عربستان و امارات ، متحدان دیروز، دشمنان امروز

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

وزارت خارجه بحرین شنبه ۱۹ مرداد، در چهارمین روز از درگیری‌های نیروهای دولت منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن و شبه نظامیان جدایی‌طلب مورد حمایت امارات موسوم به «شورای انتقالی جنوب» بیانیه‌ای صادر کرد و درباره این حوادث و ادامه درگیری‌ها هشدار داد. منامه مدعی شده است که تداوم این درگیری‌های مسلحانه مانع از تلاش‌های هدفمند برای رسیدن به راه‌حل مسالمت آمیز مورد نظر در یمن خواهد شد.

 درگیری‌های خونین چند روز گذشته در عدن در واقع به معنای افزایش میزان اختلافاتی است که از گذشته میان گروه‌های مسلح مستقر در این بندر وجود داشته که با خروج نیروهای امارات، به اوج خود رسیده است. قاعدتا دلایل مختلفی وجود دارد که سبب می‌شود این اختلافات دامنه وسیع‌تری پیدا کند و شکاف‌ها گسترده‌تر شود. بخشی از این دلایل به اختلافات گذشته بازمی‌گردد که موجب جدایی دو یمن شده بود؛ اما بخش بزرگتر اختلافات به گرایش‌های طایفه‌ای، منطقه‌ای و ایدئولوژیک مربوط می‌شود. یک عامل مهم نیز به وابستگی‌های اخیر گروه‌های مختلف به عربستان و امارات مربوط می‌شود که به دو دسته جداگانه تقسیم شده‌‌اند؛ عده‌ای وابسته به عربستان هستند و از سوی این کشور حمایت می‌شوند و عده‌ای نیز از جانب اماراتی‌ها مورد حمایت قرار گرفته‌اند. درواقع در عدن از مدت‌ها پیش شاهد جنگ نیابتی میان گروه‌های یمنی وابسته به امارات و عربستان بودیم که این جنگ به صورت پنهانی میان دو کشور وجود داشت و ناشی از رقابت‌های میان ریاض و ابوظبی بود.

در حال حاضر با خروج امارات از ائتلاف ضدیمنی این جنگ چهره آشکارتری پیدا کرده و مشخص شد برخلاف تبلیغاتی که در سطح منطقه صورت می‌گرفت ترکیب نیروها در بخش‌های جنوبی یمن به خصوص عدن چه ترکیب متناقض و ناهماهنگی است.

همچنین برخلاف تبلیغات صورت گرفته آشکار گشت که این گروه‌ها به هیچ وجه آمادگی به‌دست گرفتن حکومت در یمن را ندارند. عربستان و امارات همواره تصور می‌کردند که می‌توانند یک حکومت سراسری را به واسطه این گروه‌ها در یمن مستقر کنند. اما با درگیری‌‌های صورت گرفته در عدن مشخص شد که تمام این تبلیغات، دروغین بوده است.

در حال حاضر آنچه که اتفاق افتاده می‌تواند دستمایه قدرت‌طلب‌ها شود؛ به خصوص که دنیای غرب از یک طرف خواهان تقویت این نیروها است اما از سوی دیگر به هیچ وجه خواهان تشکیل یک واحد سیاسی منسجمی که بتواند بر تنگه باب‌المندب مشرف شود، نیست. لذا ضمن اینکه این اختلافات از قبل وجود داشته اما امروز غربی‌ها نیز در این درگیری‌ها در عدن که در حال تبدیل به یک برادرکشی فلج‌کننده است نقش دارند. در عین حال کشورهای غربی به نفت و گاز یمن نیز چشم دارند و از این منظر نیز نمی‌خواهند حکومتی مقتدر در آنجا شکل بگیرد. همزمان باید توجه داشت که درگیری‌ها بین نیروهای تحت حمایت عربستان و امارات تقابل با نیروهای انصارالله را با افت و تعویق مواجه می‌کند.

در نهایت اختلافات در منطقه کمک می‌کند تا جنبش انصارالله و شورای عالی سیاسی در یمن بتواند دایره سیطره اقدامات اجرایی‌اش را به جنوب یمن نیز گسترش دهد. درواقع این اختلافات برخی از سدهایی که در برابر جنبش انصارالله وجود داشته را برمی‌دارد. این در حالی است که چنین اختلافاتی بیانگر شکست کامل هم عربستان و هم امارات در دولت‌سازی در یمن است.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

9 + 5 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.