تلاش برای ایجاد جبهه دوم تحریم ها علیه ایران

 

روز گذشته مجله آلمانی «اشپیگل» در گزارشی نوشت، عربستان سعودی در واکنش به مواضع دولت آلمان درخصوص حمایت از برجام و ایران، اعطای قراردادهای دولتی خود به شرکت‌های آلمانی را متوقف ساخت. در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز قصد دارد برای همراه کردن آلمان و فرانسه با تحریم های ضد ایرانی، سفری یک هفته‌ای به این دو کشور داشته باشد. علاوه بر این، دولت امارات نیز جهت محدود کردن فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ایران در بنادر آن کشور به اخراج و یا تعطیلی شرکت‌های ایرانی در این کشور اقدام کرده است.

اقدامات این مثلث شوم که به موازات تحریم های آمریکا و خروج شرکت های اروپایی از ایران در حال انجام است، حکایت از تقسیم کار متحدان منطقه ای آمریکا برای هموار کردن مسیر تحریم های گسترده منطقه ای و جهانی علیه ایران دارد. چنانکه با ایجاد جبهه دوم تحریم ها، شعاع روابط تجاری ایران با کشورهای مختلف روز به روز محدودتر شود. براین اساس، شرکای منطقه ای آمریکا، نه تنها از ابزارهای تحریمی خود همچون افزایش تولید نفت برای جبران کاهش صادرات نفت ایران بهره خواهند برد، بلکه رایزنی با کشورهای مختلف برای افزایش دامنه تحریم های اقتصادی علیه ایران را نیز دنبال خواهند کرد. اقداماتی که هدف اصلی آنها، توسعه تدریجی تحریم های ضد ایرانی و خنثی کردن تلاش های اروپا برای نجات برجام است. چرا که همراهی کشورهای مختلف با تحریم های ضد ایرانی، علاوه بر افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران، به مشروعیت بخشی تحریم های آمریکا علیه ایران منجر خواهد شد. بنابراین، خروج آمریکا از برجام تنها به این کشور یا شرکت های اروپایی محدود نخواهد شد، بلکه قطع همکاری اقتصادی تعداد زیادی از کشورهای منطقه ای و جهانی را هدف گیری کرده است. بطوری که حفظ برجام از سوی اروپا نیز دیگر سودی برای ایران و مردم نداشته باشد.

بنابراین می توان پیش بینی کرد که تعدادی از کشورهای عربی منطقه بویژه عربستان و امارات به همراه رژیم صهیونیستی به نیابت از آمریکا اقدامات مختلفی را برای رایزنی با کشورهای مختلف جهت گسترش تحریم ها علیه ایران دنبال کنند. بطوریکه رایزنی عربستان و رژیم صهیونیستی با کشورها و شرکت‌های طرف تجاری خود جهت فشار به ایران و قرار دادن منابع مالی و پشتیبانی در اختیار دشمنان ایران در منطقه بتواند زمینه را جهت اعمال تحریم‌های جدید منطقه‌ای مهیا کند.

این روند بیانگر آن است که نباید به موضوع خروج آمریکا از برجام به صورت تک بعدی نگریسته شود، چرا که این کشور سعی دارد با ایجاد جبهه جدیدی ازکشورهای مختلف علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، توطئه تحریم ها و به زانو درآوردن ایران را به شکلی جدی دنبال کند، توطئه ای که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و طی چهل سال گذشته به طرق دیگر نیز ادامه داشته و دارد. همچنانکه انجام کودتا، حمایت از گروه‌ها و تجزیه‌طلبان و هشت سال جنگ تحمیلی تنها بخشی از اقدامات ضدایرانی دولت‌های آمریکا در طول سال‌های گذشته بوده اند، اقداماتی که در طول زمان و با تغییر دولت ها در آمریکا، تنها روش‌ها و ادبیات آنها براساس شرایط حزبی و زمانی تغییر کرده است .

بنابراین خروج آمریکا از برجام یک توطئه جدید علیه جمهوری اسلامی ایران است که بسیار زیرکانه طراحی شده است، توطئه ای که با تحریم های آمریکا آغاز شد و در ادامه با ایجاد جبهه های جدید منطقه ای و فرامنطقه ای، کشورهای فراوانی را در تحریم های ضد ایرانی وارد خواهد کرد. براین اساس، اگرچه امروز افکار عمومی درگیر خروج شرکت‌های مهم اروپایی مثل توتال، ایرباس، پژو و رنو از ایران است، اما در جبهه ای دیگر، آمریکا و متحدان آن، زمینه های گسترده تر شدن دامنه تحریم ها علیه ایران را دنبال می کنند. به همین جهت لازم است مسئولان و مقامات دولتی و سیاسی از هم‌اکنون به‌فکر راه‌های مقابله با این توطئه شیطانی باشند.

 

میرقاسم مومنی، مدیرعامل موسسه مطالعات بین‌المللی ابرار نوین

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

6 + 10 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.