رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه :

ایران به قدرتی تبدیل شده که نمی‌توان آن را نادیده گرفت

«هشام جابر» رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه به بررسی دستاوردها انقلاب اسلامی و چالش‌ها و فرصت‌هایی که انقلاب در آستانه ۴۰ سالگی با آن مواجه است پرداخت.

وی در ابتدای این مصاحبه گفت که انقلاب اسلامی در ایران رویداد تاریخی مهمی در قرن بیستم بود که تمامی موازنه‌های قدرت را تغییر داد و امروز انقلاب اسلامی ایران پس از گذشت ۴۰ سال در اوج شادابی و جوانی خود قرار دارد. ثانیا انقلاب اسلامی از همان ابتدا با انواع توطئه‌ها، فشارها و محاصره‌ها روبرو شد، اما با این وجود استوار باقی ماند. ایران با هشت سال جنگ خونبار با عراق مواجه شد، با این وجود استوار ماند و به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شد که نمی‌توان آن را دستکم گرفت. از سوی دیگر وجود اختلاف نظر در داخل یک حکومت کاملا طبیعی بوده و همین موضوع حاکی از وجود دموکراسی در یک کشور است.

آمریکا و همپیمانانش در راس تمام توطئه‌ها علیه ایران هستند

این کارشناس لبنانی در ادامه این مصاحبه گفت: «من به ایران سفر کرده‌ام و وجود آزادی بیان در این کشور کاملا مشهود است. در بسیاری از کشورهای منطقه و جهان این آزادی بیان وجود ندارد. تردیدی وجود ندارد که ایران همچنان در برابر چالش‌های فراوانی قرار دارد و قدرت‌های متعددی در حال توطئه‌چینی علیه این کشور بوده که آمریکا و همپیمانانش در راس آنها هستند، با وجود این توطئه‌ها این کشور همچنان استوار است.»

مشکل غرب با ایران ایستادن این کشور در کنار ملت فلسطین است

هشام جابر اضافه کرد: «مشکل غرب با ایران این است که جمهوری اسلامی در کنار فلسطین ایستاده و در مقابل اسرائیل قرار گرفته است.  این در حالی است که موضوع فلسطین باید مهمترین موضوع کشورهای عربی باشد. با یکی از روزنامه‌نگاران مطرح آمریکایی گفت‌وگو می‌کردم. وی می‌گفت که مشکل آمریکا با ایران به هیچ وجه در موضوع هسته‌ای یا موضوعات دیگر نیست بلکه مشکل آمریکا با ایران، موضع این کشور در قبال اسرائیل است و اگر ایران اعلام کند که هیچ دشمنی با اسرائیل ندارد وضعیت کاملا متفاوت خواهد شد و آمریکا به سوی ایران خواهد دوید و حتی به این کشور در زمینه هسته‌ای کمک خواهد کرد.»

رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه در ادامه این مصاحبه به دشمنی برخی کشورهای منطقه با ایران اشاره کرد و گفت: «ایران یک کشور یا دولت نیست بلکه یک امت اسلامی به شمار می‌آید و میان دولت و امت تفاوت بزرگی وجود دارد. من برای مدتی و طی یک فرصت مطالعاتی و در دوران جنگ ایران و عراق در آمریکا بودم و در آنجا به این یقین رسیدم که عراق هرگز نمی‌تواند ایران را شکست دهد، چون نمی‌توان یک امت را شکست داد. شاید بتوان یک دولت را سرنگون کرد اما نمی‌توان یک امت را از بین برد. آمریکا به دلیل اسرائیل با ایران دشمنی می‌کند اما کشورهای اروپایی سطح و جایگاه ایران در منطقه را درک کرده‌اند و تلاش می‌کنند رویکردی متفاوت‌تری نسبت به آمریکا در قبال ایران اتخاذ کنند.»

با وجود چالش‌ها همچنان شاهد پیشرفت و استواری ایران خواهیم بود

وی به چالش‌هایی که انقلاب اسلامی ایران با آن موجه است اشاره کرد و گفت: «ایران با چالش‌های بسیار بزرگی مواجه است چون دشمنان زیادی دارد. جمهوری اسلامی تاکنون به کشوری حمله نکرده اما در حال حاضر در حال مقابله با دشمنان خود است. ایران توانمندی‌های انسانی و مالی قابل توجهی دارد و کارشناسان و نوابغ متعددی دارد. معتقدم که ایران پیروز خواهد شد چون در میدان نبرد سوریه به پیروزی رسید و تا کنون در عرصه‌ای شکست نخورده است. ایران روابط بسیار خوبی با ملت عراق، سوریه، یمن و فلسطین دارد، بنابراین باید همچنان شاهد استواری و پیشرفت ایران باشیم.»

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

13 + 4 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.