فلاکت در سرزمین طلای سیاه

سطح بالایی از رفاه برخوردارند. اما بررسی وضعیت اقتصادی عربستان نشان دهنده این است که این تصور باطل است. طبق گزارش بلومبرگ عربستان در سال 2018 شاهد بدترین عملکرد در بین اقتصادهای مورد بررسی بوده و ارزش فلاکت آن از 5/12 به 4/15  رسیده که این کشور را با 4 رتبه ارتقا از رتبه 14 در سال 2017 به رتبه دهمین اقتصاد فلاکت زده جهان رسانده است. این مسئله به خوبی نشان دهنده وضعیت مردم عربستان است.
عربستان در اختیار 7 هزار شاهزاده سعودی است و تمامی درآمدهای ارزی به آل سعود تعلق می گرد. در این میان مردم عربستان با چالش های اقتصادی زیادی مواجه است. در حالی که دولت عربستان آمار فقر را تنها 5/12 درصد اعلام کرده است اما اختصاص 7 میلیارد دلار در سال 2014 برای مبارزه با فقر نشان دهنده این است که این رقم بسیار بالاتر از آمارهای اعلامی است. علاوه بر این طبق اعلام وزارت امور اجتماعی یک میلیون و 500 هزار نفر در سال از خدمات تامین اجتماعی و به اصطلاح کمک هزینه زندگی بهره مند هستند و این خود نشان دهنده بالا بودن میزان فقرا در عربستان است. آمارهای غیر رسمی در سال 2003 نشان دهنده این بود که نزدیک به 13 درصد مردم عربستان زیر خط فقر زندگی می کنند البته در همان زمان برخی دیگر از آمارها این رقم را 25 درصد اعلام کردند. در این میان مناطق شیعه نشین درصد فقر بالاتری را نسبت به دیگر مناطق عربستان تجربه می کنند و پس از این منطقه در سه استان جنوبی عسیر، نجران و جازان تقریبا بالاترین میزان فقر گزارش شده است. علاوه بر این وزیر اقتصاد و برنامه ریزی عربستان اعلام کرده که 60 از مردم عربستان صاحب مسکن هستند و این به معنای این است که به دلیل فقر 40 درصد از مردم عربستان فاقد مسکن هستند. حتی برخی آمارها میزان فقر در جامعه عربستان را 40 درصد نیز اعلام کرده اند.  علاوه بر میزان فقر در جامعه عربستان درصد بیکاری نیز بسیار بالا است. برخی آمارها نشان می دهد که در چهار ماهه نخست سال 2017 میزان بیکاری در عربستان7/12 درصد بوده است. طبق این گزارش بیشترین میزان بیکاری در مناطق شیعه نشین در منطقه الشرقیه گزارش شده است.
در واقع این آمارها در مودر میزان فقر و بیکاری در جامعه عربستان بسیار کمتر از واقعیت های موجود است چرا که به دلیل اختناق حاکم بر جامعه سعودی امکان آمارگیری دقیق وجود ندارد و این آمارها تنها توسط مراجع رسمی عربستان منتشر شده است. در کل عربستان در حالی با این مشکلات اقتصادی مواجه است که بیشترین درآمدهای نفتی جهان را داراست و هر ساله قرارداد های هنگفت خرید سلاح با کشورهای غربی امضا می کند. همه این مسائل نشان دهنده این است که آل سعود تمامی امکانات و ثروت های عربستان را در اختیار خود گرفته است.

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 16 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.