انحلال الحشد الشعبی در دستور کار جبهه آمریکایی - صهیونیستی

حسن هانی‌زاده/ کارشناس مسائل خاورمیانه

اخیرا آمریکا و رژیم صهیونیستی از یک سو در حال اعمال فشار به «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق هستند تا به فعالیت الحشد الشعبی پایان داده و به نحوی آن را از حکومت جدا کند و از سوی دیگر به برخی از مواضع این جریان در استان الانبار نیز حمله کرده‌اند تا زمینه های تضعیف آن را فراهم کنند. همین موضوع سبب شده است تا برخی از سیاستمداران و احزاب عراقی نسبت به این دخالت‌های خارجی علیه الحشد الشعبی هشدار دهند. همچنانکه یک نماینده عراق و عضو ائتلاف «القرار العراقی» گفته است سلسله حملات صورت گرفته علیه پایگاه‌های الحشد و بمباران انبارهای تسلیحاتی آن در چارچوب طرح آمریکا برای انحلال آن است.

در حال حاضر فشارها روی دولت عادل عبدالمهدی بر سر جریان الحشد الشعبی به قدری زیاد است که عادل عبدالمهدی تهدید کرده اگر آمریکا به فشارهای خود ادامه دهد وی از سمت نخست وزیری استعفا خواهد داد.

باید توجه داشت اقدامات آمریکایی – صهیونیستی علیه الحشد الشعبی در حالی صورت می گیرد که این جریان یک نیروی مردمی برخواسته از شرایط داخلی عراق است. پس از آنکه داعش با کمک آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی وارد عراق شد و اقدام به کشتار مردم این کشور کرد، با فتوای مراجع تقلید در عراق، الحشد الشعبی تشکیل شد. عمده افراد و عناصر تشکیل دهنده این جریان نیز با انگیزه‌های دینی، انسانی و اسلامی برای مقابله با داعش به این جنبش مردمی پیوستند و یک تجربه میدانی در مبارزه با گروهک تروریستی داعش کسب کردند. در حال حاضر الحشد الشعبی به عنوان نیرویی در کنار نیروهای مسلح برای هرگونه واقعه احتمالی حضور دارد. چرا که ممکن است بار دیگر گروهک تروریستی داعش وارد عراق شود بنابراین الحشد الشعبی نیز در کنار نیروهای مسلح عراق خود را برای هرگونه حمله احتمالی آماده کرده است.

از سوی دیگر از آنجایی که آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عرب منطقه حساسیت فوق‌العاده‌ای روی توانمندی‌ها و قابلیت‌های الحشد الشعبی پیدا کرده‌اند و تصور می‌کنند که ممکن است این گروه به یک نیروی مرتبط با حزب‌الله تبدیل شود، نگرانی‌هایی دارند و سعی می‌کنند از طریق انحلال این جریان، نگرانی‌های خود را برطرف سازند. این در حالی است که الحشد الشعبی تابعی از نیروهای مردمی و مراجع عراق است و از انضباط بسیار بالایی برخوردار است.

همچنین فشارهایی که امروز از سوی آمریکا، عربستان و برخی کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای انحلال این جریان وارد می‌شود به دلیل نگرانی آنها از ارتباط الحشد الشعبی با محور مقاومت و نیروهای حزب‌الله است.

در عین حال هدف آمریکا و کشورهای مرتجع عرب تضعیف محور مقاومت است؛ زیرا اگر امروز الحشد الشعبی منحل شود مسئله انحلال حزب‌الله، انصارالله و جنبش‌های جهادی فلسطین که جزئی از محور مقاومت هستند نیز در دستور کار دولت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای قرار خواهد گرفت. این جنبش‌ها همواره در راستای دفاع از محور مقاومت، عراق، سوریه، لبنان و یمن تلاش می‌کنند و به همین دلیل نیز آمریکا و متحدانش تمایل به انحلال چنین جنبش‌هایی دارند تا زمینه امنیت پایدار برای رژیم صهیونیستی فراهم شود.

همچنین از دیگر اهداف آمریکا و ارتجاع عرب منطقه برای انحلال جریان‌های مرتبط با محور مقاومت، ناامن کردن مرزهای ایران و تضعیف نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه است.

اما با وجود تلاش‌های محور غربی-عربی، مراجع تقلید، علما و جریان‌های سیاسی عراق مانع منحل شدن این جریان خواهند شد. چرا که انحلال الحشد الشعبی به مفهوم بازگشت داعش به عراق است و این همان موضوعی است که آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی تحقق آن هستند.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

11 + 4 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.