رصد ایران در رسانه‌های جهان

 

 • به گزارش مجله آلمانی اشپیگل، پس از گذشت یک ماه از توقیف کشتی بریتانیایی در تنگه هرمز، با توجه به آزادسازی ابرنفتکش  گریس1 به نظر می‌رسد مذاکراتی خوبی میان بریتانیا و جمهوری اسلامی ایران پیرامون آزادسازی کشتی بریتانیایی در حال انجام هست. به گزارش این مجله، جمهوری اسلامی ایران به دنبال گرفتن تضمین از بریتانیا است که نیروهای نظامی بریتانیا دیگر عملیاتی علیه منافع ایران انجام ندهند.
 • روزنامه بریتانیایی دیلی‌اکسپرس، در گزارشی به رونمایی سامانه دفاعی باور 373 پرداخته است. بنابر این گزارش، جمهوری اسلامی ایران با عملیاتی سازی این سامانه دفاعی قدرتمند نشان  داده است تحریم‌های ایالات‌متحده هیچ خللی در مسیر توسعه قدرت نظامی‌اش ایجاد نکرده است و در حال حاضر ایران جز کشورهایی است که دارای صنعت نظامی بومی قدرتمند می‌باشند.
 • نشریه نیوزویک آمریکا در ضمن گزارشی، فهرستی را از برخی مقامات آمریکایی که از گروهک تروریستی منافقین پول دریافت کرده‌اند، منتشر کرد.
 •  
 • بنابراین گزارش، نیوزویک در گزارش مفصل خود که بخش‌هایی از آن نیز جنبه ضدایرانی دارند، علاوه بر «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «رودی جولیانی»، وکیل شخصی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، از این افراد به‌عنوان کسانی که به‌خاطر سخنرانی در نشست‌های منافقین پول دریافت کرده‌اند، نام برده است. نیوزویک خود اذعان کرده که این اسامی، تنها بخشی از اسامی کسانی است که از گروهک تروریستی منافقین پول دریافت کرده‌اند. این نشریه در خصوص منابع مالی منافقین که باعث می‌شود بتواند پرداخت‌های زیادی به سخنرانان داشته باشد، ضمن اشاره به خدمات این گروه تروریستی به رژیم صدام حسین و پول‌هایی که از این رژیم دریافت کرده بود، نوشته است: «پس از سرنگونی صدام، بسیاری از کارشناسان گمانه‌زنی کرده‌اند که عربستان سعودی، رقیب ثروتمند ایران، حمایت مالی از این گروه را بعهده گرفته است.»
 • وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با «دبلیو آر تی‌وی» وابسته به شبکه «ای‌بی‌سی» ضمن تکرار ادعاها علیه ایران، به مردم این کشور توهین کرد.مجری دبلیو آر تی‌وی با اشاره به تنش‌ها در منطقه غرب آسیا و تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به اهدافی در سوریه از نگرانی‌ها درباره احتمال کشیده شدن آمریکا به یک جنگ جدید و تلاش‌های واشنگتن برای کاستن از تنش‌ها سوال کرد. پامپئو در پاسخ به این سوال مجری، دوباره ادعاهای بی اساس خود و دیگر مقام‌های آمریکایی علیه ایران را تکرار کرد. او مدعی شد: «ما هم درباره (تنش‌ها در منطقه غرب آسیا) نگرانی داریم. وقتی ما بر سر کار آمدیم، خاورمیانه در یک وضع افتضاحی قرار داشت. جمهوری اسلامی ایران، بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم در جهان داشت جولان می‌داد، (ایران) پول و منابع لازم را داشت، بگذارید صریح صحبت کنم، یک نفر در ایالات متحده (باراک اوباما) توافقی امضا کرده بود که به آنها (ایران) اجازه می‌داد یک سلاح اتمی داشته باشند و ما (دولت ترامپ) همه این مسائل را برعکس کردیم».
