رهبران داعش در چنگ آمریکا؛ اسیر یا پناهجو؟

طی روزهای گذشته با شدت گرفتن درگیری‌ها میان نیروهای کرد سوری تحت حمایت آمریکا و تروریست‌های داعش در ساحل شرقی رود فرات، اخبار متعددی از اولاً کشتار دسته‌جمعی غیرنظامیان توسط بمباران‌های هواپیماهای ائتلاف و ثانیاً دستگیری برخی از اعضا ارشد گروه تروریستی داعش در مناطقی از استان دیرالزور توسط شبه نظامیان کرد در رسانه ها انتشار یافته است.

در همین راستا نیروهای دمکراتیک کرد سوریه جمعه شب اعلام کردند که «اسامه عوید الصالح» معاون ارشد «ابوبکر البغدادی» سرکرده گروهک تروریستی داعش را در شمال شرق سوریه به دام انداخته و به اسارت گرفته اند. ​این دفتر افزود: الصالح مسؤول امنیتی داعش در رقه و دیرالزور و مجری بیش از 40 عملیات تروریستی در مناطق مختلف این استان بوده است.

همچنین 5 آذرماه نیروهای دموکراتیک با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که توانسته‌اند «اُسامه عوید ابراهیم» معروف به «ابو زید» را که مرد شماره دو داعش به شمار می‌رود، دستگیر کنند. در بیانیه نیروهای دموکراتیک آمده است ابوزید که در یک اتاق مخفی واقع در شهرک «الطیانه» در ریف شرقی دیرالزور پنهان شده بود قصد داشت خود را منفجر کند، ولی خواهرش مانع از این کار شد و به اسارت آنان درآمد.

از طرف دیگر 24 آبان هوال رونی ولات، از فرماندهان کرد نیروهای دموکراتیک سوریه به روزنامه سان گفته بود چند وقت پیش پزشک مخصوص انگلیسی البغدادی هنگام گریختن به ترکیه بازداشت شده بود. وی همچنین از احتمال دستگیری رهبر داعش و فرماندهان دیگر این گروه در منطقه هجین سخن گفت.

اما روند تسلیم شدن سران داعش به نیروهای نزدیک به آمریکا، عملاً بر خلاف رویه کلی رهبران داعش از رده‌‌های میانی تا فرماندهان بلندپایه آن است که به طور مثال در نبرد آزادسازی موصل و دیگر شهرهای عراق عمدتاً تا لحظه مرگ مقاومت کرده و کشته شدن را بر تسلیم شدن ترجیح می‌دادند. از سوی دیگر در حالی که هواپیماهای ائتلاف در عملیات تصرف رقه از داعش و حتی عملیات‌های اخیر در دیرالزور در بمباران‌های خود زنان و کودکان اعضا داعش را نیز هدف قرار داده و می دهند، اینکه چرا سرکردگان داعش را زنده دستگیر می‌کنند جای پرسش دارد.

همکاری‌ آمریکا و داعش در سوریه

بخشی از علت تسلیم شدن رهبران داعش به نیروهای تحت رهبری آمریکا را می توان در توافقات و همکاری‌های واشنگتن و داعش در سوریه مربوط دانست. در این زمینه اسناد وشواهد بسیاری از روابط پنهان و آشکار حمایت‌های اطلاعاتی، نظامی و لجستیکی آمریکا از داعش طی سالهای بحران در سوریه به دست آمده است به صورتی که تروریست های داعش هر جا به محاصره می افتادند و یا شکست می خورند، هواپیماهای آمریکایی و یا هواپیماهای بدون آرم و نشان از طریق چتر های هوایی برای تروریست ها اسلحه، دارو و غذا ارسال می کردند و یا با انجام عملیات هلی برن آنها را به مکان دیگری منتقل می کردند.

در همین راستا جنرال سرگی سوروویکن، فرمانده نیروهای روس در سوریه خرداد 1396 گفت: «اطلاعات دقیقی داریم که تروریست‌های داعش در تبانی با فرمانده‎هان نیروهای دموکراتیک سوریه، بی آن‎که با مقاومت این نیروها رو به رو شوند، رقه را ترک کرده اند و به سوی پالمیرا رفته اند.»

انتشار مکرر این اخبار موجب شد تا بارها مقامات روسیه و ایران از همکاری های آمریکا و تروریست ها در سوریه انتقاد کنند. به طور مثال در 3 آذر 1397 سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: «ایالات متحده آمریکا گروه تروریستی داعش را مانند یک هم‌پیمان برای تغییر نظام در جمهوری عربی سوریه در نظر می‌گیرد».

