سوسیالیست انقلابی پیر چالش‌گر بزرگ ترامپ

سیاست‌‌های افراط‌‌‌‌‌گرایانه ترامپ و افزایش نارضایتی عمومی از عملکرد وی موجب شده است تا دو سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا چهره‌های مختلفی از میان حزب رقیب از هم اکنون خود را کاندید به چالش کشیدن وی در سال 2020 اعلام کنند. در میان این سیاستمداران که چهره‌های شاخصی همچون جو بایدن معاون نیز مشاهده می‌شود اما یک نفر بیشتر از سایرین توجهات را به خود جلب کرده است. برنی سندر سناتور نام آشنا و 77 ساله اهل ایالت ورمانت با سابقه ای طولانی از حضور در عرصه سیاسی آمریکا و با تجربه نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016.

برنی سندرز در خانواده ای یهودی در محله بروکلین شهر نیویورک متولد شد و می‌گوید عاملی که باعث بروز آگاهی طبقاتی در او شد سپری کردن دوران کودکی اش در آپارتمانی کوچک و محقر بود. از زمان ورودش به مجلس نمایندگی امریکا در 1990 سیاستمدارهای جمهوری خواه و دموکرات را به دریافت حمایت های مالی از طرف اشخاص و شرکت های ثروتمند متهم کرد. استمرار او در به چالش کشیدن افراد قدرتمند لقب خرمگس اجتماعی را برایش به ارمغان آورد. او با قدمت ترین نماینده مستقل در تاریخ کنگره است.

در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی که سندرز در مرحله مقدماتی میدان مبارزه را به هیلاری کلینتون واگذار کرد، تمامی موسسات نظرسنجی پیش بینی کردند که او تنها شانس پیروزی در برابر دونالد ترامپ بوده است. تحلیلگران سیاست های آمریکا هم چنان بر این باورند که برنی سندرز، هرچند ۷۷ ساله، اما تنها بخت پیروزی دموکرات ها در مقابل دونالد ترامپ خواهد بود.

 نکته جالب دیگر در مورد سن طرفداران این نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا است. سندرز ۷۷ سال دارد اما مهم ترین حامیان او را افراد زیر چهل سال تشکیل می دهند.

به گفته روزنامه گاردین چاپ لندن، آمار تمام موسسات نظرسنجی از سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که تنها چهره سیاسی مشهوری که می تواند دونالد ترامپ را در انتخابات شکست دهد کسی نیست جز برنی سندرز. به گفته موسسات نظرسنجی، دونالد ترامپ یکی از افراطی‌ترین اعضای حزب جمهوری خواه است و برای شکست او نیاز به یک دموکرات رادیکال است. شاهد اصلی براین مدعا این است که برنی سندرز در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هواداران قابل توجهی حتی در میان حامیان جمهوریخواهان داشت.

شعارهای انتخاباتی، سیاست ها و انتقادات از ترامپ

سندرز در سخنرانی دوم مارس وعده داد که یک "انقلاب سیاسی" به راه بیندازد و در مقابل "طمع‌کاری نظام سرمایه‌داری" بایستد. این شعار که بسیار رادیکالتر از شعار باراک اوباما در ایجاد «تغییر» در سال 2008 می باشد نشان از عمق نارضایتی‌ها در جامعه مدنی آمریکا از سردمداران خود و سیاست های کاخ سفید می باشد. نارضایتی هایی که بسیاری از تحلیلگران روی کار آمدن ترامپ را از بخش راست رادیکال فضای سیاسی این کشور عنوان می‌کنند. نارضایتی هایی که عمدتاً ریشه در شکاف طبقاتی و نابرابری اجتماعی گسترده دارد.

در این شرایط کنشگری عدات‌محور برنی سندرز تغییرات مهمی در سیاست های حزب دموکرات ایجاد کرده است. آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند رای دهندگان و اعضای حزب دموکرات بیش از دهه های گذشته، حامی سیاست های سوسیالیست و عدالت محور شده اند. از تامین اجتماعی رایگان تا دانشگاه ها و مدارس مجانی و نرمش در برخورد با پناهجویان و مبارزه با تبعیض علیه رنگین پوستان، همه و همه اولویت برنامه‌های برنی سندرز بوده‌اند که حال امروز تبدیل به مهم ترین شعارهای حزب دموکرات در انتخابات آینده شده‌اند.

برنی سندرز اولین و شاید تنها رهبر سیاسی زنده و فعال سفیدپوست آمریکا است که در سال های دهه ۶۰ میلادی در کنار افرادی چون مارتین لوترکینگ فقید در اعتراضات علیه تبعیض نژادی سیاهان شرکت کرده است. وی بی‌شک محبوبترین کاندیدا در میان سیاه پوستان آمریکایی خواهد بود. این در حالی است که در سه سال اخیر و از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ حملات نژادپرستانه به خصوص علیه سیاه پوستان بطرز بی سابقه ای افزایش یافته است.

نابرابری شعار اصلی تز‌های اقتصادی سندرز است. برنی سندرز بار‌ها از نظام تبعیضی آمریکا انتقاد کرده و معتقد است از طریق سیستم سوسیالیستی تا حد زیادی این تبعیض اقتصادی و اجتماعی قابل رفع است.

طبق گزارش بی بی سی نحوه برخورد او با نابرابری متفاوت است. در نگاه سندرز مردم آمریکا از نابرابری به ستوه آمده‌اند. اقتصاد آمریکا برای کاهش نابرابری نیازمند تغییراتی اساسی است و ادامه حرکت در مسیر فعلی و اصلاحات حداقلی کمکی به حل مسئله نخواهد کرد.

