برنده و بازنده مذاکرات ترامپ – کیم در سنگاپور

کارشناس مسائل آمریکا بررسی کرد

پس از ماه ها تنش هسته ای میان آمریکا و کره شمالی، امروز (22 خرداد 1397) دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در نشستی مشترک در سنگاپور به بحث و گفتگو درباره اختلافات هسته ای دو کشور و رسیدن به توافق درباره خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ در مقابل رفع تحریم ها از سوی واشنگتن خواهند پرداخت.

با توجه به اهمیت این موضوع، دکتر فواد ایزدی، استاد دانشگاه تهران در گفتگوی اختصاصی با سایت تحلیلی خبری سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع به بررسی مذاکرات پیش روی رهبران واشنگتن و پیونگ یانگ در سنگاپور پرداخت و گفت پیونگ‌یانگ دریافته که ترامپ و دولت آمریکا زبان زور را می‌فهمند و با همین زبان با آمریکا وارد مذاکره شده و تابه‌حال نیز نتایج خوبی کسب کرده‌اند.

 

آنچه در ادامه میخوانید، متن کامل این گفتگوست:

پرسش: ارزیابی شما از نشست رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور چیست؟

دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبران آمریکا و کره شمالی در شرایطی در سنگاپور انجام می‌گیرد که بسیاری این دیدار را "تاریخی" توصیف کرده‌اند. دیداری که با وجود حواشی بسیار اما با توجه به شخصیت ترامپ و عهد‌شکنی‌های او تا به امروز نمی‌توان نتیجه آن را به راحتی پیش‌بینی کرد.

نکته‌ای که درباره مذاکرات پیونگ‌یانگ و واشنگتن حائز اهمیت است، برد و پیروزی‌های کره شمالی پیش از آغاز مذاکرات است.

کره شمالی در شرایطی که هنوز مذاکرات با آمریکا آغاز نشده است، دو برد بسیار بزرگ داشت؛ برد اول به مسئله شناخته شدن کره شمالی به عنوان یک کشور هسته‌ای مربوط می‌شود و برد دیگر عادی شدن نسبی روابط این کشور با همسایه جنوبی‌اش است بدون آنکه هزینه‌ای پرداخت کند.

 

پرسش: یعنی با توجه به مذاکرات ترامپ با رهبر کره شمالی، این کشور به عنوان یک کشور هسته‌ای به رسمیت شناخته شده است؟

درواقع چندی پس از آنکه دونالد ترامپ در نوامبر سال 2016 به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب شد و در ژانویه 2017، کیم جونگ اون با توجه به تجربه‌ای که از قبل با جمهوریخواهان داشتند در پیام سال نو اعلام کرد که در سال 2017 برنامه‌های موشکی و هسته‌ای‌شان را تکمیل خواهند کرد و همین کار را نیز کرد.

 پیونگ یانگ بر اساس تخمین‌های اطلاعاتی آمریکا، 60 کلاهک هسته‌ای دارد و برد موشک‌هایش نیز به واشنگتن می‌رسد.

لذا هم در حوزه ساخت بمب هسته‌ای تبدیل به یک کشور هسته‌ای شده و هم در حوزه موشکی و رساندن بمب به مقصد پیشرفت‌های گسترده‌ای داشته است.

در حال حاضر رهبران کره شمالی در مرحله‌ای هستند که در حوزه تست، فن‌آوری، هسته‌ای و موشکی به چیزی که می‌خواستند دست یافته‌اند.

حال مسئله اینجاست که بعد از تکمیل فن‌آوری هسته‌ای، در حوزه سیاسی، پیونگ‌یانگ خواهان "پذیرفته شدن از سوی جامعه جهانی به عنوان یک کشور هسته‌ای" بود؛ همچنانکه روسیه، چین و آمریکا پذیرفته شده‌‌اند.

این در حالی است که به صورت سنتی دولت‌های پیشین در آمریکا هیچ‌گاه نمی‌خواستند کره را به عنوان یک کشور هسته‌ای بپذیرند. حتی ترامپ نیز نمی‌گوید که می‌خواهد کره شمالی را به عنوان یک کشور هسته‌ای بپذیرد بلکه مدعی است که می‌خواهد این کشور را خلع سلاح کند.

 

پرسش: در حال حاضر نگاه واشنگتن و سیاست‌هایش در قبال کره شمالی نسبت به دولت‌های پیشین چه تفاوتی دارد؟

 تفاوت این دوره با دوره‌های پیشین اینجاست که دولت‌های قبلی به کره‌ای‌ها می‌گفتند شما سلاح‌های هسته‌ای تان را تحویل بدهید بعد آمریکا در سطح پایین شروع به مذاکره خواهد کرد و اگر مذاکرات به نتیجه خوبی رسید و کره نیز تمام سلاح‌هایش را تحویل داده بود، مذاکره و ملاقات در سطح سران دنبال خواهد شد. یعنی مذاکره و گفتگو در سطح سران، قدم آخر پروسه‌ای بود که دولت‌های قبلی واشنگتن دنبال می‌کردند.

اما امروز کره هیچ موشک و بمب اتمی تحویل نداده ولی مذاکرات قرار است در سطح سران برگزار شود که این یک برد بزرگ برای پیونگ‌یانگ است. چون در حال حاضر کره به دنبال آن است که به عنوان یک کشور هسته‌ای مقبولیت پیدا کند و جدی گرفته شود و از این رو رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهور آمریکا وارد مذاکره شده‌اند.