 • به گزارش «آسوشیتدپرس» «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در زمینه سخنان اخیر خود درباره مذاکرات روسای جمهور ایران و آمریکا و دعوت از وزیر خارجه ایران برای شرکت در محل برگزاری نشست گروه هفت گفت، این مانور خطرناک دیپلماتیک او شرایط ممکن را برای دیداری مفید فراهم آورده است. او باور دارد که فرانسه باید نقش یک نیروی توازن‌بخش را ایجاد کند. ماکرون ابراز امیدواری کرد تا روسای جمهور آمریکا و ایران در هفته های آینده باهم دیدار کنند. رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری با رئیس جمهور آمریکا گفت که وی برای دیدار «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا طی هفته‌های آینده تلاش خواهد کرد. رئیس جمهور فرانسه اضافه کرد که روحانی در راستای منافع کشورش آماده دیدار با هر رهبر سیاسی است و اگر رئیس جمهور ایران و ترامپ با یکدیگر دیدار کنند دستیابی به یک توافق ممکن است و در این زمینه نیز با روحانی گفت‌وگو کرده است.
 • شبکه سعودی العربیه  در گزارشی مدعی شدد که دولت مصر به ریاست «عبدالفتاح السیسی» از جنبش «مقاومت اسلامی فلسطین» (حماس) خواسته، در شرایط فعلی منطقه به ایران و حزب‌الله لبنان نزدیک نشود. این شبکه به نقل از منابع مصری گزارش داد که مصر حماس را تهدید کرده که اگر شلیک موشک و راکت از غزه به سرزمین‌های اشغالی فلسطین را متوقف نکند، نظارت و وساطت در قضیه آتش‌بس بین این جنبش و رژیم صهیونیستی را متوقف خواهد کرد. این منابع مدعی شدند دولت مصر همچنین به مقاومت اسلامی فلسطین در باره آنچه که قاهره آن را جنگ نیابتی به نفع ایران و حزب‌الله است، هشدار داده است. بر اساس این گزارش، دولت مصر برای تداوم آرامش جهت ورود کمک‌ها به نوار غزه که در محاصره رژیم صهیونیستی، تلاش می‌کند و اقدامات جدیدی برای کاهش فشار به این منطقه در آینده اتخاذ کرده است. بر اساس ادعای العربیه و شبکه الحدث، مصر به عنوان واسطه در توافق آتش‌بس بین حماس و رژیم صهیونیستی، از این رژیم خواسته به اقدامات خود در راستای این توافق و آرامش در منطقه ملزم باشد؛ چرا که هدف قاهره، دست‌یابی به آتش‌بس طولانی مدت بین این دو است.
 • در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه خبری «اسکای نیوز»، «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا گفت، معتقد نیست که «دونالدترامپ» رئیس جمهور آمریکا از تأثیر تنش‌های تجاری با چین بر اقتصاد استرالیا بی‌خبر است. وی در این زمینه اظهار داشت، بر این باور است که در بیان نگرانی‌های خود با رئیس جمهور آمریکا آزاد است. موریسون افزود، در دهه‌های گذشته کشورهایی مانند چین توانستند آزادانه رونق بگیرند، اما قوانینی که در آن دوره کارایی داشتند، برای دوره‌های بعدی کارایی‌ چندان خوبی نخواهند داشت. این در حالی است که به باور کارشناسان اقتصادی، سیاست‌های اخیر دولت آمریکا در تشدید جنگ تجاری با چین، اقتصاد آمریکا و حتی متحدان این کشور را به رکود نزدیک‌تر کرده است.
 • در مصاحبه با رادیو اروپای آزاد در «کی‌یف» پایتخت اوکراین، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که تمایل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای گفت‌وگو با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران درباره برنامه هسته‌ای تهران به معنای این نیست که سران آمریکا موضع قاطع خود درباره ایران را تغییر داده‌اند. وی همچنین گفت: «ترامپ بارها این را شفاف کرده که با هر کسی برای گفت‌وگو کردن دیدار می‌کند. وی یک مذاکره‌ کننده است. وی یک معامله‌گر است.» بولتون افزود: «اما گفت‌وگو کردن با آنها به این مفهوم نیست که در حال تغییر دادن موضع است.» مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه گفت:«من فکر می‌کنم که اگر شما به آن چیزی که رئیس جمهور درباره توافق هسته‌ای ایران گفته که از آن به بدترین توافق در تاریخ دیپلماسی آمریکا یاد کرده بنگرید، فکر می‌کنم که این دیدگاه واقعیت‌ها را توجیه می‌کند که ترامپ قصد ندارد تا همان اشتباهی که «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا مرتکب شد را انجام دهد.». وی ادامه داد:«این ایده که ایران برخی مزایای اقتصادی ملموسی را صرفا با توقف برخی اقدامات خود دریافت خواهد کرد، در مرحله نخست صورت نخواهد گرفت.»