سندرز معتقد است برای مهاجرین تازه باید مسیری به سوی تابعیت ایجاد شود. او به طرح اصلاح جامع مهاجرتی در سال ۲۰۱۳ رای موافق داد. او گفت: برای من خیلی معنی نمی‌دهند هزاران کارگر خارجی را به این کشور بیاوریم تا با حداقل دستمزد کار کنند و با بچه‌های آمریکایی رقابت کنند.

سندرز که خود از خانواده ای یهودی می آید بارها در ماه های اخیر علیه سیاست های ضدمهاجرتی دونالد ترامپ و ساخت دیوار با مکزیک ایستاده است. به این دلیل می توان گفت سندرز، رای اغلب لاتین_آمریکایی ها را نیز از آن خود خواهد کرد. وی هم چنین ریاست ستاد انتخاباتی خود را به یک مسلمان سپرده است.

فیض شکیر، یک وکیل برجسته مسلمان 39 ساله ،فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و مدیر سابق بخش سیاسی ملی اتحادیه آزادی های مدنی آمریکاست که در طول هفت سال فعالیت در مرکز ترقی آمریکایی، یک کمپین ضد اسلام هراسی را با شعار «ترس: ریشه اسلام هراسی در آمریکا» مدیریت می کرد.

اما در کنار موضع گیری های داخلی جنجالی وی، در موضوعات سیاست خارجی نیز سندرز سیاست های مداخله گرایانه، بی ثبات‌کننده و یکجابه گرایانه کاخ سفید را به باد انتقاد گرفته است. به طور مثال در موضوع سیاست منطقه ای کاخ سفید خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد. در عین حال گفته است که در مورد ونزوئلا و بویژه انتخابات اخیر این کشور نگرانی‌هایی است، اما آمریکا برای کمک به ونزوئلا لازم است همراه با جامعه بین‌المللی اقدام کند. سندرز همچنین درباره تاکید دولت آمریکا بر کناره‌گیری مادور عنوان کرد ونزوئلا این قدرت را دارد که بتواند خودش انتخابات آزاد و عادلانه را برگزار کند.

وی همچنین از « دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به‌خاطر حمایت از محمد بن سلمان انتقاد کرد و در توییتی نوشت: «محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی به عنوان یک اصلاح طلب مترقی ستایش شده، اما سابقه او در زندانی کردن، شکنجه و قتل فعالان سیاسی از جمله موارد خلاف این مسئله است.»

وی در ادامه توییت خود نوشت: «اینک وقت آن فرا رسیده تا آمریکا و جامعه بین‌المللی این رژیم مستبد را مقصر و مسئول این اعمال خطاب کنند.»

برنی سندرز همچنین بحران یمن را نتیجه حملات ائتلاف سعودی برشمرد و آن را «بدترین بحران انسانی در جهان » توصیف کرد.

از سوی دیگر وی رژیم صهیونیستی بابت قساوت‌ علیه فلسطینیان در جریان سرکوب تظاهرات بازگشت شدیدا انتقاد کرده و از عوامل منطقه‌ای و بین‌المللی خواسته است تا به این بحران انسانی و خشونت‌ها در غزه پایان دهند.

شانس موفقیت برنی سندرز در انتخابات 2020 آمریکا

 برنی سندرز در پنجشنبه3 اسفند به موضع گیری توهین‌آمیز «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری آمریکا واکنش نشان داد این سناتور آمریکایی در این باره در پیامی توئیتری اعلام کرد: دیوانه کننده است که ما رئیس‌ جمهوری نژادپرست، جنسیت‌گرا، بیگانه هراس و متقلب داریم. در این باره افزود: ما مردم را متحد می‌ کنیم؛ نه تنها او را شکست می‌ دهیم، بلکه حیات اقتصادی و سیاسی در این کشور را هم متحول می‌کنیم.

این در حالی است که پس از اعلام نامزدی سندرز برای انتخابات سال ۲۰۲۰، ترامپ در توئیتی با تمسخر وی نوشته بود: من برای «برنی» آرزوی موفقیت دارم. شخصا فکر می کنم که او زمان خود را از دست داده است؛ اما من از وی خوشم می‌ آید. خواهیم دید که او چه می‌ کند.

برنی سندرز برخلاف اغلب چهره های حزب دموکرات آمریکا توان جلب نظر و رای ملی گرایان آمریکایی را دارد. سیاست و برنامه های او در سال های گذشته حامی اصلی تولید داخلی و کارگران آمریکایی بوده است. او مانند ترامپ خواهان بازگشت و انتقال کارخانه های آمریکایی به ایالات متحده است.

فرق او با دونالد ترامپ در این است که برنی سندرز به جز کارگران و طبقه محروم سفیدپوست، محبوبیت فراوانی در میان کارگران رنگین پوست آمریکایی نیز خواهد داشت. نظرسنجی ها نشان می دهند که او براحتی رای کارگران آمریکایی را از ترامپ می گیرد.

به گونه ای که، به نقل از دیلی صباح، ساعاتی پس از آنکه سناتور «برنی سندرز» دموکرات نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد، سیل کمکهای مالی به کارزار انتخاباتی وی سرازیر شد؛ بطوری که در همان ساعات اولیه بیش از یک میلیون دلار کمک مالی جمع آوری شد که تنها چهار ساعت پس از اعلام نامزدی وی بود.

اما ترامپ با آگاهی از چالش بزرگ سندرز برای تداوم ریاست جمهوری خود از هم اکنون وی را رقیب اصلی خود قلمداد کرده و در سخنرانی های خود نقطه اتکا را بر نقد عملکرد سوسیالیست‌ها در آمریکای لاتین و ترساندن مردم آمریکا از سرنوشت مشابه آنها در صورت پیروزی سندرز قرار داده است.

پایان پیام/

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

11 + 4 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.