباط، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که دیروز - دوشنبه- برای مذاکره پیرامون تعیین وضعیت برجام بعد از خروج آمریکا از یان توافق به مسکو سفر کرده بود، پیش از دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در واکنش به انتقال سفارت آمریکا در تل آویو به قدس، گفت: «متاسفانه دولت آمریکا به نقض حقوق بین الملل عادت کرده است.» وی همچنین، افزود: «شاهد اقدامات خطرناک این رژیم در قبال قدس هستیم. متاسفانه دولت آمریکا به نقض حقوق بین الملل عادت کرده است.»

علاوه بر ظریف، علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز در واکنشی دیگر در نشست اضطراری کمیته دائمی فلسطین اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با موضوع اوضاع جاری در فلسطین که صبح دیروز با حضور نمایندگان مجلس بیش از 20 کشور اسلامی برگزار شد، تاکید کرد: «رئیس جمهور آمریکا در 6 دسامبر 2017 بیت‌المقدس، پایتخت دائمی فلسطین را به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی کرد. سران کشورهای عربی در 15 آوریل 2018 تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را باطل اعلام کردند، با این حال به نظر می‌رسد مخالفت با تصمیم آمریکا و اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین نیاز به حمایت ویژه دارد.» وی همچنین با بیان اینکه رفتار اسرائیل موجب آشفتگی و ناامنی در منطقه و جهان شده است، اظهار داشت: «آمریکا به هیچ تعهدی پایبند نیست، چنانچه یک روز یکی از توافقات پاریس را زیر پا می‌گذارد و یک روز تعرفه گمرک با چین را نادیده می‌گیرد و بعد از فشارهای زیاد مجدداً حرف‌های خود درباره اروپا را پس می‌گیرد؛ گاهی خلاف نظام جهانی، روابط غیرعادلانه وضع می‌کند و یک روز از توافق گروه 1+5 که با درخواست خود آمریکا صورت گرفته بود خارج می‌شود، روز می‌گوید در سوریه نمی‌ماند و طلب پول از کشورهای عربی می‌کند اما روز دیگر این کشور را مورد بمباران قرار می‌دهد.» لاریجانی در ادامه با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها توانایی تشخیص پیامدهای طولانی‌مدت تصمیمات خود را ندارند، توصیه کرد: «آنها نباید در خصوص فلسطین دچار اشتباه محاسباتی شوند و گمان نکنند اقدامات آنها علیه فلسطین و ایران بدون پاسخ می‌ماند از این رو نمی‌توانند اقدامات نسنجیده خود را ادامه دهند.»

علاوه بر این دو شخصیت سیاسی، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در واکنش به انتقال سفارت آمریکا به قدس، با تقبیح و محکومیت شدید این اقدام غیرقانونی و مغایر حقوق مردم فلسطین گفت: «ترامپ با خطاهای راهبردی که در حمایت از تروریسم، نقض برجام و قوانین و پیمان های بین المللی وهمچنین زیر پا گذاشتن حقوق مردم فلسطین مرتکب شده است به نماد هرج و مرج‌گرایی وخشونت‌افزایی در عرصه جهانی تبدیل شده است.» همچنین، دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: «باتوجه به تبعات امنیتی و سیاسی هرگونه تصمیم در مورد شهر قدس، مسولیت بی ثباتی و ناامنی حاصل از این گونه اقدامات نابخردانه مستقیما بر عهده رژیم صهیونیستی و آمریکا خواهد بود.»

 

پایان میانجی‌گری آمریکایی‌ها در مسئله فلسطین

همزمان با اجرایی‌شدن مراسم انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس شاهد موجی از توجیهات مقام‌های سیاسی آمریکایی هستیم که نمایان‌گر پایان نقش میانجی‌گری این کشور در مساله فلسطین است. برای نمونه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید می‌کند: «روند صلح خاورمیانه حتی پس از تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتش به قدس تمام نشده است و ادامه دارد و آمریکا همچنان امیدوار است که بتواند موفقیتی در زمینه درگیری‌ها میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی به دست آورد. علاوه بر این، جیسون گرین بلات فرستاده ویژه آمریکا در مذاکرات صلح خاورمیانه در مذاکرات صلح مدعی شد: انتقال سفارت آمریکا به قدس یک اقدام «ضروری» برای دستیابی به یک توافق صلح میان فلسطینیان و اسرائیل است! انتقال سفارت در راستای تعهدات مستحکم ما برای تسهیل روند دستیابی به توافق صلح است.»

ایراد این اظهارات به وضوح نمایان‌گر از دست دادن نقش میانجی‌گری آمریکا در مساله فلسطین است. همان‌گونه که طی چند ماه گذشته، بارها مقام‌های سیاسی فلسطینی از پایان نقش آمریکا در مذاکرات میان دو طرف سخن به میان آورده‌اند. در همین زمینه، دیروز -دوشنبه- رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه طی سخنرانی در موسسه چاتم هاوس لندن گفت: «اقدام اخیر آمریکا درباره قدس نه تنها مشکل را حل نکرد، بلکه آن را پیچیده تر کرد و بدین ترتیب این کشور نقش میانجی‌گری خود در خاورمیانه را از دست داد.» وی همچنین ادامه داد: «این تصمیم مغایر با قطعنامه های سازمان ملل متحد را نمی پذیریم. جامعه جهانی باید در مقابل اقدامات تهاجمی اسرائیل به سرعت واکنش نشان دهد.»