 • در مصاحبه با «سی‌ان‌بی‌سی»، «ریچارد دالتون»، سفیر اسبق انگلیس در ایران به بررسی اهداف دولت آمریکا در خصوص ایران پرداخته است. دالتون گفته دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از طریق انجام اقدامات تحریک‌آمیز علیه ایران به دنبال بر هم زدن توافق هسته‌ای و تحمیل اهداف خود است. وی با اشاره به 12 شرطی که «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا اردیبهشت‌ماه سال گذشته برای مذاکره با ایران مطرح کرد گفت: «اهدافی که پامپئو [برای مذاکره با ایران] مطرح کرده به معنی این است که ایران از تمامی منافع ملی خودش در خاورمیانه دست بکشد و ماهیت نظام خودش را تغییر دهد.» این دیپلمات انگلیسی اضافه کرد: «طرح چنین پیشنهادی برای ایران غیرقابل تحمل است و البته این مسئله عجیبی نیست. ایالات متحده باید از مدت‌ها پیش، وقتی که می‌خواست گام‌هایی که الان برداشته را بردارد، این را محاسبه کرده و می‌دانست که ایران همراستا با سیاست‌های دیرینه خود، به اقدامات تلافی‌جویانه دست خواهد زد.» «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از زمان ورود به کاخ سفید سیاست‌های تحریک‌آمیز مانند خروج از برجام، معرفی چندین دور تحریم علیه ایران، قرار دادن سپاه پاسداران اقدامات اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزام چندین ناو و جنگنده به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران را در دستور کار قرار داده است. دالتون گفت که سران کشورهای اروپایی «اهرم فشار اندکی» برای اثرگذاشتن بر ایران یا آمریکا دارند. او گفت: «ایران قبل از پاسخ دادن به اقدام غیرقابل توجیه آمریکا در خروج از برجام یک سال صبر کرد. آنها حالا تشدید فشار را شروع کرده‌اند و این فشار علیه منافع آمریکا و منافع اروپا است.»
 • نشریه «فارن‌پالیسی» نوشته است: «نالایقی‌های ترامپ در خصوص چین، ایران، کره شمالی، هند و دانمارک گواه صحیح بودن چیزهایی است که نزدیکان او از مدتها پیش درباره‌اش گفته‌اند: رئیس‌جمهور آمریکا در واقع مذاکره‌کننده‌ای ضعیف است.». این رسانه، تبلیغات دونالد ترامپ درباره خودش مبنی بر اینکه مذاکره‌کننده‌ای قهار است و می‌تواند توافقنامه‌ای جدیدی برای مردم آمریکا ثبت کند را یکی از محورهای اصلی کارزار انتخاباتی او، بعد از اعلام تصمیم خود در سال 2015 برای ورود به این رقابت‌ها عنوان کرده است. فارن‌پالیسی نوشته است: «اما با نزدیک شدن به سومین سالگرد ریاست‌جمهوری ترامپ شواهد رو به ازدیادی نشان می‌دهند که او در صحنه بین‌المللی دستاوردهای ناچیزی داشته است. برعکس، تلاش‌های گسترده او برای از سرگیری مذاکرات با چین، ایران، کره شمالی و سایر کشورها همه زمین‌گیر شده‌اند.».
