انزوای جهانی آمریکا در تحریم ایران

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل بین‌الملل

سرانجام موعد اجرای دور دوم تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران که دونالد ترامپ از ماه‌ها پیش آن را در بوق و کرنا کرده بود، فرارسید. مایک پومپئو و استیو منوچین، وزیران خارجه و خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه ۱۴ آبان جزئیات بازگشت تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران را اعلام کردند. به گفته مایک پومئو دور جدید تحریم‌ها شامل ۵۰ بانک ایرانی و شرکت‌های تابعه و در بخش کشتیرانی شامل بیش از ۲۰۰ نفر و کشتی می‌شود. شرکت هواپیمایی ملی ایران، ایران‌ایر و بیش از ۶۵ فروند از هواپیماهای آن نیز هدف تحریم قرار می‌گیرد. تحریم‌هایی که چه پیش از اعمال و چه پس از اجرایی شدن با مخالفت‌های بسیاری مواجه و اغلب کشورهای اروپایی، واشنگتن را به دلیل این تحریم‌های یک‌جانبه مورد انتقاد قرار داده‌اند.

هرچند کوشش مقامات آمریکایی بر آن است که از یک سو هرگونه تردیدی را در اعمال تحریم‌ها و تداوم آن پنهان کنند و از سوی دیگر اذهان عمومی را نسبت به آگاهی از پیامدهای چنین تحریم‌هایی منحرف سازند، ولیکن آنچه مسلم است مقامات کاخ سفید هیچگاه تا به این اندازه نسبت به یک اقدام مردد و نگران نبودند. به خصوص که همه پیش‌بینی‌ها حتی در داخل آمریکا آن است که شخص ترامپ و هواداران اندک او در هیات حاکمه آمریکا نخواهند توانست که پروژه بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را با موفقیت به سرانجام رسانند و به اهداف اعلام شده خود در این زمینه دست پیدا کنند. مدت‌ها است که کارشناسان سیاسی و اقتصادی در آمریکا به ترامپ و دوستان وی هشدار می‌دهند که برای تحقق خواسته‌هایشان در منطقه غرب آسیا و همچنین واداشتن ایران به اجرای یک سلسله اقدامات، راه درستی را انتخاب نکرده‌اند و اهرم تحریم‌ در گسترش دامنه آن در قبال ایران نتایجی کاملا متفاوت و متضاد با خواست او را در پی خواهد داشت. چنین امری مستند به دلایل و شواهدی است که در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی به اثبات رسیده و همه آمارها و ارزیابی‌ها آن را تایید می‌کند.

استدلال نخست این دسته از کارشناسان، عدم موفقیت آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران است که با توجه به وضعیت کنونی صادرات کشورهای نفت‌خیز و همچنین میزان تقاضای موجود در بازار جهانی نفت امکان اجرایی ندارد یا با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. به خصوص که کشورهایی چون چین، روسیه، هند و برخی دیگر از قدرت‌های بزرگ اقتصادی صراحتا عدم تبعیت خود را از سیاست‌های تحریمی آمریکا در عرصه نفت اعلام کرده‌اند. این در حالی است که بنا به گفته کارشناسان اقتصادی در آمریکا، تحریم‌های نفتی علیه ایران همچنان می‌تواند زمینه‌های افزایش بهای بنزین در آمریکا را فراهم و موجبات نارضایتی‌های داخلی در آمریکا را ایجاد کند. این در حالی است که متحدان آمریکا در اروپا به انحاء مختلف با سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران به شدت مخالف هستند و اعمال چنین تحریم‌هایی را نه تنها موجب بالا رفتن تدریجی قیمت جهانی نفت می‌دانند بلکه چنین امری را زمینه‌ساز کاهش قابل ملاحظه صادرات این کشورها به ایران و در نتیجه زیان‌های غیرقابل جبران به کشورهای اروپایی به شمار می‌آورند.

لذا بسیار طبیعی است که شخص ترامپ و دوستان صهیونیست وی در هیات حاکمه آمریکا، تردیدهای زیادی نسبت به موفقیت این تحریم‌ها و در نتیجه تاثیر آن داشته باشند. این در حالی است که آنها در عرصه‌های رسانه‌ای شاهد امواجی از مخالفت‌های جهانی با این تصمیم هستند و وجود چنین مخالفت‌ها و اعتراضات جهانی را یکی از عوامل اصلی شکست خود و در مقابل پیروزی ایران می‌دانند. چراکه بر اساس خبرها و گزارش‌های معتبرترین خبرگزاری‌های بین‌المللی، اکثر غریب به اتفاق کشورهای جهان نه تنها مخالف اجرای تحریم‌های مجدد علیه ایران هستند بلکه صراحتا و آشکارا اعمال چنین تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را نتیجه افزون‌طلبی‌ها و سیاست‌های یک‌جانبه آمریکا می‌دانند و آن را به نوعی ناشی از نادانی و جهالت شخص ترامپ ارزیابی می‌کنند. روشن است که وجود چنین فضای اعتراض‌آمیزی علیه واشنگتن از یک سو به معنای انزوای آمریکا و از سوی دیگر به معنای عدم تحقق کلیه شعارهایی است که دولت ترامپ مبنی بر رهبری خود در جهان مطرح کرده است. به عبارت دیگر آمریکا با ورود به مرحله جدید تحریم‌ها علیه ایران به دست خود نه تنها انزوای زیانباری را علیه خود رقم زده بلکه با این اقدام، عدم مقبولیت خود به عنوان یک قدرت برتر را نیز به شدت زیر سوال برده است.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

13 + 0 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.