نقشه راه آمریکا برای آینده افغانستان

با توجه به شکست راهبردهای نظامی آمریکا در افغانستان، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نقشه راه جدیدی را برای پیشبرد اهداف کاخ سفید در افغانستان ترسیم کرده است که نقطه کانونی آن را هماهنگی بیشتر آمریکا با طالبان برای وارد کردن این گروه در عرصه قدرت تشکیل خواهد داد. البته برای پیشبرد این سیاست، نقش زلمای خلیل‌زاد به عنوان نماینده دونالد ترامپ در امور صلح افغانستان که خود افغانی‌الاصل و یکی از شخصیت‌های مهم نئوکان‌ها در آمریکا به‌شمار می‌رود، در مقطع فعلی از اهمیت بالایی برخوردار است. خلیل‌زاد تا به امروز سه دور با حضور در منطقه مذاکراتی با طالبان، دولت افغانستان و پاکستان داشته است و در حال حاضر همچنان رایزنی‌های سومین دور ادامه دارد. به این معنا که از یک طرف کمیسیون انتخابات ریاست‌جمهوری، زمانبندی انتخابات را اعلام کرده و قرار است درتاریخ 31 فروردین سال آینده برگزار شود و از سوی دیگر شایعاتی مطرح است مبنی بر اینکه آمریکا و نماینده آنها یعنی خلیل‌زاد به دنبال تعویق انتخابات هستند.طبق تحلیل‌ها ظاهرا هدف‌ آنها نیز این است که یک دولت انتقالی تشکیل شود که در آن، طالبان نیز شریک باشد و در نتیجه امکان برای صلح در افغانستان از طریق دور زدن سازوکارهای دموکراتیک فراهم شود.

البته یک سناریوی دیگر نیز مطرح است که شاید آمریکایی‌ها در پی آن هستند تجربه‌ای که در زمان جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا داشتند در دوره‌ای که انتخابات ریاست جمهوری میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی به بن بست رسید را تکرار کنند؛ در آن مقطع کری، فرمولی را تحت عنوان دولت وحدت ملی مطرح کرد که در آن آقای عبدالله سمت رئیس اجرایی و اشرف غنی سمت رئیس جمهور را از آن خود کردند. در حال حاضر نیز ظاهرا آمریکایی‌ها به دنبال این پروسه هستند که در صورت امکان یک دولت انتقالی در افغانستان تشکیل شود که در این دولت انتقالی، طالبان نیز شریک باشند تا بتوانند مذاکرات صلح را به سرانجامی برسانند. خلیل زاد اخیرا در گفتگویی ابراز امیدواری کرده که پیش از برگزاری انتخابات، شرایطی فراهم شود تا مذاکرات صلح به یک نتیجه‌ای برسد. با توجه به شرایط و پیچیدگی‌های افغانستان، این حرف بسیار حائز اهمیت و مشخص است آمریکایی‌ها خارج از طرح‌های مطرح شده در کنفرانس اخیر ژنو یا از سوی دولت افغانستان، طرح‌هایی را دنبال می‌کنند تا به نوعی یک دولت انتقالی تشکیل دهند که طالبان نیز در آن شراکت داشته باشد. همچنین طی این پروسه، احزاب سیاسی، قومی و مذهبی نیز باید با چنین دولتی توافق کنند. لذا در پشت پرده جریانی در حال پیگیری است که خیلی با آنچه که اعلام می‌شود همخوانی ندارد.

در نهایت به نظر می‌رسد که آمریکا دو هدف اصلی را از پیگیری این طرح دنبال می‌کند؛ نخست آنکه طالبان را در قدرت شریک کنند یعنی دیگر احزاب و گروه‌هایی را که تاکنون با طالبان مخالف بوده‌اند در موقعیتی قرار دهند که شراکت طالبان در قدرت را بپذیرند و هدف دیگر آن است که دولتی کاملا در راستای اهداف آمریکا شکل بگیرد.

در این راستا می‌توان پیش‌بینی کرد که آمریکایی‌ها دیگر خیلی روی اشخاصی چون اشرف غنی یا عبدالله عبدالله حساب باز نمی‌کنند و به دنبال نیروهای جدیدتری بویژه از طالبان هستند. تحقق چنین هدفی نه تنها امنیت و ثبات افغانستان بلکه منطقه را نیز به خطر خواهد انداخت.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

20 + 0 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.