اروپا در چند قدمی فروپاشی

نظرسنجی جدید منتشر شده توسط روزنامه بیلد آلمان نشان داده که احزاب راست افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا در ماه می، کرسی‌های خود را دو برابر خواهند کرد، در حالی که جریان اصلی گروه‌های محافظه‌کار و سوسیال دموکرات‌ها با شکست‌های بزرگی مواجه می شوند. این روند حاکی از آن است که اروپا در حال تجربه یک دگردیسی است که این دگردیسی نیز بیشتر بار ایدئولوژیک، فکری و فلسفی دارد. در این رابطه هر روز که می‌گذرد بیشتر شاهد قدرتمندتر شدن جناح راست افراطی در اروپا هستیم و به همین دلیل نیز اخیرا امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه صحبت از رنسانس در اروپا کرده است.

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حال دامن زدن به جنبش راست‌گرایان در جهان از جمله اروپا است و اعلام کرده که قاره آمریکا جایی برای سوسیالیست‌ها ندارد. متاسفانه روز به روز نیز طرفداران راستگرایان‌ افراطی در اروپا در حال افزایش هستند که این خطر بزرگی برای اروپا و حتی باقی کشورهای دنیا محسوب می‌شود.

از جمله دلایل قدرت گرفتن راست‌افراطی در برخی کشورهای اروپایی، ناامیدی مردم از گروه‌های چپ‌گرا یا محافظه کار است و با ایجاد چنین فضایی، احزاب دست راستی افراطی فضا را مناسب دیده و در حال ظهور و بروز بیش از گذشته هستند.

مسئله مهاجرین نیز از دیگر عوامل نارضایتی مردم اروپا است. بسیاری از مردم اروپا از مسئله ورود مهاجران به کشورهایشان بسیار ناخشنود هستند و معتقدند که این افراد علاوه بر آنکه سربار اقتصادی هستند تغییراتی در هویت اروپا ایجاد کرده‌اند.

هجوم گسترده و بی‌امان مهاجرین به سمت اروپا می‌تواند در آینده خطر فراوانی برای اروپا پدید آورد.

در عین حال سیاست‌های آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در قبال مهاجرین نیز اکنون بسیار مسئله ساز شده است؛ زیرا وی بسیار سخاوتمندانه مرزهای کشورش را به سوی مهاجرین گشود و همین مسئله آینده سیاسی وی را تحت‌الشعاع قرار داد و او نتوانست یک کابینه مستقل تشکیل دهد.

در مجموع، اکنون در صدمین سال پایان جنگ جهانی اول، گسترش نفوذ راست افراطی در اروپا تبدیل به یک دغدغه جدی شده است و به همین جهت، روی سخن مکرون بدون آنکه نامی ببرد با ترامپ بود و رئیس‌جمهور آمریکا را به صورت غیرمستقیم به دست داشتن در ایجاد زمینه برای گسترش راست افراطی متهم کرد.

در حال حاضر اتحادیه اروپا به دلیل تشدید این گرایشات با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و به همین دلیل به تکاپو افتاده‌اند تا مسیر ورود مهاجران به کشورهای اروپایی سد شود. نشست اخیر کشورهای اروپایی با اتحادیه عرب و مذاکرات با ترکیه و دادن باج به این کشور برای مسدود کردن مسیر مهاجران بود. بنابراین این مسئله سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار داده و حتی ممکن است باعث فروپاشی این اتحادیه شود. چراکه اختلافات به قدری میان کشورها در این اتحادیه افزایش یافته که منجر به واگرایی شده و سیاست خارجی آنها را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

در نهایت مشکل اساسی اتحادیه اروپا این است که تفکر راست افراطی به جنگ سوسیالیست‌ها و راست میانه آمده و کار را برای اتحادیه اروپا مشکل کرده است. چرا که این اتحادیه با مشکلاتی همچون نابسامانی در داخل کشورها، واگرایی میان کشورهای مختلف اروپایی و وضعیت بی‌ثبات اقتصادی روبرو خواهد شد.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

5 + 6 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.