استحاله فرهنگی، راهبرد نرم دشمن علیه نظام

 

 

تصور اغلب مردم از مواجهه دشمن با ایران و اسلام و انقلاب چنین است که دشمن یا از طریق نظامی و یا به شیوه های محسوس تر مانند تحریم اقتصادی می خواهد به کشور ضربه بزند. اما واقعیت بسیار پیچیده تر از این است. چنانکه غرب و نظام سرمایه داری بخش عظیمی از پروژه های خود علیه ایران و کشورهای اسلامی را از طریق کانال ها و ابزارهایی هدایت می کند که حساسیت کمتری برای افراد، خانواده ها و حتی مسئولان ایجاد می کند. در همین راستا، تغییر در سبک زندگی و استحاله تدریجی آن یکی از اصلی ترین موضوعاتی است که به شدت مورد توجه غربی ها قرار داشته است؛ بطوریکه برای آن برنامه ریزی کرده و سرمایه گذاری های هنگفتی را به پروژه ها و طرح های مربوطه اختصاص می دهند. از همین رو نیز، گزاره «دشمن درصدد استحاله جمهوری اسلامی است» بارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته و نسبت به آن هشدار داده اند. اهمیت این موضوع از آن جهت است که دشمن از ابتدای انقلاب، یک سری از اقدامات را به منظور اثرگذاري و نفوذ بر عقايد و رفتار دولت ¬و ملت ایران در دستور کار قرار داده است تا تحت پوشش آنها، دگرگوني هويت فرهنگي و الگوهاي رفتاري مورد قبول نظام سياسي را رقم بزند، تا در بستر تغییر سبک زندگی مردم، زمینه های نفوذ خود در کشور را فراهم آورد. از اینرو می توان قاطعانه گفت که در حال حاضر، مهمترین تهدیدات دشمن علیه ایران اسلامی بر استحاله فرهنگی و هویتی جمهوری اسلامی متمرکز شده است. به طوری که آنها پس از سالها ناکامی در اعمال تحریمهای اقتصادی، تهاجم نظامی و کاربست حربه های سیاسی، امیدوار هستند که از این طریق بتوانند نظام اسلامی را از درون به سمت و سوی مورد نظر خود هدایت کنند. با اين نگرش، تمامي تحولاتي كه موجب شود اهداف و ارزش‌هاي حياتي يك نظام سياسي به خطر افتد يا سبب ايجاد تغيير و دگرگوني اساسي در عوامل تعيين‌كننده هويت ملي و ديني يك كشور شود، استحاله فرهنگی در قالب تهديد نرم به شمار مي‌آيد.
از طرفی، توسعه و گسترش وسیله های ارتباطی نظیر ماهواره، اینترنت و گوشی های هوشمند تلفن همراه در میان مردم نیز زمینه ها و ابزارهای لازم برای استحاله جمهوری اسلامی را در اختیار دشمن قرار داده است.
با توجه به این سیاست، طي سال هاي گذشته، دشمنان با بهره گيري از کانال های ماهواره ای و شبکه های مجازی و اشاعه الگوهاي مد نظر خود به تقابل با اصول و ارزش‌های نظام اسلامی پرداخته اند. این شبکه ها عمدتا نیز چند هدف عمده داشته اند:
1. ترويج خشونت اجتماعي از طريق سست کردن بنيان خانواده،
2. آزاد بودن روابط جنسي و مجاز شمردن خيانت زن به شوهر و بالعکس،
3. قبح زدايي از روابط قبل از ازدواج و حتي حاملگي بدون روابط قانوني و شرعي،
4. ترويج همجنس‌گرايي و همجنس خواهي،
5. ارزش زدايي از حجاب و ترويج بي حجابي و بد حجابي
6. القا زندگي خوب دختران فراري در خارج از خانه
7. شکستن حريم خانواده ها از طريق ترويج هوس خواهي و تنوع طلبي و تحريک شهوت افراد
