RSS
يكشنبه 6 اسفند 1396
امروز:
الأحد 10 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 25 2018
قمری و

ایران بازیگر برنده اجلاس اوپک

ایران بازیگر برنده اجلاس اوپکاعضای مهمترین سازمان بین‌المللی نفتی جهان موسوم به اوپک در اجلاس اخیر خود در وین، پایتخت اتریش توافق کردند که توافق سال گذشته مبنی بر کاهش روزانه ۱.۸ میلیون بشکه تولید نفت همچنان تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی تمدید می‌شود.

فاتح بیرول، رئیس اجرایی آژانس بین المللی انرژی، هفته گذشته گفته بود که انتظار می رود تا نیمه سال آینده میلادی، بازار نفت به تعادل نزدیک شود.

بلومبرگ از قول هیئت های شرکت کننده در اجلاس اوپک نوشت که بازارهای جهانی نفت در مسیر درستی حرکت می کند، اما با توجه به اینکه هنوز عرضه نفت مازاد ادامه دارد، توافق کنونی که تا مارس سال آینده معتبر بود، تا دسامبر سال ۲۰۱۸ تمدید شد.

کاهش روزانه ۱.۸ میلیون بشکه ۲۴ کشور امضا کننده توافق کاهش تولید نفت از ابتدای سال جاری میلادی آغاز شد و تاکنون دو بار تمدید شده است، هرچند در تمدید کاهش سقف تولید کشورهای نفتی، همراهی سه کشور روسیه، ایران و عربستان قابل توجه بود.

روسیه، عضو غیراوپکی پرنفوذ در اوپک

در نشست اخیر اوپک به مانند اجلاس‌های گذشته، نماینده روسیه از اعضای تعیین کننده‌ای بود که لنز دوربین رسانه ها را متوجه خود کرد.

روسیه از تولید کنندگان و صادرکنندگان عمده نفت است، اما عضو اوپک نیست، هرچند در اجلاس‌‌های مهم این سازمان به عنوان عضو ناظر شرکت می‌کند.

با این حال با کاهش قیمت جهانی نفت، روسیه به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت جهان، همسویی بیشتری با سازمان صادرکنندگان نفت نشان داد و طی دو سال گذشته تا کنون نماینده روسیه از شرکت کنندگان تعیین کننده برای اخذ تصمیمات اوپک به شمار می‌رود.

تصمیم سال گذشته اوپک برای کاهش تولید هر یک از اعضای سازمان، به استثنای تولید ایران، لیبی و نیجریه، جز با همراهی روسیه امکان موفقیت نداشت و تنها با همسویی مسکو بود که تصمیم به کاهش تولید توانست قیمت نفت را به میزان منطقی‌تری از 50 دلار به نزدیک 60 دلار برساند.

در شرایط فعلی بلومبرگ در تحلیل خود پیرامون نقش روس‌ها در اوپک، عملا روسیه را پادشاه اوپک دانسته که با نقش مهم خود در اوپک توانسته سیاست‌های این سازمان را راهبری کند.

با این حال دولت کرملین برای همراهی کامل با اوپک محدودیت‌های قابل توجهی دارد که نمی‌تواند آن‌ها را نادیده بگیرد. دولت در مسکو نگران است که ایجاد محدودیت بر سقف تولید در بلندمدت به کاهش توان رقابت شرکت‌های خصوصی نفت روسی در رقابت با آمریکایی‌ها منجر شود و در عمل بخشی از بازار را از دست دهد. لذا در بلندمدت نمی‌توان چندان به همراهی کرملین با سیاست‌های نفتی اوپک خوش بین بود.

ایران، بازیگر برنده اوپک

در میان اعضای اوپک، بدون تردید شرایط ایران مناسب‌تر است.

با وجود این که سال گذشته اعضای اوپک به همراه 10 عضو غیراوپکی تصمیم به کاهش تولید نفت خود گرفتند، اما ایران بدلیل شرایط محاصره در گذشته از این قاعده مستثنی شد.

ایران در طی ۲ سال گذشته توانسته میزان صادرات نفت خود را از حدود یک میلیون بشکه به ۲.۳ میلیون بشکه در روز افزایش دهد.

ایران همچنین سال گذشته عربستان را وادار کرد که بجای رقابت برای افزایش تولید که موجب افت قیمت ها به زیر ۳۰ دلار شده بود به سیاست مدیریت بازار روی بیاورد. قیمت متوسط نفت خام ایران در ماه نوامبر به حدود ۶۰ دلار در هر بشکه رسید که ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد نشان می داد.

در جریان اجلاس اخیر نیز بیژن زنگنه وزیر نفت ایران از تمدید توافق اوپک در وین حمایت کرد. او گفت که کشورهای تولیدکننده نفت مصمم و جدی هستند و ایران موافق کاهش تولید نفت است. به گفته زنگنه میزان تولید نفت و میعانات گازی در ایران بین ۳.۸۰ تا ۳.۸۵۰ میلیون بشکه است و میزان صادرات هم به ۲.۵ میلیون بشکه می‌رسد.

بنابر گزارش اوپک ایران با رشد تولید نفت بار دیگر در جایگاه سوم تولیدکنندگان نفت قرار گرفته است.

در واقع تصمیم اعضای سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان غیراوپک برای تمدید کاهش تولید نفت در اجلاس وین هم از نظر تلاش برای حفظ قیمت بازار و هم حفظ سقف تولید، برای تهران برد حساب خواهد شد و این وضعیت را بیشتر تقویت خواهد کرد که ایران همچنان بزرگترین برنده سیاست‌های فعلی اوپک مبنی بر تمدید کاهش تولید باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز2
این هفته9
این ماه29
مجموع37008

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sun 25 Feb 2018 15:42

RSS

feed-image RSS