دلایل اهمیت انتخابات پارلمانی عراق

 

 

حسن دانایی‌فر/ سفیر پیشین ایران در عراق
انتخابات پارلمانی روز گذشته در عراق، چهارمین انتخابات پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ است؛ انتخابات اول و دوم در سایه حضور اشغالگران آمریکایی برگزار شد و انتخابات سوم پس از سقوط اشغالگران بود.
ویژگی انتخابات پارلمانی روز گذشته عراق این است که پس از یک دوره ناامنی و درگیری‌های نظامی در برخی از استان‌های شمالی و غرب عراق برگزار شدکه نتیجه حضور داعش داعش در آن مناطق بود.  بنابراین، برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق در شرایط کنونی را می توان نشانه ثبات و امنیت این کشور در دوران پساداعش دانست، همچنانکه در طی برگزاری این انتخابات، هیچ حادثه امنیتی قابل توجهی به وقوع نپیوست، این در شرایطی بود که تروریست ها و حامیان غربی، عربی شان به دنبال کارشکنی  در مسیر برگزاری انتخابات پارلمانی عراق و مانع تراشی در مسیر مشارکت مردم در این انتخابات بوده اند.
همچنین دیگر ویژگی مهم این انتخابات، رقابت و نوعی نشاط بین احزاب و جریان‌های داخل عراق است. با این تفاوت که این دور از انتخابات، رقابت میان طوایف و ترکیب جمعیتی عراق شامل عرب شیعه، عرب سنی و کرد نیست، بلکه رقابت‌ها در درون این مجموعه‌ها است و حتی رقابت‌ها بعضا درون احزاب داخل این مجموعه‌های ترکیبی جامعه عراق نیز مشاهده می‌شود. این خود یک بشارت و خبر خوبی است که رقابت‌ها از وضعیت طایفه‌ای به وضعیت‌ّهای برنامه‌ای تبدیل شده و به کل عراق نگریسته می‌شود. بعد از این رقابت انتخاباتی و برای تشکیل دولت داخل عراق، بدون شک شاهد چانه‌زنی‌های زیادی بین احزاب و جریانات فکری خواهیم بود. بنابراین شرایط انتخابات بدین صورت نبود که هر گروه مذهبی قومی فقط وضعیت خود را در نظر داشته باشد، این موضوع می تواند نوید وحدت سیاسی در عراق را بدهد، همچنانکه پیش از این شاهد مشارکت امنیتی همه عراقی در مقابله با داعش بودیم.
از دیگر سو عراق در آستانه ورود به دوره سازندگی و بازسازی است. از همین رو، این انتخابات نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای را در روند سرعت‌دهی و برنامه‌ریزی بازسازی عراق پس از یک دوره طولانی نزدیک به ۴ دهه ایفا می‌کند. این دوره شامل تهاجم صدام به ایران، جنگ کویت، متقابلا جنگ اول و دوم خلیج فارس و پس از آن نیز درگیری‌ها و انفجارهای داخلی و در نهایت نیز حمله داعش به داخل عراق بود. این تلاطم و درگیری‌ها شرایط خاصی را داخل عراق به وجود آورده بود که منجر از بین رفتن بسیاری از زیرساخت‌ها و عقب ماندن آنها از گردونه توسعه و عمران شده بود. پس از پشت سر  گذاشتن این دوران، برگزاری انتخابات اخیر می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در دوره بازسازی داشته باشد.
با توجه به نظام پارلمانتاری موجود در عراق، انتخابات اخیر، رئیس پارلمان، نخست‌وزیر و رئیس جمهور را تعیین خواهد کرد و پس از آن می‌توان امیدوار بود که این کشور از یک دوره ثبات و حرکت در جهت توسعه و دموکراسی پیش برود. نظام پارلمانی عراق به گونه‌ای است که حتما ۲۵ درصد اعضای پارلمان باید از میان خانم‌ها باشد. یعنی از هر چهار نفری که در ۱۸ استان عراق به طور همزمان در این رقابت‌ها انتخاب می‌شود، حتما باید یک آرا به زنان اختصاص داشته باشد. برای جامعه‌ای مانند جامعه عراق این چنین رویکرد و رقابتی بسیار نویدبخش است.
از یک منظر دیگر نیز این انتخابات حائز اهمیت است؛ به دنبال حوادثی که سال ۱۳۹۶ پس از برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق و مسئله کرکوک پیش آمد،  مشارکت اقلیم کردستان را به طور جدی در استان‌های دهوک، سلیمانیه و اربیل شاهد بودیم. همچنین آنها نامزدهایی در استان‌های کرکوک، دیاله و صلاح‌الدین دارند.
از نظر فنی نیز نباید از نظر دور داشت که برای اولین بار بود که انتخابات عراق یک سیستم کاملا الکترونیکی را تجربه می‌کند. اگرچه مطابق اخبار انتشار یافته، باتوجه به خطوط اینترنت و حجم ارسال اطلاعات و دیتا، کندی‌هایی در کار بوجود آمده بود.  
در مجموع برگزاری انتخابات در چنین شرایطی تاکیدی بر این مساله داشت که عراق با تکیه بر ارکان دفاعی خود متشکل از ارتش و نیروهای مردمی خود قادر است کشوری با ثبات باشد و به طور کلی چنین روندی تاکیدی برای تداوم حرکت این کشور در مسیر مردمسالاری و مقاومت است.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 10 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.