دعوت کره شمالی از خبرنگاران برای شرکت در مراسم انهدام آزمایشگاه اتمی

آن گونه که آژانس خبری کره شمالی گزارش داده، این مراسم کمتر از دو هفته دیگر در 23 ماه مه، دوم خرداد، آغاز می‌شود.
 

نیروگاه هسته‌ای پوگی-ری محل انجام تمام شش آزمایش هسته‌ای کره شمالی از سال ۲۰۰۶ بوده است. کارشناسان هسته‌ای می‌گویند احتمالا بخشی از این سایت در آزمایش‌های سپتامبر گذشته تخریب شده است.

براساس این گزارش روند نابودی محل آزمایش‌های اتمی کره شمالی شامل تخریب تمام تونل‌های این سایت با استفاده از انفجار، مسدود کردن ورودی‌های این محل، برداشتن تجهیزات مشاهده و نظارت و ساختمان‌های تحقیقاتی است.

به خبرنگارانی از آمریکا، بریتانیا، کره جنوبی، چین و روسیه اجازه داده شده که برای شرکت و تهیه خبر از این مراسم حضور داشته باشند.

در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی آمده که محدودیت حضور خبرنگاران به دلیل "کوچک بودن محل انجام آزمایش های اتمی" است که "در منطقه کوهستانی دور از دسترس و خالی از سکنه" قرار دارد.

براساس برنامه‌ریزی های انجام شده نابود کردن این محل سه هفته قبل از زمان اعلام شده برای ملاقات رهبران دو کشور آمریکا و کره شمالی صورت می‌گیرد.

قرار است رهبران کره شمالی و آمریکا در ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور دیدار دو جانبه خود را برگزار کنند.
با وجود پیشرفت‌هایی که در مذاکرات کره شمالی و آمریکا برای برگزاری مذاکرات رهبران دو کشور صورت گرفته، اما برخی کارشناسان با توجه به سابقه عدم پای بندی دونالد ترامپ به توافقات پیشین نسبت به موفقیت و نهایی شدن این توافقات ابراز تردید کرده‌اند.

یک هفته پیش و همزمان با ادعای ترامپ برای آمادگی گفتگو با رهبر کره شمالی، واشنگتن خروج خود از توافق هسته‌ای بین المللی 5+1 موسوم به برجام را اعلام کرد و این موضوع با واکنش‌های منفی گسترده بین المللی روبرو شده است.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

9 + 6 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.