"سوراخی که می خواهد دوباره بگزد."

علیرضا مظفری نیکو
رهبر معظم انقلاب در دیدار با مسئولان و کارگزان نظام (چهارشنبه 7 رمضان) در ارتباط با خروج آمریکا از برجام و مولفه های مواجه عزتمندانه و معقول نظام با شرایط جدید مواردی که تبیین فرمودند که مطمح نظر سیاست گزاران و نخبگان خواهد بود.ایالات متحده آمریکا بعد از گذشت 28 ماه از تائید تلویحی و ظاهری برجام، نهایتا سیاست های خصمانه اعلانی خود را که اغلب در پشت میزهای مذاکره و اتاق های فکر وزارت خزانه داری آمریکا تعقیب می کرد، رسما اعلام نمود، تا هم چنانی که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها تاکید داشته اند، هدف نهایی آنها که سرنگونی نظام است بی پرده بر همگان نمایان شود. سیاست "تغییر رژیم" که همواره در طول 40 سال گذشته راهبرد اصلی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی بوده در طول این مدت با ادبیات مختلف و بسامد تکرای متعدد از زبان روسای جمهور آمریکا مطرح شده است. گاهی در لفافه و در پشت دستکش مخملی و همراه با لبخندهای فریبنده دیپلماتیک،و گاهی هم  در غالب مادر تحریم ها به صورت رسمی و بی تکلف و بی تعارف.
ترامپ که از زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری  انتقادات جدی  را به  برجام و اساسا از تیم سیاست خارجی اوباما مطرح می کرد نهایتا  توانست با ترفندهای تبلیغاتی و شومن بازی های مهیج بر رقیب دمکراتش فائق آید و از همان ماه اول ورود به کاخ سفید تحریم ها علیه ایران را در فاز عملیاتی آغاز نمود. بهانه هم خطرات احتمالی قدرت یابی مجدد ایران بعد از  اتمام محدودیت های  پروسه زمانی 10 ساله  برجام بود.ترامپ دائما از تهدید آفرینی ایران برای منافع آمریکا و هم پیمانانش در منطقه و رژیم بچه کش اسرائیل حرف به میان آورد تا اینکه نهایتا پس از دریافت تمام هزینه های احتمالی خروج آمریکا از برجام از گاوهای شیرده منطقه و در حال بدمستی این تصمیم، کاملا ظاهری و عوام فریبانه اروپای مکار را تحت فشار قرار دهد که یا ایران یا آمریکا؟به عبارتی دیگر راهبرد تیم ترامپ؛ "برجام منهای آمریکا" و "تعقیب برجام اروپایی" بوده است.
اما اروپا، اروپا در این بزنگاه تاریخی باید نشان دهد که آیا هم چنان سنوات ماضی، بی هویت و بی استقلال، دنباله روی تصمیمات غیر منطقی تیم گاوچران های کاخ سفید خواهد بود و یا با مد نظر داشتن تکلیف انسانی و رعایت اصول حقوق بین الملل مستقلا ، منطقی و عقلانی اقدام خواهد کرد. (که اساسا  تجربه تاریخی ما نشان داده این امر خیلی بعید به نظر می رسد). به هر حال اروپا باید صریحا اعلام نماید که در برجام بدون آمریکا می ماند یا نه ؟ اروپا عملا با کنار آمریکا ایستادن باید اعلام کند اگر در برجام کاره ای نبوده و نیست، توضیح دهید که چرا در زمان مذاکرات نقش پلیس بد را به عهده گرفته بود و دائما با چماق آمریکا هویج های خیالی را نشانمان می داد؟ اما حالا که داستان تغییر کرده حتی قادر نیست برای منافع خودش هم که شده مستقل عمل کند؟
در طول 5 سال گذشته رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بر بی اعتمادی طرف های مقابل در مذاکرات هسته ای صحه گذاشته و فرمودند: وقتی خر طرف مقابل از پل گذشت بر می گردد و به ریش ما می خندد. برجام این تجربه تاریخی تلخ علی رغم همه مشکلات و موانعی که در سطوح و امور مختلف ایجاد نمود ولیکن یک ویژگی بارز و مهم داشت که تصویر کریه آمریکا را بدون روتوش و بزک برای  طرفداران لیبرال مسلک داخلی کاملا نمایان ساخت. 3 سال معطل ماندن همه ارکان اقتصادی کشور به امید یاری رساندن غربی ها سرابی بیش نبود که انشاء الله منشاء بیداری خفتگان خواهد بود.
هم چنانی که رهبر معظم انقلاب فرمودند: علت غایی انجام مذاکرات منجر به برجام و پذیرش شرایط محدود ساز علمی – هسته ای برای ایران، لغو همه تحریم ها بود که عملا در این ارتباط هیچ اتفاقی نیافتد و علی رغم آمد و رفت تجار و دیپلمات های غربی واقعا شاهد تحول جدی در بخش های مولد و سرمایه پذیر کشور نبوده ایم . اروپا در این ارتباط تکلیف دارد و باید تضمین بدهد برای خرید نفت و مبادلات بانکی مشکلی پیش نخواهد آمد، هر چند اروپا هم چنان با مشکل جدی هویتی خود دست به گریبان است و حتی در "برجام پسا برجام " هم یکی به نعل می زند و یکی به میخ. ولی علی القاعده و بر اساس آموزه های دینی و عقلانی، ما از یک سوراخ دو بار گزیده نخواهیم شد.
مواردی که در بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب باید در اتخاذ مواضع عقلانی و عزتمدانه جمهوری اسلامی ایران لحاظ گردد:
1- پرهیز از شماتت و طعنه زنی های سیاسی در داخل و عدم تبدیل برجام به شکاف ملی.
2-تفکیک فرمول توسعه اقتصادی از مذاکرات خارجی در هر موضوعی .
3- عدم انتظار سازی کاذب در نگاه به خارج و رویکردهای جهانی شدن.
4- دفاع منطقی از حضور قدرتمند ایران در منطقه و اقتدار موشکی.
5-لزوم نهادینه سازی نگاه درون زا و ظرفیت های داخلی با حمایت از کالای تولید داخلی.
6- عدم شرطی و معطل نگاه داشتن وضعیت داخلی کشور به عوامل خارجی غیر قابل کنترل.
7- نگه داشت اصولی سرمایه اجتماعی کشور.
8- عدم قطبی سازی کاذب و عدم مشغول سازی جامعه به مسائل فرعی .
9-حفظ وحدت و انسجام ملی
10- تلاش جهت اخذ تضمین های قانونی از اروپا و عدم تکرار بدقولی های سال 83 .
11- اعلام صریح حمایت از سیاست دفاع از مظلوم در منطقه و فرامنطقه.
12- تاکید بر این اصل که، انعطاف در برابر دشمن او را گستاخ تر می کند.
13- تبیین اصولی سیاست های اقتصادی مقاومتی و الزامات اجرایی شدن این منظومه گفتمانی .
14-امید آفرینی منطقی  و معقول جامعه در جهت حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 3 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.