قانونگذار آمریکایی: مناسب‌ترین واکنش به قتل خاشقچی، تحریم سعودی است

«کریس مورفی»، عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا خواستار تحریم عربستان سعودی به دلیل ترور «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی شده است.

مورفی در مصاحبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل خاشقچی را صادر کرده و این رفتار او بایستی با تبعات مواجه شود. 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بایستی حداکثر تا جمعه هفته قبل درباره نقش‌آفرینی بن سلمان در ماجرای قتل روزنامه‌نگار منتقد سودی اظهارنظر می‌کرد. او که نشان داده قراردادهای تسلیحاتی با رژیم سعودی را در اولویت می‌داند، این ضرب‌الاجل را رعایت نکرد.

مورفی گفت: «کنگره مجبور نیست منتظر بماند تا رئیس‌جمهور به وظیفه‌اش عمل کند. ما خودمان می‌توانیم اعلام‌نظر کنیم که محمد بن سلمان دستور این قتل را صادر کرده و بایستی برای این کار، نوعی جریمه و تبعات در نظر گرفت.» او گفت که تحریم، «احتمالاً مناسب‌ترین اقدام» علیه عربستان سعودی است.

گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا جمعه طرحی را معرفی کردند که خواستار منع فروش سلاح به عربستان سعودی به دلیل قتل خاشقچی و جنایت‌های جنگ یمن است.

خاشقچی آخرین بار روز ۱۰ مهرماه (۲ اکتبر) در حال ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول دیده شد و بعد از آن رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ناپدید شده است.

 چند روز بعد، مقام‌های ترکیه‌ای اعلام کردند او در داخل این ساختمان کشته شده و بدنش قطعه قطعه شده است.

آنکارا اعلام کرد همزمان با ورود خاشقچی به ساختمان کنسولگری ۱۵ مقام امنیتی عربستان سعودی نیز با دو پرواز وارد استانبول شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند. 

مقام‌های سعودی، در نخستین واکنش بدون ارائه هیچ مستنداتی این روایت را رد و ادعا کردند خاشقچی، ساختمان را زنده و سالم ترک کرده است.

بعد از بالا گرفتن فشارها، عربستان سعودی سرانجام روز ۲۸ مهر مجبور شد به کشته شدن خاشقچی داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعتراف کند.

عربستان سعودی از آن به بعد روایت‌های متنوعی و متناقضی درباره نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده است. دادستان کل سعودی در نخستین روایت مدعی شده بود خاشقچی بعد از «درگیری» با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری «فوت» کرده است. 

روایت عربستان سعودی که با هدف تبرئه عوامل رده بالای حکومتی از مشارکت در قتل روزنامه‌نگار منتقد طراحی شده بود با تردید عمومی در دنیا مواجه شد.  

جمال خاشقجی، متولد ۱۳ اکتبر ۱۹۵۸ (۲۱ مهرماه ۱۳۳۷ شمسی) بود. او قبلاً سردبیر روزنامه «الوطن» و بعد از آن مدیر شبکه خبری «العرب» بود. 

خاشقجی سپتامبر ۲۰۱۷ از عربستان متواری شد و بعد از آن به عنوان ستون‌نویس «واشنگتن‌پست» مقاله‌هایی در انتقاد از برخی سیاست‌های کشورش به ویژه «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی منتشر کرد. 

وی از جمله منتقدان صریح دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در کشور یمن بود.

انتهای پیام/ 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

8 + 12 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.