عربستان کارگزار صهیونیست ها برای اجرای معامله قرن

همزمان شدن افشای بخش هایی از معامله قرن توسط نشریه اسرائیلی هیوم با انتشار خبر سفر رسمی یک هیات اسرائیلی به ریاض در آینده نزدیک، می تواند از نقش ویژه عربستان در اجرای معامله قرن پرده بردارد. به نحوی که می توان گفت عربستان به یکی از اضلاع مثلث اجرایی طرح معامله قرن تبدیل شده است. طرحی که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان تهیه شده و طی آن عربستان بار مالی اجرایی شدن طرح معامله قرن را برعهده گرفته است. از همین رو نیز  دونالد ترامپ و نتانیاهو اعتقاد دارند بدون همکاری رسمی عربستان امکان اجرایی شدن طرح معامله قرن وجود ندارد.

در همین حال، نقش محمد بن‌سلمان در تهیه طرح معامله قرن و نیز همکاری عربستان و اسرائیل نیز بسیار پررنگ است. محمدبن سلمان رابطه تنگاتنگی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دارد و حتی به دستور ولیعهد سعودی تبلیغات گسترده‌ای برای پیروزی مجدد حزب لیکود در انتخابات اخیر کنست اسرائیل انجام گرفت. لذا محمدبن‌سلمان هم با اسرائیل و هم با لابی صهیونیستی رابطه تنگاتنگی دارد و از همین رو تمام تلاش خود را برای نزدیک روابط اسرائیل و عربستان به کار خواهد گرفت.

از سوی دیگر، ترامپ نیز که در درجه اول تمام تلاش خود را برای اجرایی کردن طرح معامله قرن به کار گرفته است بیش از همه به دنبال رسمی شدن روابط اسرائیل و عربستان است تا هر چه سریعتر مقدمات اجرای این طرح فراهم شود.  شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی آمریکا و نیز اقدام اخیر ترامپ در شناسایی بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از فلسطین اشغالی، قسمتی از تعهدات رئیس‌جمهور آمریکا نسبت به لابی صهیونیستی است. به نظر می‌رسد که دونالد ترامپ بیش از همه روسای جمهور ایالات متحده آمریکا به اسرائیل و لابی صهیونیستی نزدیک است. لذا ترامپ تلاش خواهد کرد تا در یک سال باقیمانده از دوران ریاست جمهوری خود با حمایت از روابط ریاض و تل آویو طرح معامله قرن را برای پیروزی در مرحله دوم دوره ریاست جمهوری خود عملیاتی کند.

گزارش‌های دریافتی نیز نشانگر استمداد سعودیها از لابی صهیونیستی «ایپک» در آمریکا برای تامین برخی از خواسته‌های دربار سعودی و همچنین زمینه‌سازی و حمایت از اهداف و برنامه‌های بن‌سلمان در راه تحقق آرزوهای سلمان و فرزندش بوده است. برخی منابع فاش کرده‌اند که عملاً شرط اصلی تامین بسیاری از خواسته‌های بن‌سلمان در آمریکا، برقراری و تحکیم روابط عربستان و اسرائیل برای اجرای معامله قرن بوده  است.

و اما مهمتر از همه آنکه، متاسفانه در طول هشت سال گذشته یعنی پس از آغاز شورش‌های عربی که به بهار عربی موسوم شده ملت‌های عرب نگاه خود را به حوزه جغرافیایی داخلی متمرکز کرده‌اند و جهان عرب و جهان اسلام اکنون کمتر به مسائل فلسطین و رخدادهای جهان اسلام توجه دارد. از سوی دیگر عربستان سعودی و رسانه‌های وابسته به آن رژیم، به گونه‌ای تبلیغ کرده‌اند که برقراری رابطه از سوی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی به یک اتفاق سیاسی حاشیه‌ای و عادی تبدیل شده است تا از این طریق زمینه های همکاری دو رژیم برای اجرای معامله قرن را فراهم آورند.

در مجموع باید گفت روابط اسرائیل و عربستان به موازات پیشبرد طرح معامله قرن در حال علنی تر شدن است، موضوعی که غفلت از آن نه تنها آرمان فلسطین بلکه وحدت جهان اسلام را با خطرات جدی مواجه خواهد کرد.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

7 + 12 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.