آتش در نوتردام ؛ نابودی تکه‌ای باشکوه از پازل تاریخ فرانسه

کلیسای نوتردام فرانسه که حدود دو قرن ساختن آن طول کشید و به عنوان «بانوی پاریس » شناخته می شود روز دوشنبه طعمه حریق شد.

یک روز پس از آتش سوزی در کلیسای نوتردام در شهر پاریس، دادستانی این شهر اعلام کرد که تحقیقات درباره این که چطور این آتش سوزی اتفاق افتاده را آغاز کرده است. هم زمان رویترز به نقل از «چند منبع» در اداره پلیس نوشت که در حال حاضر تحقیقات بر پایه تصادفی بودن این آتش سوزی بوده است.

علت آتش سوزی معلوم نیست اما مقامات می گویند می تواند مربوط به عملیات مرمت که در کلیسا در جریان بود مربوط باشد.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که در حال عزیمت به محل حادثه بود گفت:«مثل همه هموطنان از دیدن اینکه بخشی از ما می سوزد غمگینم.»

به گفته یک مقام کاخ الیزه او یک برنامه سخرانی ملی را پس از شروع این آتش سوزی لغو کرده بود.

براساس اعلام وزیر فرهنگ فرانسه، ماموران آتش نشانی که در محل حادثه حضور داشتند، موفق شدند تعداد زیادی از گنجینه ها و آثار هنری موجود در کلیسا را به بیرون منتقل کنند، با این حال همچنان برخی از تابلو های نقاشی در کلیسا باقی مانده و امکان آسیب دیدن آن ها وجود دارد.

9 قرن تاریخ فرانسه در آتش سوخت

گفته می‌شود هیچ بنایی به اندازۀ کلیسای نوتردام راوی تاریخ پاریس نیست. اولین سنگ‌بنای نوتردام در سال ۱۱۶۳ گذاشته شد اما ۲ قرن طول کشید تا معماران، صنعتگران و هنرمندان آن را به بنایی باشکوه تبدیل کنند. شکوهی تاریخی که در کمتر یک روز با زبانه‌های آتش فروریخت.

آتش سوزی در کلیسا نوتردام عصر دوشنبه در ساعت 18 و 50 دقیقه به وقت محلی آغاز شد و در 4 بامداد روز سه شنبه مهار شد. در این آتش سوزی بخشی از ساختار های چوبی داخل کلیسا سوختند و سقف آن از بین رفت. بنابر اعلام آتش نشانی پاریس دو برج نمادین این کلیسا و اسکلت و چارچوب اصلی آن حفظ شده و تلاش ها برای جلوگیری از فرو ریختن کامل بنا موفقیت آمیز بوده است.

 ماکرون گفت: «ما این کلیسا را باهم بازسازی می‌کنیم. این کار بدون شک بخشی از سرنوشت فرانسه و پروژۀ ما برای سالهای پیش‌رو خواهد بود.»

 مکرون در مقابل کلیسای نوتردام به خبرنگاران گفت: نوتردام تاریخ، ادبیات و بخشی از روح ماست؛ جایی که تمام رویدادهای بزرگ ما، بیماری‌های فراگیر، جنگ‌ها و آزادی‌های ما در آن اتفاق افتاده و کانون زندگی ماست.

او در ادامه اعلام کرد که کمپینی برای تامین هزینه‌های بازسازی این کلیسا راه‌اندازی خواهد کرد و گفت: بیایید مفتخر باشیم زیرا این کلیسا را بیش از ۸۰۰ سال پیش ساختیم. ما این بنا را ساختیم و طی این قرن‌ها آن را رشد دادیم و بهبود بخشیدیم. پس من رسماً اعلام می‌کنم که بار دیگر در کنار هم آن را خواهیم ساخت.

در همین باره مجله اکونومیست، در گزارشی مفصل نوشته است: پنجره شیشه‌ای رنگی و زیبای کلیسای نوتردام آسیب ندیده است، این مجله در گزارش خود به بهت فرانسوی ها اشاره کرده است و می گوید پاریسی‌های لرزان به تماشای گداخته شدن تاریخ شان در شعله های آتش نشستند برخی از آنها دعا می‌خواندند و برخی نیز ترانه‌های مذهبی را زمزمه می‌کردند.

در همین حال منجیان نوتردام از راه رسیدند و وعده ها را یکی پس از دیگری رو کردند. فرانسوا-هانری پینو میلیاردر فرانسوی و مدیر گروه کرینگ، صاحب برندهای گوچی و ... اعلام کرد ۱۰۰ میلیون یورو برای بازسازی کلیسای نوتردام کمک مالی می‌کند.

نوتردام زنده است؟

روزنامه فرانسوی «لو فیگارو» روز سه شنبه نوشت: دو اثر مهم و با ارزش غیرقابل تخمین از خشم شعله‌های آتش نجات پیدا کردند و از مهلکه بیرون برده شدند؛ اما نمی‌توان نگران سرنوشت دو تابلوی بزرگ متعلق به قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی در فضای اصلی کلیسا و آسیب شیشه‌های رنگی بنا، نبود.

نخستین نشانه امیدواری، نجات لباسی از «سن لویی» و «تاج خار» است که بی اندازه برای کاتولیک‌ها اهمیت دارد. گفته می‌شود این همان تاج خاری است که پیش از مصلوب کردن مسیح (ع) بر سر وی گذاشته بودند. به گفته اسقف پاتریک شووه (Patrick Chauvet) این میراث ارزشمند از آتش سوزی نجات یافته است.

«برتران دو فدو» (Bertrand de Feydeau) رئیس بنیاد برنادن در گفت‌وگو با شبکه «ت اف ۱» فرانسه گفت: حرارت می‌تواند به شیشه‌های رنگی کلیسا آسیب جدی وارد کرده باشد. همچنان که احتمال ذوب شدن سرب به کار رفته در پنجره‌های عظیم کلیسا نیز وجود دارد.

اما مجله اکونومیست در آخرین گزارش خود اعلام کرد که پنجره ها آسیبی ندیده است.

 

 

یکی از آثار معماری مهم این کلیسا آثار ویترای پنجره رُز است که در قرن ۱۳ میلادی به عنوان نمادی از گل‌های بهشتی ساخته و بارها مرمت و بازسازی شده‌اند. پنجره رُزهای شمالی و جنوبی این کلیسا ۱۳ متر ارتفاع بزرگترین‌های این کلیسا هستند.

 

یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی به سرنوشت اُرگ‌های تاریکی کلیسای نتردام مربوط می‌شود. بزرگترین ارگ این کلیسا به قرن ۱۵ میلادی تعلق دارد. بخش‌هایی از این اُرگ‌ها از سرب ساخته شده که مقاومت چندانی در برابر حرات ندارد.

 

این‌ها نخستین واکنش‌ها و برآوردها از آتش‌سوزی در نتردام است و هنوز میزان خسارت وارد شده به این میراث فرهنگی و تاریخی مشخص نیست.

 

در حالی که وعده‌های بازسازی ممکن است تسکینی بر اندوه حاکم بر شهر از این رویداد تلخ باشد اما قطعاً پاریس این روزها با وجود جنبش اعتراضی مردم فرانسه معروف به جلیقه زردها که با سرکوب خشونت‌بار نیروهای دولتی کشته و زخمی‌های فراوانی در پی داشته است دیگر عروس شهرهای جهان نیست و شاید کلیسای نتردام نیز خواسته است که این واقعیت را یادآور شود.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 0 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.