RSS
جمعه 29 دي 1396
امروز:
الجمعة 3 جماد أول 1439
برابر با
Jan 19 2018
قمری و

دشمن، نفوذ و آشوباغتشاشات و آشوب‌های نافرجام و خشونت‌باری که در برخی از شهرهای ایران به وقوع پیوست، اگرچه در ظاهر ناشی از نارضایتی های اقتصادی بود، اما در واقع، نتیجه دشمنی کسانی بود که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ، نظام جمهوری اسلامی را دشمن نخست خود تلقی کرده و درصدد انتقام از آن برآمده بودند.

چنانکه در طی چهار دهه گذشته از هر ابزاری برای ضربه زدن به این انقلاب و ارکان آن بهره بردند. بنابراین می توان گفت که این اغتشاشات حاصل یک سری توطئه‌های از پیش برنامه‌ریزی شده بود که بنابه فرمایش روز گذشته مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ،  مثلث آمریکا-عربستان و منافقین در تدوین و اجرای آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش داشتند. چرا که آنها از مدت‌ها پیش با زمینه چینی های گوناگون از جمله نفوذ فرهنگی و اجتماعی و تغییر ارزش های دینی – مذهبی، مترصد فراهم شدن شرایط مناسب برای اجرای یک طرح براندازی پردامنه و زیانبار علیه نظام اسلامی بوده اند. لذا با آشکار شدن نخستین نشانه‌های نارضایتی‌های اقتصادی و به ویژه برخی از واکنش‌ها در مواجهه با انتشار اخبار تدوین بودجه سال ‌آینده فرصت را برای اجرای توطئه‌های براندازانه خود مناسب دیدند. توطئه‌هایی که از یک سو در امتداد مجموعه توطئه‌های براندازی ۴ دهه گذشته آمریکا محسوب می‌شود و از سوی دیگر واکنشی انفعالی از جانب واشنگتن، تل‌آویو و متحدان منطقه‌ای شان در دوران پسابرجام به شمار می‌آید. بدین معنی که مجموع اغتشاشات و آشوب‌های چندروزه در ایران را می‌توان کوششی از جانب آنها برای جبران شکست‌های سیاسی و نظامی شان در منطقه محسوب کرد. آنچه مسلم است در طراحی این اغتشاشات نافرجام، آمریکا و رژیم اسرائیل با توجه به انگیزه‌های استعماری و سیطره‌طلبانه‌شان نقش اصلی را ایفا کردند آن هم در حالی که همچون دیگر عملیات توطئه‌آمیز و ایذایی سال‌های اخیر در منطقه از حمایت‌های مالی عربستان برخوردار بودند. انگیزه های استعماری که ابزار رسیدن به آن، نفوذ فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در بخش های گسترده جامعه و تغییر ارزش و سنت های اسلامی و ایرانی بود، همچنانکه نشانه های آن به خوبی در شعارها و تحرکات آشوبگران و حامیان آنها قابل مشاهده بود، چنانکه زیر سوال بردن ارزش های انقلابی و مذهبی، جزء لاینفک خواسته های آشوبگران بود.
البته باید خاطرنشان ساخت که در اجرای چنین پروژه‌ای مقامات آل‌سعود ضمن پذیرش هزینه‌های آن، نقش مشوق و دعوت‌کننده را نیز برعهده داشتند و با توجه به شکست‌ها و ناکامی‌های اخیر عربستان در صحنه‌های منطقه کوشیدند تا این اغتشاشات به صورت جدی‌تر و گسترده‌تری جنبه اجرایی پیدا کند. همچنین باید به پیاده نظام و عناصر فریب خورده و وابسته‌ای اشاره کرد که مسئولیت اجرای طرح‌های خشونت‌بار را در شهرهای کوچک و دورافتاده به عهده گرفته و کوشیدند تا بر اساس آموزش‌هایی که دیده بودند توطئه براندازی را در صحنه سیاسی عملی سازند. این گونه عناصر فریب‌خورده و وابسته همان اعضای گروهک منافقین هستند که پیش از این در عرصه جاسوسی برای محافل صهیونیستی مسئولیت‌های متعددی به عهده داشته و در بروز خشونت‌های خیابانی سال ۸۸ نیز در تهران و برخی مناطق‌ استان‌های دیگر عملیات‌هایی را صورت دادند. به هر ترتیب بنابه فرمایش مقام معظم رهبری اغتشاشات نافرجام چندروزه در ایران بیش از آنکه نارضایتی‌های اقتصادی باشد، از ریشه‌های خارجی برخوردار بود و با سواستفاده از نارضایتی‌های اقتصادی مردم ایران، جنبه عملی پیدا کرد.
البته در این توطئه بزرگ و فراگیر مجموعه شبکه‌های اجتماعی، ماهواره‌ای و کلیه رسانه‌های صوتی، تصویری و نوشتاری متعلق به دنیای غرب مسئولیت ایجاد فضای عملیاتی و براندازانه را به عهده گرفته بودند و در ایجاد هیجان‌های اجتماعی در ایران و فراهم کردن شرایط سواستفاده از این هیجانات ماموریت‌های پیچیده‌ای را در قالب به‌کارگیری انواع شگرد‌های جنگ روانی به اجرا درآوردند. با این حال باید تاکید کرد که باوجود به‌کارگیری انواع تدابیر مختلف باهدف تحقق اغراض مثلث یاد شده این توطئه نیز با هوشیاری، خردمندی و مجموعه برنامه‌هایی که در سطوح داخلی در ایران به اجرا درآمد به سرعت خنثی شد و موجبات تحمل شکست دیگری را برای آمریکا، اسرائیل، عربستان و گروهک منافقین فراهم کرد. درواقع این شکست بزرگ را باید از یک سو نتیجه اشتباهات محاسباتی آمران این اغتشاشات و راهبردها و تاکتیک‌های متضاد و متناقض آنها دانست و از سوی دیگر همانطور که اشاره شد این شکست را حاصل روشنگری‌های رسانه‌های داخلی و هوشمندی و خردمندی مردم ایران به شمار آورد. در نتیجه حاصل و ثمره چنین عملیات براندازانه‌ای برای به وجودآورندگان آن چیزی جز نفرت، خشم و سرافکندگی بیشتر درپی نداشت. به‌ویژه آنکه این عملیات سبب شد تا بسیاری از عناصر آموزش دیده آنها در ایران بازداشت و تحرکات آنها که در قالب تشکیل اتاق‌های عملیاتی صورت می‌گرفت، برملا شود.


جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز1
دیروز1
این هفته7
این ماه26
مجموع36963

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Fri 19 Jan 2018 23:03

RSS

feed-image RSS