ایلهان عمر قربانی آزادی‌ستیزی کاخ سفید و کنگره

موضوع فشارها و تهدیدات علیه ایلهان عمر نماینده مسلمان کنگره بار دیگر خطر روند رو به گسترش خشونت و تبعیضات علیه اقلیت‌ها بویژه مسلمانان در جامعه آمریکا را پیش کشیده است.

ایلهان عمر یکی از دو زن مسلمان عضو کنگره است که در انتخابات نوامبر 2018 از ایالت مینه‌سوتا پیروز شد. او که به همراه خانواده خود در دهه 90 میلادی از کشور سومالی به آمریکا پناهنده شده بود تنها زن مسلمانی است که با حجاب در جلسات قانونگذاری شرکت می کند.

 

مواضع جنجال برانگیز ایلهان عمر

عمر از هنگام راه یابی به کنگره با اعلام علنی بخشی از واقعیات سانسور شده جامعه آمریکا، سیاست‌های کاخ سفید را به باد انتقاد گرفته تا جایی که سخنان وی در عرصه عمومی و بویژه در میان اقلیت‌ها و منتقدان سیاست‌های ترامپ و کاخ سفید انعکاس فراوانی داشته است.

 

یکی از مهمترین موضع‌گیری‌ها و افشاگری‌های ایلهان که موجب جنجال های سیاسی و حملات تند به وی گردید افشای سلطه گسترده لابی های صهیونیستی بر ارکان اقتصاد و سیاست و رسانه می‌باشد. اظهارات ایلهان در فوریه 2019 مبنی بر حمایت سیاستمداران این کشور از اسرائیل در قبال دریافت پول جنجال‌برانگیز شده بود. ایلهان با انتقاد از دولتمردان اسرائیلی جهان را به مورد توجه قرار دادن «رژیم آپارتاید اسرائیل» فراخواند و گفت اسرائیل «جهان را هیپنوتیزم کرده» تا توجه‌ها را از بمباران غیرنظامیان، که «عملی شیطانی» است، منحرف کند و پیشنهاد داد دانشگاه مینه‌سوتا از کمک‌های اسرائیل محروم شود. او هوادار جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل است.

 

در پی این اظهارات حملات گسترده ای از سوی هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه علیه وی شد. وی متهم به یهودستیزی شد. اما او این اتهامات را رد کرده و معتقد است انتقادات او به برخی از اعمال دولتمردان اسرائیلی است و ربطی به نفرت از یهودیت ندارد.

 

ترامپ در واکنش به این اظهارات گفته بود: یهودی‌ستیزی هیچ جایی در کنگره آمریکا ندارد. به نظرم او یا باید از کنگره استعفا دهد یا این که باید از کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا کناره‌گیری کند. عدم حمایت از وی از سوی هم حزبی‌ها نیز بار دیگر عمق نفوذ لابی صهیونیستی بر عرصه سیاسی آمریکا را نشان داد به صورتی که ایلهان در نهایت مجبور به معذرت خواهی از اظهارات خود شد.

 

اما سخنان ایلهان در مورد تبعیض علیه اقلیت ها و بویژه مسلمان بار دیگر وی را در کانون توجهات قرار داد. وی در سخنانی مقابل یک گروه حمایتی و حقوق مدنی مسلمانان گفت: مسلمانان با ناراحتی از اینکه شهروند درجه دو هستند زندگی کرده‌اند و صادقانه بگویم که من از آن خسته شدم و قطعا تک‌تک مسلمانان در این کشور هم از آن خسته شدند.

 

ایلهان همچنین ۲۰ فروردین در صفحه توییترش نوشت: قول می‌دهم که با ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا مقابله کنم و فردا یک لایحه را برای انجام این کار طرح خواهیم کرد. وی در ادامه تأکید کرد: هیچ کس نباید از دستیابی به حقوق اساسی به دلیل دین، نژاد یا قومیت خود منع شود.

 

از بعدی دیگر ایلهان عمر از زمان ورود به کنگره به شدت سیاست‌های دوگانه و فریبکارانه کاخ سفید در حمایت از حقوق بشر را به باد انتقاد گرفته است. او در یادداشتی که در روزنامه واشنگتن پست در اواخر اسفند سال گذشته به چاپ رسید با انتقاد از سیاست‌های آمریکا در امور بین‌المللی، نوشت که واشنگتن در جایگاهی نیست که از کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا انتقاد کند. وی از آنچه که استانداردهای دوگانه دولت آمریکا خوانده، انتقاد کرد و به طور مشخص از چشم‌پوشی کاخ سفید نسبت به اقدامات رژیم صهیونیستی و کشورهای عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین نام برد.

 

وی در این یادداشت همچنین با اشاره به نقض حقوق فلسطینیان از سوی رژیم صهیونیستی، خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطین و دستیابی به صلح در منطقه شد.

 

اما شاید مهمترین موضوعی که این روزها ایلهان را بار دیگر در کانون توجهات قرار داده سخنان وی در مورد 11 سپتامبر و نوع واکنش دونالد ترامپ به این سخنان بوده است. این عضو مجلس نمایندگان ماه مارس گذشته در جریان یک سخنرانی در مورد حملات ۱۱ سپتامبر گفته بود «برخی افراد دست به کاری زدند.» این سخنان انتقاد بسیاری از جمهوریخواهان را در برداشت که بر این باور بودند ایلهان اهمیت حملات ۱۱ سپتامبر و جان قربانیان این حادثه را نادیده می گیرد.

