اهداف آمریکا از تقویت نیروهای نظامی خود در عراق

حسن هانی‌زاده/ کارشناس مسائل خاورمیانه

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی را با هدف رصد ایران در عراق نگه می‌دارد اکنون یک رسانه اسرائیلی خبر از اعزام نظامیان آمریکایی بیشتری به عراق از طریق اردن و اراضی اشغالی داده است. به گزارش این رسانه، این نیروها قرار است با نیروهای همپیمان ایران که در مرزهای مشترک عراق و سوریه حضور دارند، مقابله کنند. همچنین بر اساس آنچه که در این گزارش انتشار یافته، نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه خلیج‌فارس و جنوب اروپا و به‌ویژه در پایگاه‌های نظامی رومانی و بلغارستان در آمادگی کامل برای عزیمت به عراق، جهت مواجهه با نیروها و عناصر وفادار به ایران هستند که در مرزهای مشترک عراق و سوریه استقرار دارند. به نوشته دبکا، نیروهای گروه‌های مقاومت «گردان‌های حزب‌الله» و «عصائب اهل الحق»- از گروه‌های وابسته به سازمان الحشد الشعبی- هدف نیروهای تازه مستقرشده آمریکایی هستند. باید توجه داشت که نیروهای آمریکایی درصدد بازسازی گروهک‌های تروریستی داعش و منافقین و انتقال این گروهک‌ها به مناطق شمالی عراق هستند. به نظر می‌رسد که طی ماه‌های گذشته یک سری تحرکاتی از سوی نیروهای تفنگداری دریایی آمریکا در البوکمال در مرز مشترک سوریه و عراق و همچنین در مثلث مرزی اردن، سوریه و عراق با هدف آموزش نیروهای داعش انجام گرفته و قرار است این نیروها بار دیگر به عراق منتقل شوند. اهداف انتقال این نیروها به عراق را در سه مورد می‌توان بیان کرد؛ نخست، ناامن کردن عراق و تقابل با جریان‌ها و نهادهای مردمی عراق مانند الحشد الشعبی، انجباء و حزب الله عراق .

هدف دیگر، انتقال این ناامنی‌ها و گروهک‌ها به مرز مشترک عراق و ایران است که به نظر می‌رسد آمریکا به شدت به دنبال تمرکز نیروهای داعش و باقی‌مانده گروهک تروریستی منافقین است تا مرزهای ایران را ناامن سازند.

موضوع سوم، حضور نیروهای تفنگدار دریایی آمریکا در اقلیم کردستان عراق است و قرار است که این نیروها به صورت دائم در اقلیم کردستان متمرکز شوند تا مانع از نفوذ ایران در کردستان شوند. حتی کنترل راه‌های مرزی ایران و عراق را در دست بگیرند. در واقع هدف آمریکا ایجاد موانع در تبادل بازرگانی بین تهران-بغداد است. بنابر این گزارش‌ها، عربستان سعودی هزینه‌های جابجایی گروهک‌های تروریستی را در عراق تقبل کرده است. در عین حال تلاش زیادی از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان صورت می‌گیرد تا ایران بازار عراق را برای کالاهای خود از دست بدهد. عربستان سعودی اخیرا با تشکیل یک اتاق بازرگانی مشترک با اسرائیل، کالاهای رژیم صهیونیستی را با مارک‌های سعودی خریداری و با قیمت بسیار نازلی به بازارهای عراق مخصوصا مناطق شیعه‌نشین ارسال می‌کند تا کالاهای ایرانی دیگر خریداری نداشته باشد.

با توجه به اینکه نیروهای مردمی عراق همچنان فعال هستند لذا آمریکایی‌ها سعی می‌کنند از طریق فشار به دولت عراق فعالیت نیروهای مردمی را به شدت محدود سازند و نفوذ ایران را نیز کاهش دهند. این امر با توجه به وجود پایگاه‌های خاصی برای آمریکا در مناطق سنی‌نشین امکانپذیر است اما وقوع آن با مشکلاتی مواجه است و به سادگی محقق نخواهد شد.

در این بین قطعا ایران به لحاظ امنیتی با دستگاه‌های دولتی و مردمی عراق هماهنگی‌های لازم را انجام خواهد داد تا مانع از نفوذ گروهک‌های تروریستی در عراق شود.

در نهایت نیز با توجه به این تحرکات آمریکا می‌توان دو سناریو را پیش‌بینی کرد؛ نخست آنکه با وجود فعالیت‌های آمریکا، ایران و گروه‌های نزدیک به آن سعی کنند که در این مناطق با نیروهای تحت حمایت واشنگتن درگیر نشوند و سناریوی دیگر که تنش در منطقه در آن پررنگ‌تر است این که نیروهای مردمی عراق به تحرکات آمریکا و متحدانش واکنش نشان دهند. درواقع اگر آمریکا گروهک‌های تروریستی را با نام‌ها و شیوه‌های جدیدتر و پیشرفته‌تری به عراق اعزام کند با واکنش نیروهای مردمی در عراق مواجه خواهد شد و احتمال تشدید درگیری‌های در این منطقه افزایش پیدا می‌کند.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 7 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.