آیا وقت مذاکره با آمریکا است؟

سعدالله زارعی/ کارشناس مسائل بین‌الملل

دکترحسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران روز گذشته در سخنانی تاکید کرد که اصلا بحث مذاکره دو جانبه با ایالات متحده آمریکا مطرح نیست. وی گفت: «وقتی در سخنرانی‌ها از مذاکره سخن می‌گوییم و این موضوع را درست باز می‌کنیم و توضیح می‌دهیم، بعضی‌ها فکر می‌کنند منظور مذاکره 2 جانبه است در صورتی که اصلاً مذاکره 2 جانبه‌ای مطرح نیست».

رئیس‌جمهور همچنین افزود: «وقتی می‌گوییم مذاکره یعنی وقتی که همه تحریم‌ها برداشته شود و شرایطی که قدیم در برجام داشتیم، حرف ما واضح و روشن است. خارجی‌ها گاهی برداشت‌های مختلف می‌کنند.»

همانطور که مشاهده می‌شود این روزها بحث مذاکره با آمریکا به صورت یک معما و یک پرسش با پاسخ‌های متعدد مطرح است؛ اما امروز یک پاسخ بیشتر برای این پرسش نمی‌توان داد و آنهم همان سخن رئیس‌جمهور یعنی اینکه نباید با آمریکا مذاکره کرد. البته پیشتر مقام معظم رهبری نیز بارها تاکید کرده بودند که نباید با آمریکا مذاکره کنیم. 

درواقع اکنون یک اجماع فراگیر، همه‌جانبه و استثنایی درخصوص عدم مذاکره با آمریکا در داخل کشور شکل گرفته است و امروزه نه تنها دیپلمات‌های ایرانی بلکه دانشگاهیان، کارشناسان، اندیشمندان و عموم مردم بر این اعتقاد هستند که مذاکره با آمریکا یک خط قرمز است. لذا این مذاکره نه تنها برای ما فایده‌ای ندارد بلکه ممکن است زیان‌های جبران‌ناپذیری را برای کشور رقم بزند.

دررابطه با این مسئله که چرا نباید با این کشور مذاکره کنیم دلایل متعددی مطرح است. یک دلیل آن به تجربه برجام باز‌می‌گردد. چرا که توافق برجام به گونه‌ای بود که افکار عمومی در ایران آن را دنبال می‌کردند و همه شاهد بودند که آمریکا قرارداد یا توافقی که مدت‌ها برای انعقاد آن زمان صرف شده بود را به سادگی نادیده گرفت و از آن خارج شد. این در حالی است که قرارداد برجام به نوعی مورد تایید سازمان ملل متحد نیز بود و خروج از این توافق نه تنها خلف وعده با ایران بلکه به مفهوم عدول از مقررات و تصمیمات بین‌المللی نیز تلقی می‌شود.

مسئله دیگر به عهدشکنی آمریکایی‌ها در خصوص دیگر معاهدات مهم بین‌المللی مربوط می‌شود. زیرا مشاهده کردیم که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، آمریکا از توافق‌های بسیاری خارج شد و لذا یک بی‌اعتمادی نسبت به آمریکا در کل جهان شکل گرفته است.

البته تجاربی مانند تجربه مذاکره آمریکا با کره شمالی و یا حتی چین، تجربه‌هایی بسیار عبرت‌آموز هستند.

حتی پیش از ریاست‌جمهوری ترامپ نیز مذاکرات شش جانبه با کره شمالی از سوی واشنگتن نادیده گرفته شد و اکنون رئیس‌جمهور فعلی آمریکا نیز با وجود دیدار با رهبر کره شمالی و توافقاتی که بین دو طرف حاصل شد اما به هیچ کدام از وعده‌هایش تحقق نبخشید.

مسئله دیگری که بیشتر باید در بحث عدم مذاکره با آمریکا مورد توجه قرار گیرد، این که واشنگتن در برخورد با ایران یک برخورد تهاجمی و قلمدرمآبانه دارد. این در حالی است که مقتضیات یک مذاکره ایجاب می‌کند که برخوردی متعادل بین کشورها وجود داشته باشد.

بنابراین هیچ کشوری با طرفی که متوسل به زورگویی، قلدری، تحریم و تهدید می‌شود و با توسل به این اهرم‌ها می‌خواهد طرف مقابل را وادار به مذاکره کند، وارد گفتگو نخواهد شد.

و در آخر اینکه نبايد گمان برد که مذاکره بر سر موضوع هسته هاي مي تواند دشمني دشمنان را متوقف کند. همانگونه که رهبري انقلاب اسلامي نيز در سخناني بيان داشتند، مذاکره پاياني بر دشمني دشمنان جمهوري اسلامي ايران نخواهد بود و يقينا راهي است براي تضعيف گام به گام جمهوري اسلامي ايران. همچنانکه دشمن بخش اصلی مذاکرات خود را بر موضوع موضوع موشکی ایران متمرکز خواهد کرد.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

4 + 13 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.