 • روزنامه پرتیراژ «آفتن پستن» نروژ در مقاله‌ای به قلم «ترزا سولن» درباره سفر اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای فنلاند، سوئد و از جمله نروژ و سخنرانی وی در موسسه امور مطالعات بین الملل نروژ (نوپی) نوشت: انتخاب کشورهایی که ظریف به آنها سفر کرد دلایل روشنی داشت. فنلاند ریاست اتحادیه اروپا را به عهده گرفته است. سوئد محل مذاکرات صلح یمن بود و نروژ برای مذاکرات افغانستان مهیا می‌شود.در همه این مناطق ایران حضوری قوی دارد. در این مقاله آمده است: اولین و مهمترین دلیل حضور ظریف در اینجا به خاطر این بود تا نظرات کشورش را پیرامون برجام و شرایط تنگه هرمز به مخاطب برساند. نویسنده می‌افزاید: نروژ از جمله کشورهایی است که آمریکا از آن دعوت به همکاری در تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز کرده است و تاکنون تصمیمی در این خصوص اتخاذ نکرده است. از نظر ایران حضور نظامی آمریکا در پشت درهای ایران به شدت تحریک کننده است، هر چند اعلام شده برای برقراری امنیت و تضمین امنیت کشتیرانی در این منطقه است. مشارکت نروژ به عنوان یک کشور فعال در دریانوردی در امر برقراری امنیت کشتیرانی غیر طبیعی نیست، اما از نظر ایران حضور ناوگان دریایی خارجی تحت فرماندهی آمریکا تحریک آمیز است. در این مقاله آمده است: پیام ظریف در این خصوص روشن و واضح بود، او گفت که نیازی نیست کسی به ما یادآوری کند. اینجا خلیج فارس است و ما هزاران سال است که در این منطقه زندگی کرده‌ایم. ظریف به عنوان یک دیپلمات فوق العاده توانا چندین مذاکره را از سوی ایران هدایت کرده است... وقتی وزیر خارجه ایران از خروج آمریکا از برجام سخن می‌گوید هر کسی تایید می‌کند که با ایران ناعادلانه رفتار شده است.
 • به نوشته خبرگزاری «شینهوا» وزیر امور خارجه چین دوشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با «امانوئل بون» مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه اظهار داشت که چین و فرانسه باید هماهنگی بین خود در مورد مسئله هسته‌ای ایران را ادامه دهند. امانوئل بون پس از ارائه توضیحات به «وانگ یی» وزیر خارجه چین در مورد تلاش‌های دولت فرانسه در رابطه با موضوع هسته‌ای ایران، اظهار داشت که پاریس حاضر است با هماهنگی و همکاری با چین، تنش‌های کنونی در منطقه را کاهش دهد و توافق هسته‌ای ایران را حفظ کند. وزیر خارجه چین نیز متقابلا اظهار داشت که پکن از تلاش‌های دیپلماتیک طرف فرانسوی حمایت می‌کند و مایل است کمک های لازم را ارائه دهد. چین از جمله کشورهای دارای روابط تجاری، اقتصادی گسترده با ایران و از جمله حاضران در توافق هسته‌ای سال 2015 است که همواره مواضع مثبتی در قبال تهران و در مخالفت با اقدام‌های خصمانه آمریکا اتخاذ کرده است. به نوشته شینهوا، رئیس دستگاه دیپلماسی چین در ادامه گفت‌وگو با مقام فرانسوی  اظهار داشت که چین و فرانسه هر دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند و بنابر این، مسئولیت‌های مهم برای صلح و امنیت بین المللی را بر عهده دارند. وزیر خارجه چین در خاتمه این گفت‌وگو افزود: «دو طرف باید با حفظ هماهنگی،کاملاً از برجام حمایت کرده و از  چند جانبه گرایی، تجارت آزاد، عدالت و همچنین امنیت و ثبات منطقه محافظت کنند.»
 • روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد: «دولت (دونالد) ترامپ در حال آماده شدن برای مذاکرات مستقیم با نیروهای حوثی مورد حمایت ایران در یمن است». به ادعای منابع مطلع مورد استناد این رسانه آمریکایی، هدف دولت ترامپ از گفت‌و‌گو با انصارالله یمن، «تلاش برای پایان دادن» به جنگ در این کشور است. به گفته منابع مطلع آمریکایی، «ایالات متحده در حال ترغیب عربستان سعودی برای مشارکت در مذاکرات محرمانه در عمان با رهبران حوثی است تا در یمن یک آتش‌بس برقرار شود». وال استریت ژورنال در این باره می‌نویسد: «(گفت‌و‌گوی مستقیم آمریکا با انصارالله یمن) می‌تواند در برهه‌ای که نگرانی‌ها درباره احتمال یک جنگ منطقه‌ای گسترده‌تر وجود دارد، اولین کانال ارتباطی مهم بین دولت ترامپ و حوثی‌ها را ایجاد کند».

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 6 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.