«جمع‌بندی درباره ایران»، گزارش جهت‌دار اروپا علیه تهران

کشورهای غربی در تازه‌ترین مواضع ضدایرانی خود این بار اقدام به انتشار بیانیه‌ای کرده‌اند که در آن اتهامات متعددی علیه ایران مطرح شده است.

تنها کمتر از چند روز پس از آن که اتحادیه اروپا از راه اندازی کانال مشترک مالی با ایران موسوم اینستکس خبر داد، شورای این اتحادیه بیانیه‌ای را موسم به «جمع‌بندی درباره ایران» منتشر کرد که در آن اگرچه بر اراده اروپا برای حفظ برجام سخن گفته شده، اما در عمل حفظ برجام همراه با پیش شرط‌هایی عنوان شده است که برخلاف تعهدات پیشین سه کشور فرانسه،  عضو این اتحادیه در برابر ایران است.

 

حفظ مشروط برجام

در بند نخست و دوم بیانیه شورای اروپا، اگرچه از توافق هسته‌ای مشترک با ایران دفاع شده، اما همزمان لحن دخالت‌جویانه آن از ایران می‌خواهد که «پروتکل الحاقی به توافق جامع پادمانی» را تصویب کند. این در حالی است که تصویب و اجرای یک پروتکل خارجی تنها در انحصار مقامات و دولت ایران است و درخواست کشورهای دیگر برای تصویب یک پروتکل در عمل دخالت در امور داخلی دیگر کشورهاست.

از سوی دیگر در این بیانیه از ایران خواسته شده تا نسبت به اجرای برنامه اقدام FATF گام‌های اساسی بردارد و این درخواست پس از آن عنوان شده که اجرایی شدن سازوکار مالی مشترک با ایران نیز از سوی برخی مقامات اروپایی مشروط به تصویب FATF عنوان گردیده است. این درخواست هم از دیگر دخالت‌های اروپا به شمار می‌رود ضمن آن که با توجه به تعهدات پیشین کشورهای اروپایی در مورد اجرای کامل برجام، هرگونه اجرای توافقات این معاهده مشروط به تصویب برخی دیگر از معاهدات در واقع نقض عهد اروپا برای اجرای بی کم و کاست توافق مشترک با ایران است.

در واکنش به این درخواست اروپا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرده قرار نبوده است که اجرای کانال مالی مشترک منوط به اقدامات دیگری باشد. لذا این پیش شرط اروپا جز به معنای نقض توافق برجام از سوی کشورهای اروپایی نیست.

 

طرح اتهامات منطقه‌ای علیه ایران

بخش دیگری از بیانیه جمع‌بندی شورای اروپا شامل اتهامات منطقه‌ای است که کشورهای اروپایی علیه ایران مطرح کرده‌اند. این اتهامات از جمله در مورد فعالیت‌های ادعا شده ایران در سوریه، یمن و بطور کلی منطقه است و اتحادیه اروپا نسبت به این فعالیت‌ها ابراز نگرانی کرده است. این در حالی است که حضور حمایتی ایران از دولت قانونی سوریه به درخواست دولت این کشور صورت گرفته و در مورد یمن نیز بارها تهران اتهامات مطرح شده را تکذیب کرده است. این در حالی است که آن چه تحت عنوان جنایت انسانی و بحران بی‌سابقه بشری در یمن عنوان می‌شود، در نتیجه مستقیم جنگ و دخالت نظامی ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان است که صورت می‌گیرد، اما در مقابل اتحادیه اروپا ایران را متهم می‌سازد، که اقدامی مضحک و نشانگر سیاسی بودن اهداف طراحان این بیانیه است. همچنین دفاع همسایگان ایران از مواضع این کشور از جمله توسط رهبران عراق، ترکیه، قطر و پاکستان نشان می‌دهد که تهران دارای نزدیک‌ترین و گرم‌ترین روابط با کشورهای همسایه در منطقه است، هرچند اروپا در موضع‌گیری سیاسی و جهت‌‍دار خود اتهامات تکراری علیه نقش سازنده ایران در منطقه مطرح می‌کند.

 

مداخله علنی در امور داخلی

همچنین یکی از علنی‌ترین مواضع مداخله جویانه اتحادیه اروپا در بیانیه اخیر، ادعاهای مطرح شده در ارتباط با توان دفاع موشکی ایران است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان و حتی به اعتراف برخی مقامات اتحادیه اروپا، توان دفاع موشکی ایران و فعالیت‌های دفاعی در این حوزه به هیچ عنوان نقض قطعنامه‌های شورای امنیت نیست و این حق مشروع ایران است که بدنبال ارتقای توان دفاعی خود در شرایط پراشوب منطقه، تهدیدات گاه و بیگاه رژیم صهیوینستی و آمریکا و تحریم‌های تسلیحاتی باشد. همان گونه که در جریان تجاوز هشت ساله دولت دیکتاتوری صدام علیه ایران، کشورهای غربی و اروپایی با حمایت از تجاوزات رژیم صدام، از هرگونه تعامل نظامی و تسلیحاتی با ایران گرفتار در جنگ جلوگیری کردند. در این شرایط و با توجه به تجارب تاریخی ایران و اقدامات متخاصم کشورهای غربی بسیار طبیعی است که ایران بدون اعتماد به کشورهای خارجی بدنبال تقویت دفاعی خود باشد و در این شرایط نه اروپا و نه هیچ کشور خارجی دیگری حق مداخله در امور دفاعی ایران را نخواهند داشت.

 

دنباله‌روی اروپا از آمریکا

انتشار بیانیه شورای اروپا در مورد ایران که همراه با اتهامات دیگری  از جمله در مسائل حقوق بشری و ادعای فعالیت‌های امنیتی ایران در اروپاست به روشنی تکرار همان اتهاماتی است که پیش از این نیز بارها از سوی مقامات امریکایی عنوان شده است. در حقیقت اروپا با انتشار این بیانیه ثابت می‌کند همچنان در سیاست خارجی خود پیروی مطلق از واشنگتن را دنبال می‌کند و با وجود برخی ادعاها از جمله توسط صدراعظم آلمان در مورد لزوم استقلال عمل اروپا، اما این اتحادیه همچنان بدنبال وابستگی به واشنگتن است و در اتخاذ سیاست‌ها و تصمیمات مستقل ناتوان است. در این شرایط ادعای حفظ برجام از سوی کشورهای اروپایی در حد همان شعار است، چون آمریکا به اروپا اجازه عمل به تعهداتش در برابر ایران را نخواهد داد.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

2 + 2 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.