اما در واکنش به این سخنان ترامپ روز جمعه ویدئویی در صفحه توئیتر خود فیلمی منتشر کرده که در آن سخنان ایلهان عمر با حملات ۱۱ سپتامبر تلفیق شده است.

 

پس از آن ایلهان یکشنبه شب در بیانیه ای افزایش تهدیدات جانی علیه خود از زمان انتشار این ویدئو را افشا کرد و نوشت: از زمان توئیت عصر جمعه رئیس جمهور، با افزایش تهدیدهای جانی مستقیم مواجه شده ام که بسیاری از آنها به ویدئوی رئیس جمهور اشاره داشت یا به آن پاسخ می داد.

 

واکنش‌ها به تهدید ایلهان

اظهارات ایلهان در کاهش امنیت جانی خود و خوانواده‌اش موجب واکنش داخلی گسترده بویژه در محکومیت عملکرد ترامپ شد که خشونت پراکنی و تشویق به نژادپرستی از اتهاماتی است که همواره به او نسبت داده می شود.  

 

پیش از همه دادستان‌های فدرال آمریکا اعلام کردند که «پاتریک کارلینو» ۵۵ ساله به اتهام تهدید این نماینده زن مسلمان کنگره به حمله و قتل، بازداشت شده است.

به گزارش دادستانی کارلینو به بازرسان اف بی آی گفته بود: «کشورم رئیس جمهور را دوست دارد و از مسلمان افراطی در دولت بیزار است».

 

کاخ سفید برای تبری کردن رئیس جمهور روز یکشنبه 14 آوریل 2018 در بیانیه ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، هیچ کس را به خشونت علیه ایلهان عمر، عضو مسلمان کنگره این کشور تشویق نمی کند.

 

اما بیانیه کسی را قانع نکرد و بسیاری از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ از جمله برنی سندرز و الیزابت وارن از واکنش دونالد ترامپ به سخنان ایلهان عمر انتقاد کردند.

 

سندرز که خود سیاستمداری یهودی است در توییتر خود نوشت: «ایلهان عمر، یک رهبر قوی و شجاع است. او با نژادپرستی و نفرت‌پراکنی ترامپ عقب‌نشینی نخواهد کرد و ما هم عقب‌نشینی نخواهیم کرد. حملات نفرت‌انگیز و خطرناک علیه او (ایلهالن عمر) باید متوقف شود».

 

«الیزابت وارن» یکی دیگر از سناتورهای ارشد دموکرات و نامزد انتخابات سال آینده ریاست جمهوری هم مواضع ترامپ علیه ایلهان عمر را محکوم کرد.

این قانونگذار ارشد دموکرات در توییتی نوشت: «رئیس‌جمهور دارد بر اساس مذهب یک زن عضو کنونی کنگره و یک گروه کامل از آمریکایی‌ها اعمال خشونت علیه آنها را تهییج می‌کند. این کار، نفرت‌انگیز است و هر مقام منتخبی که این کار را محکوم نکند، در قبال آن مسئولیت دارد».

 

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز روز فروردین اعلام کرد از رئیس کمیته امنیتی کنگره خواسته است حفاظت از ایلهان عمر، نماینده مسلمان این مجلس و اعضای خانواده و کارمندان دفترش را تقویت کند. رییس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای، گفت: به دنبال توییت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا با مدیر نظم و امنیت کنگره صحبت کردم تا مطمئن شوم که پلیس کنگره اقدامات امنیتی لازم برای تضمین امنیت ایلهان عمر، خانواده‌اش و کارمندانش را انجام می‌دهد. پلیس کنگره به نظارت و رسیدگی به تهدیداتی که ایلهان عمر با آنها مواجه است، ادامه خواهد داد.

پلوسی همچنین از ترامپ خواست تا این فیلم را از صفحه توییتر خود پاک کند؛ فیلمی که به نظر پلوسی توهین‌آمیز و خطرناک است.

پلوسی گفت: اظهارات ترامپ بسیار سنگین است و لفاظی‌های تنفرآمیز و فتنه‌جویانه او یک خطر بسیار جدی و واقعی را به وجود می‌آورد. ترامپ باید این فیلم خطرناک و توهین‌آمیز را حذف کند.

 

اما با وجود اعلام حمایت اعضای سرشناس حزب دموکرات، رشیده طلیب،‌ دیگر نماینده مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا در موضعی انتقادی نسبت به عملکرد هم‌حزبی‌های خود شنبه در پیامی توییتری نوشت: زمانی که آنها می‌خواهند نشان دهند که حزب ما تنوع دارد، ما را در عکس‌ها می‌گنجانند. با این حال وقتی از آنها می‌خواهیم پای میز گفت‌وگو باشیم یا درباره مسائلی صحبت کنیم که روی هویت ما تاثیر می‌گذارد، یا مسائلی که ما برایشان می‌جنگیم، نادیده گرفته می‌شویم.

 

اما در میان انعکاس بین المللی خبر تهدید ایلهان عمر موضع انتقادی روزنامه رای الیوم به سکوت کشورهای عربی از ایلهان جالب توجه باشد که با تقدیر از شجاعت و جرات ایلهان عمر در فاش کردن سلطه صهیونیسم بر کاخ سفید نوشت: «ما می‌خواستیم از سران دولت‌های عربی بخواهیم که از خانم ایلهان عمر حمایت کنند، اما منصرف شدیم زیرا حمایت برخی از دولت‌ها که با رژیم اشغالگر اسرائیل ائتلاف کردند و روابطشان را با اشغالگران عادی ساختند، چهره درخشان وی را آلوده خواهد کرد

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

6 + 7 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.