ضرب شصت حزب الله به صهیونیست ها

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

رسانه‌های لبنان روز گذشته به نقل از بیانیه حزب الله لبنان از انهدام یک خودروی نظامی رژیم صهیونیستی در جاده پادگان افیفیم خبر دادند. حزب الله در این بیانیه اعلام کرد که این عملیات توسط گروه شهید حسن زبیب و یاسر ضاهر انجام شده که بر اثر آن شماری از نظامیان صهیونیست کشته و زخمی شده‌اند. از سوی دیگر رسانه های اسرائیلی اعلام کردند که یک موشک ضد زره از خاک لبنان به سمت اسرائیل(مناطق اشغالی)شلیک شده است و اسرائیل به نظامیان خود در مرزهای شمالی دستور داده که برای هرگونه حمله از سوی حزب الله خود را آماده کنند.

اقدام حزب‌الله لبنان در حمله به خودروی نظامیان اسرائیلی درواقع به مفهوم تحقق گفته‌های سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان است. به عبارت صحیح‌تر این اقدام، پاسخ‌گویی به تحرکات هفته گذشته رژیم صهیونیستی تلقی می‌شود که در منطقه ضاحیه لبنان موجب وقوع خساراتی شد. در نگرشی واقع‌بینانه این اقدام حزب‌الله را باید به مفهوم نتایج تحرکات دیوانه‌وار و گستاخانه‌ای تلقی کرد که رژیم صهیونیستی به منظور خروج از انفعال و همچنین برخی استفاده‌های انتخاباتی به آن مبادرت کرد. نتایجی که دقیقا عکس خواسته‌های مقامات تل‌آویو و به ویژه متضاد با اغراض شخص بنیامین نتانیاهو است و قاعدتا این رژیم را در موقعیت انفعالی‌تر و ضعیف‌تری قرار خواهد داد.

باید توجه داشت که رژیم صهیونیستی مدت‌هاست که از تغییر معادلات نظامی و به تبع آن تغییر معادلات سیاسی در منطقه آن هم به زیان این رژیم و دیگر متحدان غرب در منطقه رنج می‌برد و طی دو سال گذشته پیوسته درصدد یافتن راهی با هدف تغییر این معادلات به نفع خود تلاش کرده است.

به خصوص که برنامه‌ها و پروژه‌های این رژیم در انتقال پایتخت از تل‌آویو به بیت‌المقدس و انضمام جولان شمالی به خاک اسرائیل و از همه مهمتر پروژه معامله بزرگ قرن نه تنها نتایج دلخواه رژیم صهیونیستی را محقق نساخته بلکه در محافل سیاسی و رسانه‌‌ای به عنوان نشانه‌های ضعف این رژیم تلقی شده است. تردیدی نیست که این ضعف و ناتوانی و نگرانی‌های فزاینده ناشی از آن زمانی کلید خورد که موصل به عنوان پایتخت داعش در سوریه و عراق فروپاشید و زمینه‌های شکست گروهک‌ تکفیری در سوریه به عنوان نقطه امید رژیم صهیونیستی برای تضعیف جریان مقاومت فراهم شد.

لذا آنچه که طی یک ماه گذشته در قالب تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه محور مقاومت و یا در چارچوب تحرکات نظامی اخیر این رژیم در عراق، سوریه و لبنان شاهد هستیم، بازتاب مستقیم و غیرمستقیم شکست گروهک‌های تروریستی در سوریه و در نتیجه قدرتمندتر شدن حلقه‌های اصلی محور مقاومت در منطقه است. روشن است که عملیات بزرگ آزادسازی استان ادلب به عنوان محل اجتماع بقایای تروریست‌های فعال در سوریه و موفقیت ارتش سوریه در آزادسازی شهر خان‌‌شیخون به معنای نقطه پایانی بر کلیه حرکت‌های تروریستی و به مفهوم فراهم شدن زمینه‌های آمادگی سوریه برای بازپس‌گیری جولان اشغالی محسوب می‌شود. بنابراین همانگونه که پیش‌بینی می‌شد آغاز عملیات آزادسازی ادلب و به عبارت صحیح‌تر اخراج تروریست‌های باقی مانده در سوریه، نگرانی‌های دو سال گذشته رژیم صهیونیستی را به اوج رساند. این در حالی بود که این رژیم در ترغیب واشنگتن برای راه‌اندازی یک جنگ منطقه‌ای علیه محور مقاومت با شکست کامل روبرو شد.

بر این اساس بود که بسیاری از کارشناسان، تحرکات نظامی دو هفته گذشته رژیم صهیونیستی را پیش‌بینی کرده بودند و از کوشش‌های شخص نتانیاهو با هدف خروج از انفعال و همچنین به دست آوردن برگ برنده‌ای برای مبارزات انتخاباتی‌اش سخن می‌گفتند.

به هر ترتیب آنچه که روز گذشته در قالب عملیات نظامی حزب الله در منطقه شمالی فلسطین اشغالی شاهد آن بودیم، پاسخی جدی و کوبنده به اقدامات رژیم صهیونیستی و پیامدی کاملا مخالف خواسته‌های تل‌آویو تلقی می‌شود.

این در حالی است که رژیم صهیونیستی به هیچ وجه توانایی تحمل گسترش چنین درگیری‌هایی را ندارد و بنابر گفته برخی خبرگزاری‌ها از رئیس‌جمهور فرانسه خواسته است تا با پادرمیانی از حزب‌الله لبنان بخواهد به عملیات نظامی‌اش پایان دهد. در نتیجه به نظر می‌رسد که احتمالا با توجه به ناتوانی‌های این رژیم و همچنین موقعیت ضعیفی که در آن قرار دارد، رد و بدل آتش میان حزب الله و تل‌آویو در همین سطح محدود باقی خواهد ماند.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

7 + 0 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.