همچنین پیش تر کره‌شمالی توافقی با بیل کلینتون داشت اما وقتی دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون دموکرات به پایان رسید و بوش پسر وارد کاخ سفید شد، همان کاری را با توافق با پیونگ‌یانگ کرد که ترامپ با برجام کرد.

 

پرسش: شما برد دیگر کره شمالی را، بهبود روابط با کره جنوبی عنوان کردید. این مسئله از چه جنبه‌ای برای پیونگ یانگ اهمیت دارد؟

همانطور که اشاره شد برد دیگر برای کره‌ شمالی این است که تاکید شده بود بهبود روابط میان سئول و پیونگ‌یانگ زمانی اتفاق می‌افتد که کره شمالی خلع سلاح شود. کره شمالی علاقه‌مند به بهبود روابط اقتصادی با کره جنوبی است و از قبل نیز یک سری اقدامات در دست انجام دارند. منتها معمولا آمریکایی‌ها مانع بهبود این روابط بودند؛ زیرا به زعم آمریکا، بهبود روابط دو کره به مفهوم بهبود روابط اقتصادی پیونگ‌یانگ است.

در دوره فعلی که بحث مذاکرات مطرح شد، رهبران دو کره به کشورهای یکدیگر سفر کردند و لذا بهبود روابط با کره جنوبی پیش از تحویل دادن حتی یک سلاح یا موشک، برد دوم برای پیونگ یانگ محسوب می‌شود.

 

پرسش: تا به امروز کره شمالی چه امتیازهایی به طرف مقابل داده است؟

از جمله امتیازاتی که تا به حال کره شمالی به طرف آمریکایی داده این بود که سه زندانی آمریکایی بازداشت شده را آزاد کرد و یک مرکز سایت تست هسته‌ای که کارایی خود را از دست بود را نیز به صورت سطحی منفجر کرد.

 

با این تفاسیر می‌توان گفت تا بدین جای کار کره شمالی برنده این بده بستان بوده است؟

بله به نظر می‌رسد کره شمالی پیروز تقابل فعلی با آمریکا خواهد بود، زیرا در حالی که هنوز مذاکرات انجام نشده، چند امتیاز از واشنگتن گرفته است.

 

پرسش: در مجموع، چشم انداز نشست سنگاپور را چگونه ارزیابی می کنید؟

درباره نتیجه مذاکرات پیش‌روی رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهور آمریکا نمی‌توان فعلا اظهارنظر کرد که آیا وی در میانه گفتگوها، میز مذاکرات را ترک خواهد کرد یا اینکه به مذاکرات ادامه می‌دهد و به نتیجه‌ای نایل می‌شوند.

باید توجه داشت با در نظر گرفتن حواشی و اختلافاتی که در سفر به کبک و برای حضور در اجلاس سران گروه هفت میان نخست وزیر کانادا و رئیس جمهور آمریکا روی داد، در برهه فعلی و با گذشت تنها چند روز خیلی منطقی و راحت نیست که ترامپ باز هم دعوای دیگری در سیاست خارجی داشته باشد.

از این جهت به نظر می‌رسد ترامپ آمادگی این را دارد که اجلاس با رهبر کره شمالی را به پایان برساند و یک ظاهری از موفقیت برای خود ارائه دهد. در این میان کره شمالی نیز آگاه است که شخص ترامپ و دولت آمریکا باید دستاوردی از این مذاکرات داشته باشد تا در داخل کشور و در مقابل دموکرات‌ها ارائه دهد.

بنابراین ممکن است پیونگ‌یانگ نیز قول‌هایی به طرف آمریکایی مبنی بر خلع سلاح هسته‌ای بدهد تا ترامپ از مذاکرات انجام گرفته احساس پیروزی کند. اما این دست سخنان مبنی بر خلع سلاح هسته‌ای هم پیشتر از سوی کره شمالی اعلام شده ولی عملیاتی نشده و هم از سوی کشورهای دیگر همچون آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر کشورهای هسته‌ای. تمام این کشورها بارها گفته‌اند که خواهان آن هستند که روزی جهان عاری از سلاح هسته‌ای شود، اما در عمل آن را پیگیری نکرده اند.

همچنین باید توجه داشت که تا به امروز هیچ کارشناسی در سطح جهان باور نکرده که واقعا کره شمالی دست به خلع سلاح هسته‌ای بزند؛ بلکه شاید در نهایت پیونگ‌یانگ سلاح‌های هسته‌ای‌اش را محدود کند و تعداد بمب‌ها، تست‌ها و یا برد موشک‌هایش را کاهش دهد.

درنتیجه پیش‌بینی محتمل از مذاکرات "ترامپ-اون" این است که کره شمالی محدودیت‌هایی را در حوزه هسته‌ای‌اش بدون خلع سلاح هسته‌ای بپذیرد. منتها حتی اگر کره بخواهد این محدودیت‌ها را نیز بپذیرد در بحث تحریم‌ها باید امتیازات بزرگی از طرف مقابل بگیرد. درواقع پیونگ‌یانگ دریافته که ترامپ و دولت آمریکا زبان زور را می‌فهمند و با همین زبان با آمریکا وارد مذاکره شده و تابه‌حال نیز نتایج خوبی کسب کرده‌اند.

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

7 + 13 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.