RSS
يكشنبه 6 اسفند 1396
امروز:
الأحد 10 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 25 2018
قمری و

سوریه در ریل پایان بحران هفت ساله


تحولات در سوریه روند شتابانی به خود گرفته است؛ از یک سو در صحنه میدانی، روز یکشنبه ارتش سوریه اعلام کرد که کنترل کامل شهر ابوکمال در حومه استان دیرالزور را در دست گرفته است و از سوی دیگر در همان روز نشستی در سطح وزرای خارجه ایران، روسیه و

ترکیه در آنتالیا با محوریت پایان دادن به بحران سوریه و بررسی مشکلات آن انجام گرفت. در این شرایط به نظر می‌رسد که بحران در سوریه به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. باید توجه داشت که آزادسازی منطقه استراتژیک ابوکمال در استان دیرالزور و در مرز مشترک سوریه و عراق، موازنه قدرت را به نفع دولت سوریه و محور مقاومت تغییر خواهد داد و پیروزی‌های اخیر محور مقاومت و نیروهای مسلح سوریه در این مناطق نشان می¬‌دهد که دولت سوریه ابتکار عمل را در دست دارد. اهمیت آزادسازی این منطقه از آن جهت است که بیش از سه سال این منطقه در اختیار گروهک تروریستی داعش قرار داشت و با توجه به وجود مخازن و چاه‌های نفتی، داعش نفت استخراج شده را از این منطقه به خارج صادر می‌کرد. ضمن آنکه اکنون که مناطق مرزی راوه و القائم در عراق پاکسازی شده، آزادسازی کامل شهر ابوکمال در مرز مشترک دو کشور به تامین امنیت مرزهای مشترک سوریه و عراق کمک خواهد کرد. در همین حال، آزادسازی این منطقه، در حقیقت نشان می‌دهد که طرح مشترک ایالات متحده آمریکا، عربستان و اسرائیل برای ضربه زدن به محور مقاومت با شکست مواجه شده است. براساس این طرح مشترک،  عربستان سعودی طی روزهای گذشته یک سلسله جریان‌سازی‌هایی را علیه ایران و حزب‌الله آغاز کردهبود و از اتحادیه عرب درخواست یک نشست اضطراری در سطح وزرای خارجه عرب را کرد. هدف از این نشست، محکوم کردن ایران و حزب الله و ارائه یک طرح مشترک عربی برای ارائه به شورای امنیت سازمان ملل است که هدف آن قرار دادن حزب‌الله در لیست سازمان‌های تروریستی است. اما در این میان پیروزی‌های میدانی سوریه و عراق و نشست وزرای خارجه روسیه، ایران و ترکیه در آنتالیا نشان می‌دهد که بحران هفت ساله سوریه برخلاف خواسته غرب رو به پایان است. در واقع نشست آنتالیا، مقدمه‌ای است برای نشست آینده وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه در سوچی که در آن طرح خروج کامل سوریه از بحران فعلی مورد تصویب نهایی قرار خواهد گرفت. لذا به نظر می‌رسد که نشست وزرای خارجه تهران، مسکو و آنکارا و اجتماع وزرای خارجه کشورهای عرب در قاهره تصادفی نیست بلکه آن را باید در راستای تقابل عربستان با پیروزی مقاومت در سوریه ارزیابی کرد. هرچند که اتحادیه عرب فاقد ابزارهای لازم برای تقابل با محور مقاومت است اما عربستان هزینه‌های مالی برای صدور یک بیانیه علیه ایران و حزب‌الله را پرداخت کرده است.  از دیگر سو، آمریکا نیز با برتری نیروهای مقاومت در سوریه دست به‌کار شده است.آمریکا از مدت‌ها پیش با برقراری رابطه با کردهای سوریه مخصوصاً حزب اتحاد دموکراتیک این کشور سعی کرده بعد از سرکوب گروهک‌های تروریستی، یک بحران جدید میان دولت مرکزی سوریه و کردها به وجود آورد. آمریکا سناریوی اقلیم کردستان عراق را برای سوریه نیز متصور شده است؛ تلاش واشنگتن  برای این است که کردهای سوریه از پیروزی دولت بر گروهک‌های تکفیری-تروریستی سهم بیشتری نصیب‌شان شود.
در نهایت باید توجه داشت که در حال حاضر به لحاظ میدانی کمتر از 10 در صد از اراضی سوریه همچنان در اختیار گروهک‌های تروریستی جبهه النصره، جیش الاسلام، لواء التوحید و ارتش آزاد قرار دارد و پیش‌بینی می‌شود که طی سه ماه آینده دولت سوریه و محور مقاومت موفق شوند کلیه اراضی سوریه را از وجود گروهک‌های تروریستی پاکسازی کنند. داعش نیز اکنون بیشتر به صورت پراکنده در اطراف رقه و دیرالزور حضور دارد و تنها 2 درصد از اراضی سوریه همچنان در اختیار این گروهک تروریستی است که البته روند پیروزی های ارتش سوریه و حامیان آن می تواند این کشور را به زودی و به طور کامل از لوث وجود آنها پاک نماید.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز2
این هفته9
این ماه29
مجموع37008

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sun 25 Feb 2018 15:28

RSS

feed-image RSS