الحاق نیروهای مردمی به ارتش ونزوئلا

در حالی که در ونزوئلا دولت مرکزی در حال تثبیت اوضاع است و شورشیان و مخالفان نتوانسته‌اند با وجود برخی شعارها اما اهداف خود را برای سرنگونی دولت به پیش ببرند، نیکولاس مادورو، رئیس جمهور این کشور در فرمانی  دستور تقویت نیروهای داوطلب مردمی را در این کشور صادر کرد.

نیروهای داوطلب مردمی که در سال ۲۰۰۸ توسط هوگو چاوز، رئیس‌جمهوری پیشین ونزوئلا، تشکیل شدند، نقش عمده‌ای در پشتیبانی از دولت ونزوئلا داشته و مستقیماً تحت نظارت رئیس‌جمهوری قرار دارد.

مادورو گفته قصد دارد شمار نیروهای مسلح را تا پایان سال جاری از 2.1 میلیون نفر به 3 میلیون نفر افزایش دهد و به همین منظور الحاق نیروهای دواطلب مردمی به نیروهای مسلح رسمی را در دستور کار قرار داده است.

 

تغییر قانون اساسی ونزوئلا

فرمان تقویت نیروهای مسلح ونزوئلا از سوی نیکلاس مادورو قرار است از طریق الحاق یگان‌های مردمی این کشور به نیرو‌های مسلح ملی بولیواری (FANB) دنبال شود.

به همین منظور نیز مادورو اعلام کرده که این هدف را از طریق اصلاح و تغییر قانون اساسی به پیش خواهد برد. در واقع برخلاف برخی ادعاها و شعارهای مخالفان دولت، حزب حاکم در تلاش است تا اهداف خود را در چارچوب قانون و بصورت مشروع دنبال کند و از همین روست که حال اصلاح قانون اساسی جهت الحاق نیروهای داوطلب به نیروهای مسلح در دستور کار دولت قرار گرفته است.

 

سخت تر شدن اختلاف افکنی میان ارتش و دولت ونزوئلا

الحاق نیروهای داوطلب مردمی به نیروهای مسلح رسمی در ونزوئلا در بحبوحه بحران کنونی این کشور انجام می‌شود که از سه ماه پیش و با کودتای آمریکایی در این کشور آغاز شد.

 

خوان گوایدو، سردسته مخالفان دولت، ژانویه سال جاری میلادی پس از چراغ سبز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و متحدان واشنگتن، در اقدامی غیرقانونی و جنجال برانگیز، خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا خواند و باعث تشدید تنش‌ها در این کشور شد؛ اقدامی که بی درنگ مورد حمایت آمریکا و دیگر کشور‌های غربی قرار گرفت.

 

همچنین آمریکا و متحدانش در تلاش هستند با وضع تحریم‌های شدید و همچنین تحت فشار قرار دادن ارتش ونزوئلا، آن‌ها را به قطع پشتیبانی از دولت مادورو وادار کنند، هرچند تا کنون در این مسیر نیز توفیقی نداشته و نتوانسته‌اند به هدف خود برای جداسازی نیروهای مسلح از دولت دست یابند.

 

حتی بعد از این با الحاق نیروهای داوطلب مردمی به نیروهای مسلح کار اختلاف افنکی میان دولت و ارتش ونزوئلا بسیار دشوارتر خواهد بود، چون در عمل بخشی از بدنه نیروهای مسلح را که قرار است 800 هزار نفر به آن افزوده شود، نیروهای داوطلب مردمی تشکیل می‌دهند که با فرمان مستقیم دولت وارد نیروهای مسلح شده‌اند و جداسازی این نیروها از دولت در عمل بسیار سخت و غیرمحتمل خواهد بود.

 

به عبارت دیگر با الحاق نیروهای دواطلب مردمی به نیروهای مسلح و ارتش ونزوئلا، کارایی و انسجام این نیروها بیش از گذشته خواهد بود، هرچند بطور طبیعی حضور نیروهای داوطلب در میان نیروهای رسمی باعث تقویت وفاداری‌ها و وابستگی این نیروها به دولت به عنوان فرمانده کل خواهد شد.

 

 

سایه جنگ و تهدید بر سر ونزوئلا

اما این که چرا سه ماه پس از بحران در ونزوئلا دولت این کشور به فکر الحاق نیروهای داوطلب مردمی به نیروهای مسلح افتاده است، ناشی از ادامه سایه شوم جنگ علیه ونزوئلاست.

اگرچه دولت واشنگتن از همان ابتدای به راه انداختن اعتراضات و شورش‌های خیابانی در ونزوئلا به تهدید مستقیم و جنگ علیه ونزوئلا متوسل شد، اما این تهدیدات حتی با وجود عدم موفقیت مخالفان تحت حمایت کاخ سفید، فروکش نکرده است و تهدید به جنگ علیه ونزوئلا همچنان با شدت بیشتری ادامه دارد.

 

به تازگی نیز برخی منابع اعلام کرده‌اند که یک اندیشکده جنگ‌طلب آمریکایی در میزگردی محرمانه با شرکت دست‌کم ۴۰ نفر از مقامات امنیتی،  نظامی، سیاسی این کشور و همچنین مقاماتی از کشورهای کلمبیا و برزیل گزینه حمله نظامی علیه ونزوئلا را بررسی کرده است.

 

به عبارت دیگر نشست مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی نشان می‌دهد دولت آمریکا از کاربرد تمام ابزارهای دیگر برای سرنگونی نیکلاس مادورو ناامید شده و شکست خورده است و هم‌اکنون بیش از هر زمان دیگری به صورت جدی به دنبال استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا است. 

 

موضوعی که از سوی مسکو نیز بارها اعلام شده است. به صورتی که سخنگوی وزارت خارجه روسیه در 18 بهمن گفت: روسیه با بررسی‌های دقیق به این نتیجه رسیده است که دولت ترامپ در تلاش برای سرنگونی دولت قانونی ونزوئلا از طریق لشکرکشی نظامی است و در این خصوص واشنگتن در حال آماده کردن شرایط است.

 

لذا در این وضعیت بسیار طبیعی است که دولت مرکزی ونزوئلا بیش از هر زمان دیگری تقویت نیروهای مسلح این کشور را در دستور کار قرار داده و بر همین اساس نیز فرمان الحاق نیروهای داوطلب مردمی به نیروهای مسلح را صادر کرده است

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

15 + 1 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.