8. اهانت به والدين
9. غيرمتمدن و بي کلاس معرفي کردن والدين داراي فرهنگ سنتي و اصيل
در همین حال، دشمنان علاوه بر آنکه سعی دارند از طریق فیلم، سریال، بازی های کامپیوتری و ایجاد شبکه های اجتماعی همچون تلگرام، اوقات افراد را با برنامه هاي بي محتوا پر کنند، به ناآرامي فکري، عدم امنيت رواني و تشتت و القاي افسردگي در افراد نيز مي پردازند. چرا که مقايسه شيوه و سطح زندگي واقعی یا تصنعی شخصيت هاي فانتزی با زندگي فردي مصرف کنندگان کالاهای فرهنگی غرب مي تواند براي آنها پرسش هايي در خصوص زندگي فردي و اجتماعي بوجود آورد. با توجه به آنکه عموما پاسخ مناسبي به اين پرسش ها داده نمي شود، فرد دچار مشکلات مختلفي مي گردد.
اما آنچه باعث پیگیری رویکرد نرم دشمن برای استحاله نظام جمهوری اسلامی شده است، ماهیت انقلابی و اسلامی نظام از یکسو، و ارزش های مذهبی و اعتقادات دینی مردم از سوی دیگر است؛ همین ویژگی منحصر بفرد جامعه ایران است که آن را به تقابل با جهان غرب کشانده است که مکتب لیبرالیسم را نمایندگی می کنند. به طور خلاصه موضوع نفوذ در ایران، برآیند تقابل ارزش های انقلابی و مذهبی مردم و نظام با ارزش های لیبرالیستی غرب است. این تقابل، حوزه های وسیعی را در بر می گیرد که شامل؛ اقتصاد، سیاست، فرهنگ، هنر و ... می شود. مکانیسم عمل نفوذ به این شکل است کشورهای غربی به عنوان عاملان نفوذ در تلاش برای استحاله کردن ارزش های انقلابی و اسلامی جامعه از طریق بسط و ترویج ارزش های لیبرالیستی در ایران هستند.
با اين اوصاف به نظر مي رسد در سال های آینده، جنگ نرم دشمن برای استحاله نظام جمهوری اسلامی ایران دست کم چهار حوزه را هدف گيرد:
 1. دين ستيزي: با توجه به آنكه جمهوري اسلامي ايران، دولتي مدافع و طرفدار دين است، لذا همچنان استفاده از الگوهاي مختلف جهت ترويج  و اشاعه دين ستيزي در ايران مورد توجه دشمن خواهد بود.
2. اسلام ستيزي: با توجه به آنكه جمهوري اسلامي ايران طي سال هاي گذشته موفق شده با پيروزي در عرصه هاي منطقه اي و جهاني به ام القراي جهان اسلام مبدل شود، لذا اسلام ستزي و ترويج آن يکي از مهمترين هدف‌هايي خواهد بود که دشمن همچنان به آن توجه ويژه اي خواهد کرد.
3. شيعه ستيزي: با توجه به آنكه جمهوري اسلامي ايران مركز تشيع محسوب مي شود و آموزه هاي شيعي داراي عمق راهبردي جهت مقابله با نظام سلطه است، لذا همچنان شيعه ستيزي در داخل و خارج از ايران ادامه خواهد يافت و دشمن تلاش مي کند باورها و عقايد مردم را نسبت به تشيع و نظام سياسي برامده از آن (نظام مبتني بر ولايت فقيه) سست نمايد.
4. ايران ستيزي: با توجه به آنکه جمهوري اسلامي ايران مهد تمدن ايراني است و اين تمدن داراي ظرفيت ها و توان بالقوه اي جهت تاثيرگذاري بر اوضاع و شرايط منطقه مي باشد، لذا همچنان بحث ايران ستيزي با قوت پيگيري خواهد شد.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

10 + 0 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.