آمریکا و اروپا در بن بست رویارویی با ایران

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

وقتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای خارج شد، از همان موقع به وضوح مشخص بود که پاسخ ایران به این رویداد چه خواهد بود. ایران با تعیین گام‌هایی به طرف‌های اروپایی مهلت داده تا اقدامات لازم را انجام دهند و در غیر این صورت تهران نیز تعهدات برجامی اش را کاهش می‌دهد. شاهد بودیم که گام اول این کاهش تعهدات طی شد و مهلت ۶۰ روزه جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های حاضر در برجام روز یکشنبه ۱۶ تیرماه ۹۸ به پایان رسید و اقدام تازه ایران در کاستن از تعهدات برجامی اعلام شد. در گام دوم نیز ایران غنی‌سازی اورانیوم بیش از ۶۷/۳ را در دستور کار دارد. کاهش تعهدات برجامی ایران در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی این کشور علیه ایران و عدم انجام تعهدات از سوی دولت‌های اروپایی و بقیه کشورهای امضا‌کننده توافق هسته‌ای صورت می‌گیرد.

اکنون به نظر می‌رسد با توجه به اقدامات ایران، آمریکا و کشورهای اروپایی در یک بن‌بست و سردرگمی قرار گرفته‌اند.

اگرچه که آمریکا و مقامات دولت‌های اروپایی کوشش می‌کنند تا در رویارویی‌ها با ایران، ضعف‌های خود را پنهان کنند و این سیاست یکی از سیاست‌های جدی و بی‌سابقه در تاریخ دیپلماسی جهان به شمار می‌رود، ولیکن کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی با توجه به واقعیت‌های موجود و نشانه‌هایی که در اختیار دارند به بخشی‌ از این ضعف‌ها پی برده‌اند. ضعف‌هایی که درواقع دستگاه دیپلماسی آمریکا و دستگاه دیپلماسی کشورهای اروپایی را در شرایط بغرنجی قرار داده و آنها با یک مسئله استثنایی و خاص روبرو شده‌اند. آنها همه اهرم‌ها در عرصه اعمال فشار بر ایران از جمله اهرم اقتصادی، سیاسی و روانی را بکار گرفتند اما در مقابل خود با کشوری مواجه شدند که هیچ‌کدام از این اهرم‌ها به‌ویژه اهرم‌ّهایی که با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران بود بر آن اثرگذار نبود.

آنها به حرکت‌های اعتراضی در ایران امید داشتند اما هیچ اعتراضی در ایران رخ نداد؛ آمریکا و متحدانش دل به انشقاق در سطوح ملی و از میان رفتن انسجام در کشور بسته بودند که خیال باطلی بیش نبود؛ همچنین از دیگر انتظارات طرف‌های مقابل ایران این بود که میان مقامات جمهوری اسلامی اختلافات و دودستگی ایجاد شود اما این اتفاق نیز رخ نداد.

لذا مخالفان ایران با گوی دربسته‌ای مواجه شده‌اند که هیچ‌گونه نفوذی به درون آن ندارند و به‌رغم بکارگیری همه تدابیر و انواع شیطنت‌ها در پاسخ‌گویی به آنچه که اتفاق افتاده بخصوص اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی به بن‌بست رسیده‌اند. بن‌بستی که غرب بویژه اروپا گرفتار آن شده از دید کارشناسان پنهان نیست و بر آنها آشکار است که همه تلاش‌های غرب در قالب برجام برای محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران بر باد رفته است.

موضوع بسیار مهمتر در این رابطه افکار عمومی جهانی است که حقانیت جمهوری اسلامی ایران برای آنها آشکار شده است.

خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، به طول انجامیدن تعهدات برجامی اروپا و همکاری کافی نکردن کشورهای اروپایی در مرحله فعلی، موضوعاتی هستند که افکار عمومی جهان نسبت به آن آگاه شده‌اند.

لذا در حال حاضر غرب و متحدانش اهرمی برای همراه کردن افکار عمومی و رسانه‌ها جهت اعمال فشار بر ایران در اختیار ندارند.

همچنین بسیاری از مقامات کشورها، کارشناسان سیاسی و دانشگاهیان در سراسر دنیا که ناظر رویارویی تهران-واشنگتن و اهمال‌ورزی‌های اروپا بودند طبیعتا اکنون در پشتیبانی از ایران قرار گرفته‌اند.

بنابراین می‌توان گفت درحال حاضر جهان در قبال مسئله ایران تبدیل به دو جبهه شده است؛ یکی اردوگاه آمریکا، متحدانش و برخی از کشورهای اروپایی که اردوگاه اقلیت هستند و دیگری اردوگاهی که بسیاری از کشورهای جهان، ملت‌ها و دولت‌هایی که در پشت سر ایران قرار گرفته‌اند آن را تشکیل می‌دهند.

این موضوعی است که نه تنها در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت ‌آسیب‌های زیادی را به وجهه آمریکا وارد خواهد کرد و همچنین باعث مخدوش شدن وجهه دولت‌های آمریکا و اروپایی خواهد شد.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

2 + 8 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.