اهداف ضد ایرانی سفر پمپئو به روسیه

حسن هانی‌زاده/ کارشناس مسائل خاورمیانه

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا که برای دیدار با مقامات روس به مسکو سفر کرده، طبق اخباری که اعلام شده قرار است درباره ایران، ونزوئلا و کره شمالی با مقامات روسیه گفت‌وگو کند. مایک پمپئو که سفر روز دوشنبه خود به مسکو را برای دیدار با مقامات اروپایی در بروکسل و گفت‌وگو درباره ایران لغو کرده بود، یک روز بعد برای دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به سوچی رفت. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای آمریکایی خود گفت: «وقت آن رسیده است که روسیه و آمریکا روابطی جدید و توأم با مسئولیت‌پذیری بیشتر را با یکدیگر آغاز کنند.» مایک پامپئو نیز خطاب به همتای روسی خود گفت: «من امروز به اینجا آمده‌ام چون رئیس‌جمهور ترامب به بهبود روابط با روسیه متعهد است. ما با هم اختلاف‌نظرهایی داریم. هر دو کشور تلاش می‌کنند از منافع مردم خود حفاظت کنند اما این بدان معنا نیست که ما در همه زمینه‌ها با هم رقیب هستیم.»

اکنون که آمریکا تمام تلاش خود را برای تحت فشار قرار دادن ایران به کار گرفته این سوال مطرح می‌شود که سفر پمپئو به روسیه تاچه حد با هدف فشار بیشتر بر ایران انجام گرفته و آیا روسیه در سیاست‌های ضدایرانی واشنگتن با آن کشور همراه خواهد شد.

باید توجه داشت که آمریکایی‌ها در طول ماه‌های اخیر و بعد از خروج از برجام و همچنین قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی و منع صادرات نفت ایران تلاش کردند تا شماری از کشورهای جهان از جمله کشورهای دارای حق وتو یعنی روسیه، چین، فرانسه و انگلیس را با خود همراه سازند. اما هر چهار کشور به علاوه آلمان که تضمین‌کنندگان توافق‌نامه برجام هستند با اقدامات تهاجمی آمریکا علیه ایران مخالفت کردند. این امر به بروز شکاف میان کشورهای تضمین‌کننده توافق برجام با آمریکا منجر شده است. اکنون روسیه پس از تصمیم اخیر دونالد ترامپ درخصوص منع صادرات نفت ایران از مواضع جمهوری اسلامی ایران جانبداری و این تصمیم را مغایر با توافقنامه برجام تلقی کرده است. همچنین روسیه اعلام کرد که تعیین ضرب الاجل دو ماهه از سوی ایران برای اجرایی کردن بندهای توافق‌نامه هسته‌ای حق مسلم جمهوری اسلامی ایران است. به این دلیل آمریکا تلاش دارد تا ضمن رایزنی با روسیه این کشور را با خود همراه سازد. از سوی دیگر پس از انفجارهای اخیر الفجیره و اتهام‌زنی‌های مستقیم آمریکا نسبت به ایران به نظر می‌رسد که ترامپ سعی می‌کند پرونده انفجارهای الفجیره را به شورای امنیت منتقل کند تا با تصویب قطعنامه علیه ایران، کشور را تحت بند هفت منشور سازمان ملل قرار دهد. واشنگتن احتمال می‌دهد که اگر چنین اتفاقی صورت گیرد روسیه پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران را وتو خواهد کرد. از این رو سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به روسیه در چارچوب این تحرکات آمریکا قرار دارد.

البته با توجه به وجود اختلاف شدید در دیدگاه مسکو و واشنگتن و نگرانی روسیه از رفتار تهاجمی دونالد ترامپ به نظر می‌رسد که روسیه قصد ندارد که با آمریکا درخصوص مسائل مختلف منطقه و جهان همراه شود. به همین دلیل احتمالا سفر پمپئو به مسکو دستاوردی برای آمریکا به همراه نخواهد داشت.

در این بین مشاهده کردیم که در جریان سفر پمپئو به کشورهای اروپایی، این کشورها نیز صریحا پایبندی خود را به برجام اعلام کردند. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به صراحت اعلام کرد که کشورهای اروپایی توافقنامه برجام را تضمین‌کننده امنیت جهانی می‌دانند. لذا پمپئو در سفر به اروپا نتوانست اجماعی جهانی علیه ایران ایجاد کند. درواقع بجز رژیم صهیونیستی، عربستان، امارات و بحرین هیچ کشور دیگری با آمریکا همراهی نخواهد کرد. 

از سوی دیگر چین هم به دلیل بروز اختلافات اقتصادی بین پکن و واشنگتن مخالفت خود را با اقدامات آمریکا علیه ایران اعلام کرده و این نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا در جهان به شدت منزوی شده و قادر به اجماع سازی علیه ایران نیست.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 5 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.