 

انفعال و سکوت کشورهای عربی حاضر در محور عربستان

سکوت معنادار و سازش پشت‌پرده برخی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی را می‌توان در مقام بزرگ‌ترین خیانت به شهروندان فلسطینی ارزیابی کرد. در واقع، بخش عمده کشورهای حاضر در اتحادیه عرب، به شکل صوری انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را محکوم می‌کنند اما در عمل شاهد هستیم که هیچ‌گونه فشاری را بر آمریکا و رژیم صهیونیستی وارد نمی‌کنند؛ از این رو می‌توان اکنون این مساله را مطرح کرد که اوارگان فلسطینی قربانی سازش‌های ریاض با تل‌آویو هستند. با تمام این اوصاف، به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط، دیروز -دوشنبه- اتحادیه عرب با صدور بیانیه ای، ضمن غیر قانونی خواندن اقدام آمریکا در انتقال سفارت خود از تل آویو به قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و مغایرت آن با قوانین بین المللی اعلام کرد که این نهاد چهارشنبه هفته جاری در سطح نمایندگان دائمی جلسه فوق العاده تشکیل می‌دهد. این موضع به وضوح نشان می‌دهد که کشورهای عربی توافقی پنهانی را با آمریکا و اسرائیل داشته‌اند.

 

تاکید اتحادیه بین المجالس بر حفظ وحدت مسلمانان در برابر اشغال‌گری رژیم صهیونیستی

در شرایطی که کشورهای عربی حاضر در جبهه عربستان، در برابر جنایات سکوت کرده‌اند، دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با تاکید بر اینکه حمایت از مردم فلسطین وظیفه همه مسلمانان است، گفت: ملت‌های اسلامی باید به شدیدترین شکل ممکن با اقدام آمریکا در انتقال سفارت به تل‌آویو مقابله کنند و در کنار مردم فلسطین باشند. به گزارش ایسنا، محمود ارول قلیچ در نشست فوق‌العاده کمیته دائمی فلسطین در بین‌المجالس اسلامی، ضمن قدردانی از ایران برای برگزاری این نشست اضطراری، گفت: این اجلاس در آستانه روز نکبت یعنی فردا برگزار می‌شود. این تاریخ و این رویداد بر کسی پوشیده نیست. امروز نیز آمریکا می‌خواهد در چنین تاریخی شهر قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد. وی با تاکید بر اینکه آنها به دنبال ایجاد چالش در دنیای اسلام، نقض حقوق مردم فلسطین و کرامت مسلمانان جهان اسلام هستند، گفت: مطابق همه قطعنامه‌های تصویب شده در کنفرانس‌های اسلامی باید موضوع فلسطین به عنوان یک اولویت مورد توجه مسلمانان و پشتیبانی و حمایت آنها قرار گیرد. امروز نیز لازم است همه از مردم فلسطین حمایت کنیم. همچنین، دبیرکل اتحادیه بین‌المجالس اسلامی با تاکید بر اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال از بین بردن هویت فلسطین هستند، گفت: امروز آنها تمامی قوانین بین‌المللی را نادیده گرفته‌اند. ما می‌خواهیم مردمان جهان اسلام و آزادیخواه جهان با این تصمیم دولت آمریکا درباره قدس مقابله کرده و آن را محکوم کنند.

 

تغییر و تحریف واقعیات تاریخی در مساله بیت‌المقدس

یکی از مهم‌ترین ابعاد که به عنوان هدف اصلی انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس می‌توان به آن اشاره داشت، در ارتباط با تحریف واقعیات تاریخی در مساله بیت‌المقدس است. در راستای اجرایی شدن این سناریو، به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مراسم استقبال از هیئت آمریکایی شرکت کننده در مراسم افتتاحیه ساختمان موقت سفارت آمریکا در قدس با بیان اینکه در هر توافقنامه‌ای قدس پایتخت این رژیم خواهد ماند از همه کشورها خواست به تأسی از آمریکا سفارت خود را به این شهر اشغالی منتقل کنند. نتیانیاهو افزود: اسرائیل در یک زمان تاریخی به سر می‌برد و قدردان تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره انتقال سفارت این کشور به قدس است. ایراد این اظهارات از سوی نتانیاهو به وضوح تاکید بر اجرایی شدن سناریوی تحریف واقعیات تاریخی در ارتباط با موضوع بیت‌المقدس است.

 

واکنش سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد درباره شمار بالای کشته‌شدگان غزه ابراز نگرانی کرد و افزود: «هیچ راه حل دیگری جز راه حل حضور هر دو دولت (در بیت‌المقدس) وجود ندارد که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بتوانند با آن در صلح زندگی کنند.»

 علاوه براین اتحادیه اروپا نیز در بیانیه ای خواستار عدم برخورد رژیم صهیونیستی با تظاهرات مسالمت آمیز مردم فلسطین شد. همچنین آفریقای جنوبی در واکنش به کشتار و جنایت نظامیان صهیونیستی در غزه اعلام کرد سفیر خود در این رژیم خارج خواهد کرد. این کشور در بیانیه خود اعلام کرد: «با توجه به شدت و بی‌رحمی حمله اخیر، دولت آفریقای جنوبی تصمیم گرفت سفیر خود از تلاویو را فورا و تا اطلاع ثانوی خارج کند

واکنش ها به جنایات  صهیونیست ها و همچنین محکوم کردن اقدام آمریکا در انتقال سفارت خانه خود از تلاویو به بیت المقدس همچنان ادامه دارد و با توجه به حساسیت بسیار بالای این موضوع برای فلسطینیان خشمگین و میلونها مسلمان در جهان پیش بینی می شود که اعتراضات و مخالفت ها همچنان ادامه یافته و این روند شرایط را به سمت تشدید بحران پیش ببرد

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

15 + 1 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.