جبهه جولان و تغییر معادلات قدرت به نفع مقاومت

 

آنچه که در قالب کنش‌ها و واکنش‌های نظامی(عمدتا موشکی و هوایی) چهارشنبه شب گذشته میان سوریه و رژیم صهیونیستی به وقوع پیوست، در فضای رسانه‌ای به عنوان پاسخ اولیه ارتش سوریه به مجموعه تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی در وارد آوردن ضربات موشکی به برخی از پایگاه‌های این کشور بود.

البته مقامات رژیم‌صهیونیستی در واکنش‌های رسمی خود، موشک‌باران پایگاه‌های نظامی این رژیم در منطقه جولان را اقدامی از جانب نیروهای ایرانی مستقر در سوریه قلمداد کردند. در این عملیات بیش از 10 پایگاه مهم نظامی و همچنین مراکز الکترونیکی مربوط به رصد تحرکات نظامی به صورت غافلگیرانه و برق‌آسا مورد هدف موشک‌های شلیک شده از طرف سوریه قرار گرفت و از قرار معلوم، ضمن وارد کردن خسارات قابل ملاحظه‌ای به این مراکز و پایگاه‌ها، تلفات زیادی به نیروهای نظامی اسرائیل وارد کرد. خبری که البته رژیم صهیونیستی از انعکاس آن در فضاهای رسانه‌ای جلوگیری به عمل آورد.

آنچه در این صحنه بسیار اهمیت داشت، کوشش‌های مقامات سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از وقوع چنین حملاتی علیه ارتش آن رژیم بود. کما اینکه گفته شد مقامات رژیم‌صهیونیستی نگران از واکنش‌های احتمالی ارتش سوریه، نه تنها با مقامات روسیه بلکه با بسیاری از مقامات غربی وارد گفتگو شده و پیش از وقوع این عملیات کوشیدند تا از مورد هدف قرار گرفتن پایگاه‌های نظامی‌شان جلوگیری کنند، که البته با حملات موشکی سوریه بی نتیجه ماند.

این در حالی است که پیش از آن، رژیم صهیونیستی گستاخانه بر میزان تهاجمات موشکی و هوایی خود علیه سوریه افزوده و در چندین مرحله پی در پی، مراکزی را در دمشق و شهرهای واقع در نزدیکی مرزهای اسرائیل مورد اصابت موشک‌های خود قرار داده بود.

طبیعی است که اینگونه تهاجمات رژیم صهیونیستی به سوریه، با دیگر تحولات راهبردی منطقه و حتی برخی تحولات جهانی ارتباط مستقیمی دارد و با ملاحظه شرایط جدیدی که منطقه در آن قرار گرفته است، صورت می‌گیرد، تحولاتی که تا حد زیادی ریشه در پیروزی های اخیر مقاومت در منطقه دارد.

در واقع، مقامات تل‌آویو از یک سو نگران پیدایش خلاءی هستند که با شکست داعش در سوریه و عراق پدید آمده و زمینه قدرتمندتر شدن کشورهای محور مقاومت را آن هم در کنار مرزهای اسرائیل به وجود آورده است. از دیگر سو، پیروزی حزب‌الله لبنان در انتخابات این کشور، سبب شده است تا جریان مقاومت در منطقه مشروعیت بیشتری یافته و از توانمندی‌های سیاسی قابل ملاحظه‌ای در وارد آوردن ضربات مختلف به رژیم صهیونیستی برخوردار شود. این بدان معناست که آرای قابل ملاحظه مردم لبنان به حزب‌الله در انتخابات اخیر، مانعی جدی برای اتهامات قبلی مبنی بر تروریست بودن این گروه به رهبری سید حسن نصرالله محسوب می‌شود. روشن است که مقامات رژیم صهیونیستی هیچگاه انتظار نداشتند که صحنه سیاسی لبنان بدین گونه زمینه‌های قوت بخشیدن به کشورهای مقاومت را فراهم کند و ارتجاع عربی را که می‌کوشید همسو با رژیم صهیونیستی ابتکار عمل را در صحنه لبنان به دست بگیرد، از صحنه معادلات سیاسی حذف کند.

البته موضوع دیگری که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد، موضوع خروج آمریکا از برجام و کوشش واشنگتن برای افتتاح سفارت خود در بیت‌المقدس است. رویدادهایی که هریک به نوعی به کنش‌ها و واکنش‌های نظامی اخیر در جولان ارتباط دارد. تعدادی از کارشناسان مسائل سیاسی و تحلیلگران بر این اعتقاد هستند که اقدامات دونالد ترامپ در خروج آمریکا از برجام، تحت فشار گروه‌های ذی‌نفوذ صهیونیستی و متناسب با القائات مقامات تل‌آویو صورت گرفته است. چرا که این مقامات در کوشش‌های مقرر و پیگیر خود، ترامپ را متقاعد ساختند که توافق برجام به زیان منافع آمریکا و مانع اجرای راهبرد آمریکا مبنی بر حفظ امنیت اسرائیل است. بنابراین اقدام ترامپ در خروج از برجام، کوششی برای جلب رضایت محافل صهیونیستی و ایجاد سدی در برابر توانمندی‌های نظامی و سیاسی کشورهای محور مقاومت به شمار می‌آید، اما پاسخ قاطع ایران به اقدام ضد برجامی ترامپ از یک سو، و واکنش موشکی کوبنده سوریه در برابر تجاوزات رژیم صهیونیستی تا حد زیادی پرده از بی نتیجه بودن این اقدام ترامپ داشت.

در عین حال موضوع افتتاح سفارت آمریکا در بیت‌المقدس به صورت وارونه‌ای به تحرکات نظامی اخیر مرتبط می‌شود؛ یعنی در حال حاضر مقامات رژیم صهیونیستی به منظور آماده کردن شرایط آرام برای افتتاح این سفارت از تحرکات نظامی تازه با سوریه استقبال نمی‌کنند. این بدان معنا است که مقامات سوریه به صورت هوشمندانه زمان مناسبی را برای پاسخگویی به تحرکات نظامی اسرائیل انتخاب کرده‌اند. در عین حال پاسخ نظامی ارتش سوریه، شکست دیگری برای سازمان های اطلاعاتی – نظامی رژیم صهیونیستی و گنبد آهنین آن بود، چرا که در این حمله تعدادی از مراکز اصلی جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل نظامی اسرائیلی‌ها کاملا نابود شد.

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

5 + 4 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.