غرب در سودای حمله به سوریه، جنون یا سراب؟

روز گذشته نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، طی سخنانی رسما سوریه را در صورت تداوم جنگ در غوطه شرقی تهدید به حمله نظامی کرد و در پاسخ، رئیس ستاد ارتش روسیه نیز از مقابله نظامی نیروهای روسیه به هرگونه حمله نظامی سخن گفت. سوال اینجاست آیا آمریکا و غرب با توجه به تجربه قبلی خود در بمباران پایگاه هوایی الشعیرات واقع در جنوب حمص به وسیله موشک های کروز در ماه آوریل سال گذشته به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی، مجدداً ریسک یک حمله نظامی دیگر را به بهانه جنگ در غوطه شرقی با توجه به موضع صریح حمایت روسیه و مقاومت از ارتش و دولت سوریه را بپذیرند؟

در طی یک سال گذشته و با بازپسگیری حلب و پیشروی های سریع ارتش سوریه با همکاری ها و کمکهای نظامی مستقیم روسیه و ایران، تقریبا آمریکا و غرب به عینه خود را در صحنه حال و آتی تحولات سوریه شکست خورده دیدند و به نوعی انفعال در عرصه میدانی سوریه کشیده شدند. اما غرب هیچگاه به دلیل اهمیت سوریه در رقابت با افزایش دامنه بازیگری و هژمونی مسکو و جبهه مقاومت به رهبری ایران در بازترسیم نظم منطقه ای جدید خاورمیانه ای پسا داعش و گروههای تروریستی از مداخله دست نکشید. آنان برای اینکه توانایی مداخله گری حتی حداقلی خود را در سپهر سیاسی سوریه از دست ندهند، همواره  امکان مداخله نظامی (حملات موشکی و هوایی محدود) در سوریه را به بهانه حملات شیمیایی حتی در شرایطی که سوریه به اذعان خود مقامات و سازمان‌های بین المللی خلع سلاح شیمیایی شده و هیچ دلیل منطقی برای کاربرد چنین سلاحی نداشته باشد و عملا نیز مستنداتی در دست نداشته باشند به احتمال زیاد ممکن این مداخلات را عملی کنند.

 

این اصرار غربی ها برای نقش آفرینی در آینده سوریه را می توان در تماس تلفنی عصر جمعه دونالد ترامپ دید. رئیس جمهور آمریکا با امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل، با لحنی تهدیدآمیز نظام سوریه را به دلیل تلاش برای آزادسازی غوطه شرقی از تصرف گروه های تروریستی به حمله نظامی تهدید کرد. امانوئل ماکرون نیز یک روز بعد از این تماس گفت؛ "در صورتی که ارتش سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند و غیرنظامیان را در سوریه هدف قرار دهد، پاریس آماده است حملات هدفمندی را علیه هرگونه تأسیسات در سوریه انجام دهد". در این برنامه هدفمند غرب نیز دیروز نیکی هیلی عنوان داشت: "آمریکا هشدار داد اگر سازمان ملل در واکنش به حملات ارتش سوریه به غوطه شرقی اقدامی نکند، برای «اقدام» در سوریه آماده است."

 

اما این موضوع با واکنش سریع و تهدیدآمیز روسیه مواجه شد به صورتی که ابتدا واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در نشست شورای امنیت این سازمان در پاسخ به سخنان نیکی هیلی اعلام داشت: "این که حومه دمشق بدل به کانون تروریسم  شده است و دولت سوریه از هر گونه حقی برای رفع تهدید علیه شهروندان خود برخوردار است." در ادامه واکنش‌ها نیز امروز سخنان و  موضع فرمانده ستاد ارتش روسیه بود که از موضع قاطع مقابله نظامی این کشور در مواجه با حمله احتمالی آمریکا و غرب در صورت تضعیف منافع و تهدید نیروهای روسی حکایت داشت.

در پس این موضع‌گیری‌ها واقعیت آن است که غرب و متحدان منطقه‌ای آن همچون اسرائیل و  عربستان سعودی، چشم انداز روشنی برای منافع خود در آینده سوریه، در صورت تداوم روند کنونی تحولات که با آزادسازی غوطه و پیشروی ترکیه در مناطق کردنشین در حال پیگیری است، متصور نیستند. تقریباً تمامی طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای ساقط کردن نظام سیاسی سوریه، تجزیه سوریه و در نهایت تضعیف مقاومت و محاصره روسیه از گسترش حضور نظامی غرب به سوی شرق، با شکست مواجه شده و این امر تلاش غرب برای دگرگون کردن وضعیت و خروج از بن بست را سبب گردیده است. با این وجود امکان دست بردن به اقدام نظامی علیه سوریه شبیه به آنچه که در مورد لیبی قزافی مشاهده شد به هیچ وجه وجود ندارد چرا که روسیه هرگز حاضر به عقب نشینی از سوریه باتوجه به تلفات و هزینه های نظامی که صرف کرده نخواهد بود و در صورت چنین اقدامی رویارویی نیروهای نظامی دو طرف بسیار زیاد محتمل است. قدرت نظامی روسیه که بوجود آورنده موازنه وحشت با غرب شده است به طور مهمترین عامل بازدارنده می‌باشد. ناتوانی غرب در جلوگیری از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، به طور مشخصی یادآور محدودیت‌های گسترده غرب در تشدید تنش‌ها با روسیه به صورتی که منافع استراتژیک مسکو در خطر بیافتد می‌باشد.

 

بنابراین در نهایت می‌توان اذعان داشت غرب با توجه به موضع صریح روسیه و حمایت قاطع جبهه مقاومت و ایران  از ارتش و دولت سوریه در عملیات غوطه شرقی، حاضر به پرداخت هزینه مواجه مستقیم نظامی با روسیه باتوجه به تبعات بعدی آن نمی باشد  چرا که خطر آغاز یک جنگ گسترده تر و جهانی را در پی دارد. اما باتوجه به اصرار آمریکا و فرانسه به ساده و الزام‌آور بودن مصوبه شورای امنیت سازمان ملل در خصوص آتش بس در غوطه شرقی  و نیز برای حفظ ظاهر و پریستیز بین المللی خود احتمال عمل نظامی محدودی را در مقابله با عملیات ارتش در غوطه شرقی به شکلی که مقابله روسیه را نیز در پی نداشته باشد محتمل به نظر می آید.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 7 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.