RSS
دوشنبه 30 بهمن 1396
امروز:
الإثنين 4 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 19 2018
قمری و

پایان سه دهه سازش در فلسطین

کميته اجرايي سازمان آزاديبخش فلسطين (‌ساف) با انتشار بيانيه اي از مقامات فلسطيني خواست کليه ارتباطات خود را با رژيم صهيونيستي در همه سطوح از جمله مذاکرات سياسي و امنيتي، قطع کنند. در بیانیه کمیته اجرایی ساف آمده است

این کمیته از مقامات فلسطینی می خواهد سریعا طرح ها و برنامه های لازم را به منظور قطع روابط با مقامات اسرائیلی در کلیه سطوح اعم از سیاسی ، اداری ، اقتصادی و امنیتی آغاز کنند.  افزون بر آن کمیته اجرایی ساف تصمیم گرفته است با مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل ، مجمع عمومی و دیوان کیفری بین المللی از آنها بخواهد تا زمانی که تل آویو از شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل چشم پوشی نکند، از به رسمیت شناختن "اسرائیل " خودداری کنند. سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) متشکل از چندین حزب و گروه فلسطینی است و جنبش فتح قدرتمندترین گروه موجود در ساف می باشد. این سازمان در ابتدا علیه اسرائیل مبارزاتی را انجام داد اما در سال 1993 با توافق اسلو و به رسمیت شناختن اسرائیل به نوعی خودکشی سیاسی دست زد. در دو دهه گذشته تمامی مذاکرات در مورد فلسطین بر مبنای توافق اسلو انجام گرفته است. بنا براین پدیدار شدن نشانه های تغییر در رویکرد ساف در مورد اسرائیل می تواند پیامدهای مثبتی برای فلسطین به دنبال داشته باشد.
تغییر رویکرد سازمان آزادیبخش فلسطین می تواند تاثیرات مختلفی را در مسئله فلسطین داشته باشد چرا که این سازمان پیشرو در شناسایی اسرائیل بوده و به نوعی گفتمان سازش از نتایج اقدامات ساف بوده است. بنابراین تغییر مشی این سازمان می تواند زمینه را برای اتحاد گروه های داخلی فلسطین در مبارزه با اسرائیل فراهم کند.  در واقع تاریخ روابط نزدیک به سه دهه ای سازمان آزادیبخش فلسطین با اسرائیل نشان دهنده این است که اساسا تشکیل رژیم صهیونیستی براساس فریب و زور شکل گرفته است و بنابراین  مردم فلسطین نمی توانند از طریق مصالحه سیاسی و به اصطلاح صلح به حقوق خود دست یابند. از مذاکرات اسلو تا تحولات سال 2017 تاریخ روابط گروه های طرفدار سازش با اسرائیل مملو از خیانت و کارشکنی آمریکا بوده است. در واقع محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر خلاف گروه هایی مانند جهاد اسلامی و حماس که بر مقاومت تاکید داشته اند همواره به دنبال مصالحه سیاسی با اسرائیل از طریق ارتباط گیری با آمریکا بوده است. اما محمود عباس طی سال های گذشته نتوانسته است به هیچ یک از حقوق مردم فلسطین جامه عمل بپوشاند و با اقدام اخیر ترامپ نیز محمود عباس ناکارآمدی فرایند سیاسی را اعلام کرد.  تصمیم ساف در مورد قطع روابط با اسرائیل نیز بیانگر این است که در سال های گذشته اسرائیل با استفاده از فرصت مذاکرات به تقویت قوای نظامی خود پرداخته و در واقع با استفاده از این ابزار به دنبال تضعیف نیروهای مقاومت فلسطین بوده است. علاوه بر این اسرائیل با کمک های آمریکا با تمسک به ابزار مذاکره سعی کرده است که در جامعه جهانی از خود تصویری صلح جو و طرفداره مصالحه ارائه دهد و با فرسایشی کردن این مسئله تشکیل دولت فلسطین را به محاق ببرد.  بنابراین پس از چندین دهه حقانیت گفتمان مقاومت در برابر گفتمان سازش به اثبات رسیده و اکنون سازمان آزاديبخش فلسطين نیز به نوعی از گروه حامیان سازش در حال جدا شدن است. این مسئله را می توان موهبتی دانست که اقدام ترامپ در معرفی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به مردم فلسطین بخشیده است. این اقدام ترامپ بار دیگر گفتمان مقاومت علیه اسرائیل را در بین گروه های فلسطینی زنده کرده است.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز1
دیروز2
این هفته1
این ماه23
مجموع37002

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Mon 19 Feb 2018 23:33

RSS

feed-image RSS