سعدالله زارعی :

راز عقب‌نشینی امارات از یمن؛ تغییر نقش به بازیگر درجه دو

در شرایطی که تجاوز پنج ساله کشورهای عربستان و امارات به یمن با وجود انجام انواع جنایت‌ها از بمباران شهرها گرفته تا محاصره تمام عیار این کشور بدون هیچگونه نتیجه ملموسی برای ائتلاف متجاوزان دنبال همچنان می شود طی روزهای گذشته در تحولی مهم امارات متحده عربی از کاهش حضور و فعالیت نظامی خود در یمن خبر داد. در این رابطه خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از یک مسئول اماراتی گزارش داده است که امارات همچنان نظامیانش را از یمن خارج می‌کند. این مسئول اماراتی که خواست نامش افشا نشود، گفته است ابوظبی تصمیم گرفته است استراتژی خود در یمن را از جنگ به صلح تغییر دهد.

این موضوع بلافاصله موجب تجزیه و تحلیل های رسانه ای در مورد دلایل و اهداف امارات از روی آوردن به چنین اقدامی شد. با این حال برخی طرف ها نیز در مورد اصل ادعای عقب نشینی اماراتی ها شبهه ایجاد کردند چنانکه روزنامه الاخبار به نقل از منبعی نظامی در صنعا اعلام کرد، خبرهای منتشر شده در این باره صحت ندارد و هدف ابوظبی «فریب» است و اخبار مذکور در رسانه‌ها همزمان با عملیات تقویت حضور نظامی امارات در جنوب ، جبهه‌های ساحل غربی و استان جوف منتشر می‌شود. در این شرایط الوقت برای بیشتر موضوع و تحلیل ابعاد و زوایای پیدا و پنهان آن به گفتگو با سعد الله زارعی کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه پرداخته است که به شرح زیر می باشد.

 

اقتصاد شیشه‌ای؛ امارات در پی کمرنگ‌ کردن حضور نظامی در یمن

زارعی در مورد اهداف اصلی امارات و همچنین دلایل خروج نظامیان این کشور از یمن معتقد است اقدام امارات در واقع دارای ابهام زیادی است. از یک طرف امارات به طور واقعی و جدی سیطره بر بخش هایی از جنوب را مد نظر داشته مثلا تسلط بر منطقه مکلا در استان حضرموت و تسلط بر عدن. اینها جز سیاست های قطعی و استراتژیک امارات در یمن بوده است و نشانه ای از تغییر در این موضوع مشاهده نمی شود. از طرف دیگر می توان شاهد سطحی از جابه‌جایی نیروها و تجهیزات در واقعیت میدانی بود. به نظر من جمع این دو قضیه این است که امارات در پی آن است تا از نقش این کشور از بازیگر درجه اول در صحنه تحولات یمن به بازیگر درجه دو تغییر یابد. در جنگ یمن بویژه در صحنه زمینی اماراتی ها حرف اول را می زدند برخلاف صحنه هوایی که سعودی‌ها در آن صحنه‌گردان ماجرا هستند. در واقع در عرصه زمینی نبرد نقش تعیین کنندگی را امارات ایفا می کرد. اما اکنون شرایط به گونه ای رقم خورده است که این نفر اول بودن در جنگ سبب هزینه های زیادی می شود آن هم در جنگی که اساساً چشم اندازی برای پیروزی در آن وجود ندارد. به نظر من امارات فعلا یمن را ترک نخواهد کرد ولی تا حدودی وضعیت نیروهای خود را تعدیل میکند تا از سیبل حملات انصارلله خارج شده و بتواند امنیت بنادر، مراکز، نفتکش‌ها را به نوعی تامین کند. ماجرای فجیره نشان داد که امارتی ها به شدت در این مسائل شکننده هستند و تحمل این را ندارند که زیرساخت های اقتصادی آنها مانند عربستان مورد حمله قرار گیرند. انصارلله ثابت کرد که توانایی بالایی در آسیب زدن به کشورهای متجاوز را دارد. این حملات پهبادی که روز نهم ماه مبارک رمضان در بندر الوادمی در سواحل شمالی دریای سرخ انجام شد نشان داد که انصارلله قدرتمند است و اماراتی ها نمی توانند تصور کنند که انصارلله هر روز فضاهای شیشه ای دبی و ابوظبی را بشکنند.

 

افزایش شکاف متحدان در جنگ یمن

این کارشناس مسائل خاورمیانه در مورد تأثیرات این اقدام امارات بر فضای روابط ابوظبی-ریاض ابراز داشت: عربستان به طور قطع این اقدامات امارات را شانه خالی کردن بار مسئولیت تلقی خواهد کرد و احساس کسی را دارند که به آنها نارو زده شده است. شروع جنگ یمن با تصمیم مشترک سعودی و امارات صورت پذیرفت. اکنون امارات در شرایطی که هنوز سرنوشت جنگ مشخص نیست و نشانه ای از حل مسأله مشاهده نمی شود به اصطلاح پا پس کشیده است و در حال تغییر نقش است.

 

فروکش آتش جنگ و رونق گرفتن راه‌‌حل‌های مذاکره

رئیس مرکز اندیشه سازان نور در مورد تأثیرات اقدام امارات بر تحولات میدانی جنگ گفت: علامتی که امارات می دهد به این صورت معنا می شود که خواستار جلب یک نوع همکاری طرف های دیگر برای خروج آبرومندانه از جنگ یمن است. از این رو می توان انتظار داشت که هم از شتاب جنگ کاسته شود و هم راه حل های آتش بس و مذاکراتی رونق پیدا خواهد کرد. در نظر داشته باشید غربی ها کنار کشیده اند، کویتی ها لب به انتقاد گشوده اند، کشورهای عربی و اسلامی علیه تداوم جنگ موضع گیری می‌کنند و سعودی ها نیز اکنون با انگیزه نمی جنگند و حال یک جنگجوی خسته را دارند که از توانایی نظامی آنها روز به روز کاشته می شود.

 

فعال شدن جنوبی‌ها

زارعی بعد دیگری از تأثیرات خروج تدریجی امارات را مربوط به جنوب یمن دانست. از دیدگاه زارعی با انفعال امارات جنوبی ها فعال تر خواهند شد یعنی اعتراضات مردمی گسترده ای که در استان های جنوبی طی یکسال گذشته ما شاهد بودیم افزایش پیدا خواهد کرد. همین هفته گذشته تظاهرات سنگینی را در شبوه در جوار مرز عمان شاهد بودیم. در این روند بخصوص سازمان های قدیمی جنوب که در سالهای گذشته که رهبران آنها از سوی امارات خریده شده بودند اکنون با عقب‌نشینی امارات برای اینکه اینده این مناطق را به دست بگیرند قطعاً فعال خواهند و ما باید در انتظار تشدید درگیری ها در جنوب باشیم.

پایان پیام/

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 11 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.