فرصت های انتخابات میاندوره ای آمریکا برای ایران

 

جابجایی احزاب در انتخابات کنگره آمریکا امری کاملا طبیعی است؛ همچنانکه در این دوره از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا ما شاهد بودیم که دمکرات‌ها بعد از هشت سال توانستند اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در اختیار بگیرند اما مجلس سنا همچنان در اختیار جمهوریخواهان باقی ماند. اما آنچه که امروز وضعیت آمریکا را نسبت به گذشته متمایز می‌کند این است که مسائل سیاست خارجی که همیشه بین دو حزب دمکرات و جمهوریخواه و بنابراین مجلسین آمریکا مورد وفاق بوده امروزه به مسئله‌ای اختلافی میان طرفین تبدیل شده است؛ یعنی از یک سو شاهد اختلاف نظر میان احزاب در کنگره در این رابطه هستیم و از سوی دیگر شاهد اختلاف‌نظر کنگره با کاخ سفید در برخی امور سیاست خارجی. این در حالی است که در گذشته کش‌کمش‌ها در حوزه سیاست داخلی معطوف بود؛ به عنوان مثال یک حزب مدعی می‌شد که سیاست‌های دولت پیشین یا دولت حاکم منجر به سخت‌تر شدن معیشت مردم شده است و در این موارد انتقاداتی را نسبت به یکدیگر مطرح می‌کردند. همچنین در زمینه مسائل مربوط به بهداشت و درمان و بیکاری نیز احزاب حاکم رقابت‌ّها و انتقاداتی داشتند. اما امروز نه فقط در حوزه مسائل داخلی بلکه مهمتر از آن در حوزه مسائل خارجی این اختلافات بروز و ظهور یافته است و شاهد نوعی صف‌آرایی میان مجلس نمایندگان و دولت از یک سو و مجلس نمایندگان و مجلس سنا از سوی دیگر هستیم. از آنجایی که کنگره ترکیبی از این دو مجلس است می‌توان حدس زد که از این پس در کنگره آمریکا شاهد مناقشات زیادی بین طیف‌های مختلف انتخاباتی و فراکسیون‌ها به ویژه در حوزه سیاست‌خارجی خواهیم بود.

در رابطه با تاثیر این انتخابات بر ایران نیز باید توجه داشت که وقتی داخل کنگره آمریکا مناقشات شدت بگیرد یا در حوزه سیاست داخلی و خارجی اختلافات میان دو حزب بروز بیشتری پیدا کند، طبیعتا ایران می‌تواند از این وضعیت بهره برده و سیاست خارجی خود را با اقتدار بیشتری پیش ببرد و به طور کلی این اختلافات به نفع ایران خواهد بود.

درواقع در حوزه مسائل مرتبط با چین، روسیه، عربستان و سوریه نیز اختلافاتی میان دو حزب و جریان اصلی در آمریکا اختلافاتی احتمالا پدید می‌آید که این مسئله می‌تواند برای جمهوری اسلامی ایران موقعیت ساز باشد. به عنوان مثال درباره جنگ یمن دمکرات‌ها معتقد هستند که این جنگ برای آمریکا خیلی پرهزینه بوده که هم حیثیت آمریکا را بر باد می‌دهد و هم امکان پیروزی در آن وجود ندارد. دمکرات‌ّها معتقد هستند که وقتی نمی‌توان در جنگی به پیروزی دست یافت باید آن جنگ را پایان داد.

در رابطه با روسیه که پیش از این هم یک کمیته تحقیق و تفحص درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا تشکیل شده بود و اکنون که خانم نانسی پلوسی رهبری حزب دمکرات را در مجلس نمایندگان برعهده خواهد داشت روی این مسئله تاکید دارد که باید این پرونده تداوم یابد و سرنوشت آن مشخص شود.

در واقع در پی استعفای جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا نگرانی‌هایی در میان حزب دموکرات بر سر ادامه تحقیقات ویژه درباره تبانی احتمالی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه به وجود آمده است.

نانسی پلوسی هم در خصوص این برکناری اجباری آقای سشنز به دستور ترامپ گفته است که نگرانی ما درباره این دخالت ترامپ این است که رئیس جمهور فراتر از قانون عمل کند. کاری که ما انجام داده‌ایم و عضو بلندپایه دموکرات‌ها در کنگره گفته است این است که اسناد مربوط به تحقیق و تفحص مولر باید حفظ شود. حفظ این اسناد اهمیت حیاتی دارد. لذا از این پس شاهد آن خواهیم بود که میان دو حزب اصلی در آمریکا درباره مسائلی چون دخالت روسیه در انتخابات یا حمایت آمریکا از جنگ عربستان علیه یمن اختلافات شدت پیدا کند که این مسائل باعث کمرنگ‌تر شدن مسئله ایران می‌شود.

 

سعدالله زارعی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

12 + 0 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.