ابعاد و پیامدهای جنگ روانی جدید آمریکا

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

استفاده ابزاری آمریکا از مقوله تروریسم امروز به بحث رایجی در عرصه روابط بین‌الملل تبدیل شده است. چرا که آمریکایی‌ها در عرصه پیشبرد اهداف‌شان در مناطق مختلف جهان تنها از شیوه‌های رسمی دیپلماتیک و شیوه‌های معمول سیاسی بهره‌برداری نمی‌کنند بلکه در این صحنه انواع شیوه‌های جنگ روانی و تبلیغات تخریبی را بکار می‌گیرند. در سال‌های اخیر دولتمردان و مقامات آمریکا با توجه به پیشرفت شیوه‌های ارتباطی و تنوع  شبکه‌های خبری و تبلیغاتی کوشیده‌اند تا به تناسب این گونه پیشرفت‌ها از ایجاد امواج تبلیغاتی علیه مخالفان خود بیشترین استفاده را بکنند. چنانچه در چند دهه گذشته در صحنه بکارگیری عملیات روانی و جنگ تبلیغاتی همواره بالاترین درجات را از آن خود کرده‌اند. نمونه مشخص و عینی آن را در دوره معاصر می‌توان در برخورد با اتحاد جماهیر شوروی سابق و همچنین جریان‌ها و گرایشات کمونیستی در جهان مانند حکومت چین شاهد بود.

بدین ترتیب می‌توان گفت آنچه که اینک در قالب چارچوب اقدامات تبلیغاتی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد به نوعی در امتداد آن سیاست‌ها و از جمله نمونه‌های کامل‌تر این جنگ روانی است. با این همه برخی از کارشناسان بر این اعتقاد هستند که قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، اقدام بی‌سابقه‌ای است که تاکنون نه تنها در تاریخ آمریکا بلکه در تاریخ دیگر کشورهای سلطه‌گر نظیری برای آن وجود نداشته است. زیرا که سپاه پاسداران نه تنها یک گروه یا یک جریان غیررسمی و غیرقانونی نیست بلکه یک نهاد بزرگ نظامی، فرهنگی و سیاسی است که بر اساس قانون اساسی تشکیل شده و یکی از ارکان قانونی و رسمی نظام سیاسی ایران به عنوان یکی از اعضای برجسته سازمان ملل متحد به شمار می‌رود.

لذا این کارشناسان بر این اعتقاد هستند که اینگونه برخورد آمریکا با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نمونه کاملا خاص و ویژه‌ای است که قاعدتا پیامدهای ویژه‌ای نیز برای آمریکا به دنبال خواهد داشت. این علاوه بر واکنش‌هایی است که در داخل ایران پدیده آمده و محبوبیت سپاه پاسداران را به صورت امری فراگیر و بسیار گسترده موجب شده است.

آنچه مسلم است در ورای این برخورد آمریکا با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیش از هرچیز سیاست‌های خدعه‌آمیز رژیم صهیونیستی قرار دارد و اینگونه برخورد از جمله نمونه‌های روشن سیطره محافل صهیونیستی بر کاخ سفید و همچنین وزارت خارجه آمریکا است.

چنانکه پیش از این نیز برخی از اندیشمندان آمریکایی به اینگونه تاثیرپذیری کاخ سفید و دستگاه حکومتی آمریکا از تل‌آویو اشاره کرده و تبعیت کورکورانه آنها را از صهیونیست‌ها به معنی نادیده گرفتن منافع ملی آمریکا و موجب انزوای بیشتر واشنگتن در میان دولت‌های جهان توصیف کرده‌اند. امروزه نه تنها اکثر دولت‌های جهان بلکه افکار عمومی جهان شاهد است که سپاه پاسداران چه نقش عمده و موثری در قلع و قمع خطرناک ترین نوع تروریسم آن هم تروریسم تکفیری و داعشی در سوریه و عراق ایفا کرده و چگونه در اضمحلال این خطری که همه جهان را تهدید می‌کرد بیشترین فداکاری‌ها را صورت داده است. بی‌جهت نیست که در این موضع‌گیری آمریکا علیه سپاه پاسداران هیچ یک از رژیم‌ها و دولت‌های مستقل جهان با واشنگتن همسویی نداشتند بلکه عمدتا اتخاذ چنین سیاستی را از سوی ایالات متحده آمریکا به معنی نادیده گرفتن واقعیت‌ها و ورود به خطرناک‌ترین عرصه‌ها عنوان کرده‌اند.

این در حالی است که چنانچه سپاه پاسداران به نقش‌آفرینی منطقه‌ای خود پایان دهد این کشورهای غربی خواهند بود که از قبل تحرکات گسترده گروه‌های تروریستی بیشترین زیان‌ها را متحمل خواهند شد و جریان تروریسم از آن سوی افغانستان تا قلب دولت‌های اروپایی و حتی آمریکا به جریان پررونق و خطرسازی مبدل خواهد شد. همچنین جریان قاچاق مواد مخدر و بسیاری دیگر از جرائم سازمان یافته نیز به جریانی غیرقابل پیشگیری تبدیل خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

7 + 5 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.