اگر دنیا با منطق آمریکا با این کشور تعامل می‌کرد، چه می‌شد؟

«نیل کلارک»، تحلیلگر و روزنامه‌نگار بین‌المللی که برای بسیاری از رسانه‌های معروف از جمله گاردین، دیلی‌میل، دیلی‌تلگراف، صدای روسیه مطلب نوشته در تحلیلی روز دوشنبه، منطق آمریکا در روابط با کشورهای دیگر را به چالش کشیده است. 

او در مطلبی با عنوان «اگر دنیا از منطق ایالات متحده برای رابطه با آمریکا استفاده می‌کرد چه می‌شد» در راشاتودی نوشته است:

«شما تحریم هستید! بمباران می‌شوید! به شما حمله می‌کنیم! آمریکا، تنبیه‌های زیادی برای کشورهایی که ادعا می‌کند اقدامات ناشایست انجام می‌دهند در نظر می‌گیرد. اما اگر بقیه کشورها، با همین استانداردها با آمریکا برخورد می‌کردند چه می‌شد؟»

 پنجشنبه گذشته، روزی غیرعادی بود. آمریکا علیه هیچ‌کس تحریم جدید اعلام نکرد. البته، اگر خبرش را وقتی که بابت تورم مفصل‌هایم روی مبل درازکشیده بودم از دست نداده باشم.

آمریکا در حال حاضر، علیه تقریباً 20 کشور از بلاروس گرفته تا زیمبابوه، برنامه‌های فعال تحریمی دارد؛ و نکته جالب می‌دانید چیست؟ همان دلایلی که آمریکا برای تحریم این کشورها می‌آورد را می‌توان برای تحریم خود آمریکا استفاده کرد. 

نگاهی بیندازیم به تحریم‌های اخیراً احیاشده علیه ایران که برخی از آنها از روز 6 آگوست اجرایی شدند و مابقی قرار است از 4 نوامبر اجرا شوند. این تحریم‌های مالی تنها ایران را هدف قرار نمی‌دهند. آنها با نوعی منطق زننده و زورگویانه که در زمین بازی بچه‌مدرسه‌ای‌ها شایع است،  کشورها و موسسات مالی خارجی در حال تجارت با ایران را هم تنبیه می‌کنند. جمهوری اسلامی به "رفتارهای مخرب" متهم می‌شود و به اینکه کشور حامی-ببخشید مثل اینکه حامی اصلی- تروریسم در دنیا است.

در واقع، جرم تهران کمک به شکست تروریسم بوده که با حسن تعبیر [غربی‌ها]، اسمش "فعالیت شورشی‌ها" در سوریه گذاشته شده و مورد حمایت آمریکا و متحدانش در منطقه است.

اگر قرار است تحریمی بابت "رفتارهای مخرب" و "حمایت از تروریسم" اعمال شود، این آمریکا است که باید تحریم شود و نه ایران. علاوه بر این، اگر با منطقه آمریکا پیش برویم، کشورها و موسسات مالی که با آمریکا مراوده دارند هم بایستی تحریم شوند. فقط تصور کنید اگر قرار بود ایران همان تنبیه‌های جامع که آمریکا علیه شرکت‌ها و بانک‌های در حال تجارت با ایران به کار گرفته را علیه شرکت‌ها و بانک‌های در حال تجارت با آمریکا به کار بگیرد، واشنگتن چه جار و جنجالی به راه می‌انداخت! اما با مدل استدلال وزارت خارجه آمریکا انجام این کار توجیه داشت. 

روسیه از سال 2014 تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته؛ کرملین به الحاق کریمه و تضعیف فرایندها و نهادهای اوکراین و تهدید صلح، امنیت، ثبات، حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور متهم شده است. 

جان کری، وزیر خارجه سابقه آمریکا زمانی گفت "نمی‌شود در قرن 21  با بهانه‌های کاملاً ساختگی به یک کشور دیگر حمله کرد" او این سخنان را بی هیچ کنایه‌ای مطرح کرد، چون وقتی بحث از حمله به کشورهای دیگر با بهانه‌های کاملاً ساختگی مطرح می‌شود، هیچ‌کس این کار را در دهه‌های اخیر بیشتر و بی‌شرمانه‌تر از آمریکا و متحدانش انجام نداده است. سلاح‌های کشتار جمعی عراق شما را یاد چه می‌اندازد؟

ماه آوریل گزارش شد آمریکا به صورت غیرقانونی حدود 30 درصد از سوریه، آن هم در نفت‌خیزترین مناطق این کشور اشغال کرده است. آیا مردم سوریه، آن‌طور که در کریمه رأی‌گیری برگزار شد، به حضور نظامیان آمریکا رأی‌ دادند؟ در مورد کریمه، اکثریت قاطع ساکنان منطقه انتقات کردند که به سوریه ملحق شوند.»

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

12 + 6 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.