رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی

دانفورد از پاسخ درباره هدف قرار گرفتن موشک های آمریکایی طفره رفت

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در کنفرانس خبری در مقر پنتاگون به همراه جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا درباره حمله به سوریه گفت: مواضعی که ما آن‌ها را هدف قرار دادیم به صورت خاص به برنامه تسلیحات شیمیایی رژیم (سوریه) مربوط هستند.
ما همچنین مواضعی را هدف قرار دادیم که سبب به حداقل رسیدن خطرات پیش روی غیرنظامیان می‌شود. نخستین هدف یک مرکز تحقیقات علمی بود که در منطقه دمشق واقع شده بود. این تأسیسات نظامی یک مرکز سوری در زمینه انجام دادن تحقیق، توسعه، تولید و آزمایش فن آوری جنگی شیمیایی و بیولوژیکی بود.
وی گفت: دومین موضعی که هدف قرار گرفت یک تأسیسات انبار تسلیحات شیمیایی بود که در غرب حمص واقع شده است. ارزیابی ما این است که این تأسیسات مکان اولیه تولید گاز سارین و تجهیزات مرتبط با آن در سوریه بوده است. سومین موضع که در نزدیکی دومین موضع قرار داشت شامل انبار تسلیحات شیمیایی و مرکز مهم فرماندهی می‌شد.
دانفود افزود: نیروی هوایی و دریایی آمریکا، فرانسه و انگلیس در این عملیات حضور داشتند و به دلایلی مرتبط با امنیت عملیات من به موارد خاص در این زمینه اشاره نمی‌کنم. من قبل از پاسخ دادن به سوالات شما می‌خواهم به موارد مرتبط با تفاوت کمی و کیفی این حمله با حمله سال دو هزار و هفده بپردازم. سال گذشته، ما یک حمله یکجانبه را علیه یک مکان انجام دادیم. تمرکز ما بر روی هواپیمایی بود که به حمله با تسلیحات شیمیایی در آوریل سال دو هزار و هفده مرتبط می‌شد. عصر امروز ما به همراه دو هم پیمان خود حملاتی را علیه چندین مکان انجام دادیم که سبب کاهش توانمندی سوریه برای انجام تحقیق، توسعه و استفاده از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی در درازمدت می‌شود.
مهمتر از همه آن که، تأسیساتی که هدف نابودی قرار گرفتند سبب وارد آمدن ضرباتی به سوریه می‌شوند. اطلاعات مربوط به سال‌ها تحقیقات و توسعه آنها، تجهیزات خاص آن‌ها و مواد گران قیمت مرتبط با تهیه و تدارک تسلیحاتی آن‌ها از بین رفت. این حمله نه تنها به منزله یک پیام قدرتمند برای سوریه در این باره بود که اقداماتش غیر قابل توجیه است بلکه سبب وارد شدن حداکثر خسارت شد.
خبرنگاری پرسید ایا شاهد هر گونه اقدام تلافی جویانه از سوی روسیه یا ایرانی‌ها بودید؟ و این که فکر می‌کنید این عملیات چه مدت ادامه خواهد داشت؟ آیا موضوع چند ساعت یا چند روز مطرح است یا این که زمان عملیات می‌تواند فراتر از این‌ها باشد؟
دانفورد در پاسخ به این سوال گفت: ما فعالیت‌های موشکی سوریه را زیر نظر گرفتیم که می‌توانست در ارتباط با اقدام تلافی جویانه در این مقطع زمانی باشد. ماهیت این عملیات این گونه بود که ما اهدافی را بر اساس ارزیابی‌های مرکز فرماندهی آمریکا انجام دادیم، این عملیات به پایان رسیده است.
وی گفت: ما به طور خاص این اهداف را شناسایی کردیم تا خطر درگیری با نیرو‌های روس‌ها را کاهش دهیم و ما از مجرا‌های عادی مرتبط با کاهش تنش‌ها استفاده کردیم و این مجرا‌ها این هفته در ارتباط با موضوع حریم هوایی (سوریه) فعال بودند. ما هیچ گونه هماهنگی با روس‌ها انجام ندادیم. ما همچنین آن‌ها را از قبل در جریان این حمله قرار ندادیم.
خبرنگار پرسیدآیا شما روسیه را در جریان این حمله قرار دادید و این که چه مواضعی هدف قرار خواهند گرفت؟
ژنرال دانفورد در پاسخ به این سوال گفت: تنها تماسی که برقرار شد به طور خاص در ارتباط با این حمله درست قبل از هدف قرار دادن مواضع بود. این اقدام یک اقدام عادی در ارتباط با کاهش تنش‌ها درباره حریم هوایی بود و این روالی است که در ارتباط با عملیات‌ در سوریه در جریان است.
خبرنگار دیگری گفت: ژنرال دانفورد، شما به این موضوع اشاره کردید که دفاع هوایی روسیه و سوریه در برخی اقدامات دخیل بودند. تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد سوریه سیزده موشک تام هاوک را سرنگون کرد. آیا می‌توانید این موضوع را تأیید کنید؟
دانفورد در پاسخ گفت: نمی‌توانم در این باره صحبت کنم. این عملیات حدود یک ساعت پیش انجام شد و ما سریعا خواستیم که بهترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم. همان گونه که وزیر دفاع گفت: صبح فردا اطلاعات و جزییات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد. اما این جزییات اکنون در دسترس نیستند.
یک خبرنگار پرسید ایا این عملیات به پایان رسیده است؟
دانفورد پاسخ داد بله اکنون که با شما صحبت می‌کنیم این عملیات به پایان رسیده است.
خبرنگار دیگری پرسید ژنرال دانفورد، آیا دفاع هوایی روسیه اقدامی علیه کشتی و موشک‌های آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی انجام داد؟
دانفورد در پاسخ گفت: تنها واکنشی که اکنون از آن اطلاع دارم در ارتباط با موشک‌های سوری است. من از فعالیت‌های روسیه اطلاع ندارم. من از سطح کامل واکنش رژیم (سوریه) اطلاع ندارم. باید جزییات بیشتری در این باره به دست آید.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

3 + 13 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.