سیاست نتانیاهو پس از پیروزی شکننده در انتخابات

در انتخابات پارلمانی اخیر رژیم صهیونیستی، حزب راستگرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل توانست با اختلاف اندکی اکثریت آرا را کسب کند. طی برگزاری انتخابات اخیر بنیامین نتانیاهو به 35 کرسی از 120 کرسی کنست اسرائیل دست پیدا کرد. لذا وی برای تشکیل کابینه ناچار خواهد بود با برخی از احزاب دست‌راستی و دینی اسرائیل ائتلاف کند تا بتواند به حاکمیت خود ادامه دهد. اما کابینه نتانیاهو بسیار ضعیف و شکننده خواهد بود زیرا حزب اتحاد سفید و آبی از پرونده فساد مالی بنیامین نتانیاهو برای فشار بر حزب لیکود استفاده خواهد کرد و به همین دلیل کابینه آینده نتانیاهو، کابینه‌ای افراطی اما ضعیف خواهد بود. این پیروزی شکننده که با کمک لابی صهیونیستی، آمریکا و همچنین کمک‌های مالی گسترده عربستان و امارات صورت گرفت، نشان می‌دهد که بنیامین نتانیاهو جایگاه خود را در فلسطین اشغالی از دست داده و به عنوان عنصر تحمیلی بر جامعه یهود، سیاست‌های آمریکا و همپیمانان آن در منطقه را عملیاتی می‌کند.

در  این بین بنیامین نتانیاهو سعی خواهد کرد تا از طریق گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین و ماجراجویی علیه محور مقاومت، احزاب افراطی، دست‌راستی و دینی اسرائیل را با خود همراه سازد.

همچنین انتظار می رود که حزب لیکود و شخص نتانیاهو سیاست‌های تهاجمی خود را علیه ایران، سوریه، محور مقاومت و حزب‌الله ادامه دهد. تلاش دیگر نتانیاهو نیز احتمالا این است که با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس رابطه تنگاتنگی ایجاد کند و در نخستین گام سفارتخانه‌های اسرائیل را در برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس افتتاح کند. در حوزه داخلی نیز وی تلاش خواهد کرد تا میان حماس و تشکیلات خودگردان شکاف ایجاد کند و طرح معامله قرن را عملیاتی سازد.

در این میان مهمترین طرح‌هایی که آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی ادامه خواهند داد انزوای ایران، فشار بر محور مقاومت به خصوص حزب الله، اجرایی کردن طرح معامله قرن و برقراری رابطه آشکار بین اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس است. همچنین بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در دستور کار بنیامین نتانیاهو و دونالد ترامپ قرار خواهد گرفت؛ به این مفهوم که آنها بر کشورهای دیگر فشار می‌آورند تا آنها نیز سفارتخانه‌های خود را به بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل منتقل کنند.

لذا از جمله اهداف مشترک ضدایرانی محور عبری-عربی-غربی بعد از آغاز به کار مجدد نتانیاهو اعمال فشار به ایران و تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و کشورهای منطقه به ویژه عراق، فشار بر سوریه برای اخراج نیروهای ایران، فشار بر کشورهای مختلف جهان برای قرار دادن حزب الله و سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی، فشار برای تحریم‌های بیشتر علیه تهران و محور مقاومت مانند سوریه، عراق و لبنان خواهد بود.

در نهایت بنیامین نتانیاهو سعی خواهد کرد که در دوره جدید نخست‌وزیری‌اش خود را به عنوان بازیگر برتر منطقه معرفی کند و از طریق ماجراجویی و تشدید حمله به سوریه و حزب‌الله، شکست‌های گذشته خود را در غزه جبران کند. اما به هر حال رژیم اسرائیل باید توجه داشته باشد که انتفاضه‌های دیگری در فلسطین اشغالی در راه است و بنیامین نتانیاهو به عنوان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در داخل با چالش‌های امنیتی زیادی مواجه خواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

2 + 3 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.