RSS
يكشنبه 6 اسفند 1396
امروز:
الأحد 10 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 25 2018
قمری و

تنفس مصنوعی به تروریست‌ها، چرا واشنگتن شکست داعش را نمی‌پذیرد؟

تنفس مصنوعی به تروریست‌ها، چرا واشنگتن شکست داعش را نمی‌پذیرد؟شکست داعش در شهر البوکمال سوریه که کمتر از یک ماه پیش اعلام شد، پایانی بر پرونده خلافت خودخوانده داعش در عراق و سوریه بود. یک هفته قبل از سوریه نیز، داعش در شهر راوه عراق آخرین ضربات و شکست‌های خود را متحمل شده بود و این وضعیت در صحنه میدانی به این معناست که حضور داعش در عراق و سوریه در عمل به پایان رسیده و حداکثر حضور این گروه تروریستی به برخی پناهگاه‌ها و یا مخفی‌گاه‌های بیابانی در امتداد مرزهای مشترک سوریه و عراق محدود شده است.

با وجود شکست داعش اما همه بازیگران منطقه‌ای از این شکست ، خوشنود نیستند.  واشنگتن و ریاض که خود، گروهها ی تروریستی و بویژه داعش را ایجاد و حمایت کردند، بطور طبیعی از شکست آنها راضی نیستند و این وضعیت را در راستای منافع خود نمی دانند. بنا بر این تلاش خواهند کرد تا گروههای تروریستی و داعش را به هر شکل ممکن حفظ نموده و از آنها در جهت ناامن سازی کشورها و نقاط مورد نظر استفاده نمایند. این امر برای آنها فوایدی را در بر خواهد داشت: 

 

اعتبارزدایی از ادعای ایران

نخستین خبر رسمی در ارتباط با پایان کار و شکست داعش از سوی فرمانده سپاه قدس ایران، سردار حاج قاسم سلیمانی عنوان شد. پس از فرمانده سپاه قدس، رئیس جمهور ایران نیز در سخنانی شکست داعش را در منطقه اعلام و آن را به معنای ورود دو کشور سوریه و عراق به دوران پساداعش عنوان کرد.

با وجود شکست داعش، اما مقامات آمریکایی بارها در اظهارات خود بر حضور داعش حداقل تا دو دهه دیگر در منطقه تاکید داشته‌اند و در این شرایط بسیار طبیعی است که اعلام شکست داعش در حال حاضر به معنای ابطال ادعاهای پیشین مقامات آمریکایی باشد.

براین اساس با هدف بی اعتبار سازی اظهارات مقامات ایرانی و چهره های مقاومت درباره شکست داعش، واشنگتن تلاش دارد تا بر حضور داعش در منطقه همچنان تاکید کند. از جمله دو روز پس از اعلام شکست داعش، پایگاه خبری صدای آمریکا وابسته به کاخ سفید اعلام کرد علی رغم ادعای مقامات ایرانی درباره شکست داعش، اما  ائتلاف به رهبری آمریکا همچنان مشغول ادامه نبرد با داعش در مناطق مختلف عراق و سوریه است. این گونه جهت‌گیری از سوی رسانه دولتی آمریکا نشان می‌داد که برخلاف ایران، واشنگتن چندان راغب نیست که کار داعش را در منطقه پایان یافته عنوان کند.

 

توجیه ادامه حضور در منطقه با ادامه حیات داعش

تردیدی در این موضوع نیست که وزارت دفاع آمریکا تنها به بهانه حضور و تحرکات داعش توانسته نیروی نظامی به شمال سوریه گسیل کند و همزمان برخی پایگاه‌های هوایی و زمینی خود در عراق را تقویت و حتی تجهیز کند. پایان داعش و شکست این گروه تروریستی در سوریه و عراق به معنای پایان توجیه اشغال غیر قانونی مناطقی از سوریه از سوی پنتاگون است و واشنگتن سعی دارد از این امر جلوگیری کند.

حتی پس از آزادسازی آخرین شهرهای عراق و سوریه از اشغال داعش و اعلام شکست این گروه، مقامات آمریکایی در روزنامه واشنگتن پست اعلام کردند که ایالات متحده قصد دارد نیروهای خود را در مناطق کردنشین سوریه به منظور تاسیس یک منطقه خودمختار تحت کنترل کردها حفظ کرده و در شمال سوریه همچنان باقی بماند. در این صورت بهانه حضور پراکنده داعش و ادامه حیات این گروه مهمترین توجیه واشنگتن برای تداوم حضور غیرقانونی و نامشروع خود در خاک سوریه و عراق برای پیگیری اهداف سیاسی می باشد و از این رو رهبران آمریکا هیچ‌گاه حاضر به پذیرش شکست و پایان کار داعش در منطقه نخواهند بود.

 

تنفس مصنوعی به تروریست‌ها در صحرای سینای مصر

در حالی که همزمان با اعلام شکست و پایان کار داعش در عراق و سوریه لازم است تا تلاش‌ها حول دوران پساداعش متمرکز شود، اما همزمان تحرکات تروریستی داعش در شمال مصر و در صحرای سینا نشان دهنده ادامه حیات گروه‌های تروریستی در این منطقه می‌باشد و به احتمال زیاد شمال آفریقا و صحرای سینا در شمال مصر مقصد بعدی برخی گروه‌های تروریستی وابسته به داعش پس از شکست در عراق و سوریه خواهد بود. موضوعی که برخی کارشناسان بعد از عملیات تروریستی اخیر گروه‌های وابسته به داعش در عریشه مصر با 300 کشته، از آن تحت عنوان تنفس مصنوعی به داعش در صحرای سینا پس از مرگ در عراق و سوریه یاد کردند.

در واقع تحرکات داعش در شمال مصر و در صحرای سینا می‌تواند منطقه را همچنان در کانون حضور تروریست قرار دهد و در سایه این ناامنی و بی‌ثباتی، حاشیه امنی برای نزدیک‌ترین متحد منطقه‌ای واشنگتن یعنی تل‌آویو ایجاد شود. لذا بی‌ثباتی تررویستی در صحرای سینا نه تنها به تداوم حیات تروریزم در منطقه و به تبع آن تداوم حضور نظامیان آمریکایی و ناتو منجر خواهد شد که فراتر از آن حاشیه امن مورد نظر را برای صهیونیست‌ها در سایه تداوم ناامنی در دیگر مناطق ایجاد خواهد کرد.

از سوی دیگر فعالیت‌ها و تحرکات بنیادگرایان و گروه‌های افراطی در شمال مصر با هدف ترغیب حکومت مصر به سرکوب اخوان المسلمین که دشمن اسرائیل محسوب می شوند انجام می گیرد. این شرایط مطلوب رهبران سعودی در ریاض به عنوان ضلع دیگر ائتلاف دروغین ضد داعش است که به شدت نسبت به فعالیت گروه‌های اسلامی و بویژه اخوان المسلمین مصر احساس خطر می‌کنند. براین اساس تردیدی نیست که افزایش حضور گروه‌های تروریستی و بنیادگرا در شمال مصر و صحرای سینا به تنگ تر شدن عرصه برای سایر گروه‌های اسلامی و اخوان المسلمین در قاهره خواهد انجامید و این وضعیت بطور کامل منبطق با اهداف سعودی‌هاست که بدنبال تضعیف گروه‌های اسلامی میانه رو و بویژه اخوان المسلمین می‌باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز2
این هفته9
این ماه29
مجموع37008

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sun 25 Feb 2018 15:41

RSS

feed-image RSS