اولین دیدار در سایه ابهام

کره شمالی به تازگی از اعلام آمادگی برای گفتگو و مذاکره با آمریکا سخن گفته است. بدنبال اعلام آمادگی پیونگ یانگ، حال دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز موافقت خود را با این پیشنهاد اعلام کرده و گفته است که روسای جمهوری پیشین آمریکا در سی سال گذشته از چنین فرصتی برای حل بحران شبه جزیره استفاده نکردند. با این وجود طی دو روز گذشته صدهاهای ناهماهنگی از سوی کاخ سفید در ارتباط با انجام این ملاقات صادر شده است. روز گذشته سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که این دیدار بدون انجام اقدامات بنیادین مرتبط با تعهداتی که کرۀ شمالی قبول کرده، عملی نخواهد شد.

 

در همین ارتباط  حسین شیخ الاسلام، کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که احتمال انجام این گفتگو و مذاکره میان آمریکا و کره شمالی وجود دارد، چون کره شمالی در توسعه توان هسته‌ای خود برای ضربه‌زدن به آمریکا موفق بوده و توانایی هسته‌ای این کشور می تواند تعیین کننده باشد. کره شمالی هم از کیفیت سلاح‌های اتمی (دستیابی به سلاح هیدروژنی) و هم از نظر برد موشک‌ها می‌تواند این قابلیت را ایجاد کرده است که بتواند هر منطقه‌ای از آمریکا را هدف قرار دهد و در این شرایط واشنگتن چاره‌ای جز گفتگو و مذاکره با کره شمالی را ندارند. از سوی دیگر پذیرش گفتگو با آمریکا از سوی کره شمالی شانس بزرگی برای آمریکایی‌هاست چون بطور معمول و براساس تجارب قبلی مقامات کره شمالی به سختی حاضر به پذیرش مذاکره و گفتگو با مقامات آمریکایی بوده‌اند.

وی در عین حال این نکته را یادآور شد که در ارتباط با انجام قطعی مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ، دولت ترامپ با موانع مختلفی روبروست و علاوه بر آن که برخی بازیگران خارجی و متحد آمریکا در شرق آسیا مخالف خروج تسلیحات هسته‌ای این کشور از شبه جزیره کره می‌باشند، همچنین در داخل نیز ترامپ با موانع زیادی برای دنبال کردن این مذاکرات روبرو خواهد شد.

 

به نظر شیخ الاسلام در داخل آمریکا برخی گروه‌های محافظه‌کار معتقدند که هرگونه مذاکره با کره شمالی در شرایط فعلی به معنای ضعف بیشتر واشنگتن خواهد بود و در این وضعیت ممکن است ترامپ متهم به ضعف در مقابل رفتار کره شمالی شود. همچنین منتقدان دموکرات رئیس جمهور آمریکا از فرصت فعلی برای حمله علیه ترامپ بدلیل ضعف در نقابل کره شمالی استفاده خواهند کرد و ترامپ را متهم به نادیده گرفتن تهدیدات از سوی کره شمالی خواهند نمود. علاوه بر این فرصت گفتگو ومذاکره با کره شمالی، زمان با ارزشی برای ترامپ خواهد بود تا با انحراف افکارعمومی از سایر انتقادات داخلی در ارتباط با پرونده انتخاباتی وی و برخی اتهامات فرار مالیاتی، از حجم انتقادات و حملات داخلی علیه خود بکاهد.

 

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین در موضوع نتایج احتمالی چنین مذاکره‌ای ابراز داشت که نمی‌توان انتظار داشت که پیونگ یانگ حاضر به کوتاه آمدن در برابر مواضع پیشین خود در زمینه مسائل هسته‌ای باشد. پیش از این نیز از جمله در دهه 1990 و سپس در سال‌ 2003 به این سو چند دور گفتگو میان آمریکا و کره شمالی برگزار شده بود که در آن زمان نیز بدلیل عهد شکنی و عدم پای بندی طرف آمریکایی به وعده‌های خود این گفتگوها به شکست انجامید. لذا در حال حاضر نیز با وجود محتمل بودن مذاکره میان آمریکا و کره شمالی، اما این به معنای کنارکشیدن کره شمالی از برنامه هسته‌ای خود نخواهد بود و این موضوع چندان واقع بینانه نیست.

 

شیخ الاسلام در ادامه افزود که کره شمالی پیش از این نیز شروطی را برای مذاکره اعلام کرده بود، اما هیچگاه این شروط از جانب آمریکایی‌ها برآورده نشد. از جمله کره شمالی اعلام آمادگی کرده است که در صورت تخلیه شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای آمریکایی حاضر است تا برنامه‌ها و اقدامات هسته‌ای خود را محدود سازد، اما هیچ‌گاه آمریکایی حاضر نشده‌اند تا تسلیحات هسته‌ای خود را از کره جنوبی خارج کنند. لذا تا کنون هرگونه اقدامی برای مذاکره بدلیل عدم همکاری و همراهی آمریکا به شکست انجامیده است.

 

دیپلمات سابق وزارت خارجه همچنین پیشرفت در گفتگوهای احتمالی کره شمالی و آمریکا را به نفع چین و روسیه ارزیابی کرد و اعلام کرد از آن جا که پیشرفت در مذاکرات احتمالی و آتی کره شمالی و آمریکا منوط به برآورده شدن شروط کره شمالی از جمله خروج تسلیحات آمریکایی از شبه جزیره کره خواهد بود، لذا این شرایط بدون تردید به نفع چین و روسیه نیز خواهد بود، زیرا چین و روسیه نیز خواستار کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه هستند بویژه اینکه واشنگتن با استقرار سامانه‌های دفاع موشکی در کره جنوبی و ژاپن این قابلیت را یافته است که از طریق برد راداری بلند این سامانه‌ها تحرکات نظامی چین و روسیه را در خاک این کشورها زیر ذره بین داشته باشد.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

6 + 6 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.