RSS
دوشنبه 30 بهمن 1396
امروز:
الإثنين 4 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 19 2018
قمری و

پشت پرده اتهام شیمیایی جدید آمریکا به دولت سوریه

سلاح شیمیایی، راه نجات آمریکا از مخمصه سوریه

حسن هانی زاده/ کارشناس مسائل خاورمیانه
ایالات متحده آمریکا اخیرا باردیگر اتهاماتی را علیه دولت بشار اسد مطرح کرده و مدعی است که دولت دمشق در غوطه شرقی از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. این اتهام‌زنی، پس از شکست واشنگتن در تصویب پیش‌نویس قطعنامه‌هایی علیه سوریه در شورای امنیت است. درعین حال مدتی است که مقامات آمریکا مسئله استفاده از سلاح شیمایی در سوریه را مطرح می‌کنند.
در این خصوص باید توجه داشت که ناکامی نظامی و سیاسی آمریکا طی ماه‌های گذشته در سوریه باعث شده است که واشنگتن فاز جدید اتهام‌زنی علیه سوریه را آغاز کند. خروجی قابل‌قبول کنفرانس سوچی در روسیه و توافق حاصل شده بین گروه های مخالف سوریه در حقیقت یک پیروزی سیاسی برای دولت سوریه، ایران، روسیه و محور مقاومت تلقی می‌شود. همچنین در حوزه نظامی نیروهای مسلح سوریه طی روزهای گذشته پیشروی‌های میدانی مهمی به‌دست آوردند. این پیش‌روی‌ها به‌ویژه در دو شهر حماء و ادلب کاملا پررنگ بود. لذا آمریکا برای تاثیرگذاری بر روند مذاکرات طیف‌های مخالف سوریه و جلوگیری از پیش‌روی‌های میدانی ارتش سوریه، این کشور را به استفاده از گاز سارین علیه شهروندان سوری در غوطه شرقی متهم کرد. در این خصوص جمیز متیس، وزیر دفاع آمریکا اخیرا مدعی شده که دولت سوریه از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان در غوطه شرقی استفاده کرده اما هیچگونه مدرک قابل قبولی ارائه نداده است. وزیر دفاع آمریکا صریحا اعلام کرده که این کشور گزینه نظامی را علیه دولت سوریه در دستور کار قرار داده است. ایالات متحده آمریکا همچنین در آوریل سال گذشته با این ادعا که دولت دمشق از بمب‌های حاوی گاز سارین علیه اهالی خان‌شیخون استفاده کرده 59 موشک تام‌هاوک به پایگاه الشعیرات حمص پرتاب کرد. اکنون به نظر می‎رسد که دولت دونالد ترامپ نیز درصد آماده‎سازی افکار عمومی برای حمله موشکی به چندین پایگاه نظامی سوریه برآمده است. برآیند گزارش‌ها نشان می‎دهد که آمریکا طی هفته‎های آینده چند پایگاه نظامی سوریه در شهرهای دمشق، حمص، دیرالزور، درعا و لاذقیه را هدف حملات موشکی خود قرار خواهد داد تا نیروی هوایی سوریه را فلج کند.
در این بین متاسفانه موضع روسیه شفاف نیست؛ حتی اخیرا آمریکا با شلیک موشک زمین به هوا، یک هواپیمای روسی را در سوریه سرنگون کرد اما دولت ولادیمیر پوتین واکنش قابل قبولی از خود نشان نداد. لذا به نظر می رسد که روسیه در برابر حملات احتمالی آمریکا واکنشی از خود نشان نخواهد داد. همچنانکه در جریان حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات حمص، دولت مسکو سکوت اختیار کرد. در مقابل همکاری محور مقاومت، حزب‌الله و ایران با دولت سوریه افزایش خواهد یافت اما با توجه به اینکه آمریکا احتمالا از فواصل دور به سمت پایگاه‌های نظامی سوریه موشک پرتاب خواهد کرد لذا واکنش محور مقاومت تاثیر زیادی بر این روند نخواهد داشت. در عین حال باید توجه داشت که نیروی زمینی سوریه انسجام بسیار بالایی دارد و همکاری تنگاتنگی بین محور مقاومت و نیروهای مسلح سوریه مخصوصا نیروی زمینی وجود دارد اما هدف اصلی آمریکا این است که نیروی هوایی سوریه را فلج کند تا در آینده نتواند خطری برای رژیم اسرائیل ایجاد کند. نیروی زمینی سوریه پراکنده است و در شهرهای مختلف حضور دارد؛ بنابراین آمریکا نمی‌تواند آنها را هدف قرار دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز1
دیروز2
این هفته1
این ماه23
مجموع37002

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Mon 19 Feb 2018 23:39

RSS

feed-image RSS