از این رو همانگونه که ابراهیم عواد البدی یا همان ابوبکر البغدادی در دسامبر سال 2004 از زندان ابوغریب توسط دولت آمریکا آزاد شد، دستگیری این نیروها نیز هم میتواند دلیلی برای زنده نگه داشتن آنها باشد و هم انتقال آنها به مکان های دیگر.

در این زمینه اخبار مختلفی از سوی رسانه‌ها مبنی بر آگاهی مقامات اطلاعاتی آمریکا از محل اختفا رهبران داعش انتشار یافته که برخی نیز از حضور بغدادی در پایگاه‌های آمریکایی خبر داده‌اند. 17 دسامبر 2017 روزنامه ینی شفیق ترکیه نوشت: نیروهای امریکایی ابوبکر البغدادی رهبر گروه تروریستی داعش را دستگیر و در یکی از پایگاه های نظامی امریکا در سوریه نگهداری می کند.

این روزنامه ترکی بر اساس منبع خود در سوریه می نویسد: امریکایی ها البغدادی را در عراق دستگیر و پس از آن او را به پایگاه خود در راس العین و از آنجا به الحسکه-روملیان برده اند. علاوه بر رهبر داعش ارتش امریکا همچنین 7 فرمانده دیگر این گروه افراطی را به سوریه با خود برده اند.

همچنین آوریل 2017 دفتر مطبوعاتی دبیرکل اداره امنیت و اطلاعات اروپا اعلام کرد که اطلاعات دقیقی درباره بازداشت ابوبکر البغدادی در شمال سوریه دارد.  این در حالی است که دولت آمریکا در آن برهه اعلام کرد از این مساله خبری ندارد.

اکتبر 2017 سرویس جهانی بی بی سی در گزارشی مستند با عنوان «راز زشت رقه» نشان داد که چگونه صدها عضو داعش تحت نظارت ائتلاف نظامی آمریکا و بریتانیا در سوریه و با همکاری برخی نیروهای کرد اجازه یافته‌اند تا در جریان عملیات آزادی سازی شهر رقه از این شهر خارج شوند.

انتقال رهبران داعش به افغانستان

طی دو سال اخیر روند قدرت گرفتن داعش در افغانستان رشدی چشمگیر داشته است به صورتی که عملیات‌های عناصر این گروه تروریستی منجر به تشدید ناامنی در افغانستان شده است. این روند اتفاقاً با گسترش رقایت ژئوپلتیکی آمریکا با کشورهایی همچون روسیه، چین و ایران که نگرانی‌های جدی از افزایش ناامنی در افغانستان دارند، همزمان شده است. عمده‌ترین متنفع گسترش داعش به آسیای میانه و حتی مناطق غربی چین در ایالت سین کیانگ و مرزهای شرقی ایران، واشنگتن خواهد بود که عرصه تحولات غرب آسیا را در نتیجه همکاری این سه قطب به زیان خود می‌بیند. مقامات این کشورها نسبت به این اقدام آمریکا موضع گیری های مختلفی داشته اند به طور مثال در یکی از آخرین عکس العمل‌ها اناتولی سیدروف رئیس سازمان پیمان امنیت جمعی 20 سپتامبر 2018 اعلام کرد که از آغاز سال جاری تا اکنون، بیش از 2500 عضو داعش از سوریه، به افغانستان و پاکستان منتقل شده اند. همچنین ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته بود: «نشانه هایی وجود دارد که امریکا به تروریست‌های داعش که از سوریه و عراق فرار می کنند، اجازه می دهد وارد افغانستان شوند».

اقدام آمریکا به انتقال رهبران و اعضا داعش به افغانستان مزیت دیگری نیز برای کشورهای غربی دارد و آن جلوگیری از بازگشت عناصر غربی داعش به اروپا می باشد. در همین رابطه 21 مارس 2018 تحقیقات مشترک دو شبکه تلویزیونی و روزنامه "زود دویچه" آلمان حاکی است تشکیلات نیروهای دمکراتیک سوریه هزاران مسلح خارجی از ده ها کشور را دستگیر کرده اند که سرنوشتشان هنوز نامعلوم است. این در حالی است که مقامات کشورهای ذیربط با بازگشت اکثر آنان مخالف هستند.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

2 + 16 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.